ოთარ შამუგია: „10-12 წლის წინ ჩვენ მევენახეების შემოსავალი კახეთში 50 მლნ ლარი იყო, წელს ველოდებით, რომ მინიმუმ 350 მლნ იქნება, რაც ჩვენი სწორი პოლიტიკის შედეგია“
თელავში რთველი 2024-ის საკოორდინაციო შტაბის გახსნას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია დაესწრო.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, სახელმწიფომ წლებია, რაც მევენახეობა-მეღვინეობის დარგი პრიორიტეტად გამოაცხადა და ძალიან მნიშვნელოვანი ინვესტიციები განახორციელა დარგის განვითარებისთვის.
„სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერამ და კერძო სექტორთან, მეღვინეებთან, კომპანიებთან აქტიურმა თანამშრომლობამ მოგვცა ის შედეგი, რაც დღეს გვაქვს და რაც გამოიხატა როგორც წარმოების, ისე ღვინის ექსპორტის ზრდაში. თუ 10-12 წლის წინ კახეთში ჩვენი მევენახეების შემოსავალი იყო წლიურად 50 მლნ, წელს ველოდებით, რომ მინიმუმ 350 მლნ იქნება. ეს ყველაფერი, რა თქმა უნდა, ჩვენი სწორი პოლიტიკის შედეგია. თუ ღვინოზე მოთხოვნა არ იქნება, რა თქმა უნდა, ყურძნის ფასიც ვერ იქნება შესაბამისი. ამიტომ ჩვენ, ვეხმარებით კომპანიებს, მევენახეებს, ვეხმარებით დარგს მთლიანობაში, დაწყებული პირველადი წარმოებიდან დამთავრებული მისი რეალიზაციით. მსოფლიო ბაზარზე მარკეტინგული ღონისძიებებისთვის მნიშვნელოვან დაფინანსებას მივმართავთ ყოველწლიურად. მხოლოდ და მხოლოდ მეტი მოთხოვნა ღვინოზე განაპირობებს, რომ ყურძენზე ფასი იყოს უფრო მაღალი. შარშან, რქაწითელზე მინიმალური ფასი 90 თეთრის ფარგლებში განისაზღვრა, თუმცა საშუალო ფასი დაფიქსირდა, დაახლოებით, 1 ლარი და ხუთი თეთრი. წელსაც ჩვენ ველოდებით, რომ ფასი განსაზღვრულ მინიმალური ფასზე მაღალი იქნება. ჩვენი ამოცანაა, რომ კერძო სექტორმა მაქსიმალურად მოახდინოს ყურძნის შესყიდვა და შემდგომ უკვე ღვინის რეალიზაცია“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
აღსანიშნავია, რომ მევენახე ფერმერების მიერ მოწეული ყურძნის რეალიზაციის ხელშეწყობისა და მეღვინეობის დარგის სტაბილური განვითარების მხარდაჭერის მიზნით, საქართველოს მთავრობა რთველი სუბსიდირებას წელსაც ახორციელებს, რაც 20 ათასზე მეტ მევენახეს მოსავლის რეალიზაციის საშუალებას, ხოლო რთველში ჩართულ 500-მდე კომპანიას ყურძნის შეუფერხებლად შესყიდვა-გადამუშავების შესაძლებლობას მისცემს.
სახელმწიფო სუბსიდიას მიიღებს ყველა ის კომპანია, რომელიც 2024 წლის რთველის განმავლობაში შეიძენს და გადაამუშავებს კახეთის რეგიონში მოწეულ არანაკლებ 100 ტონა რქაწითელის ჯიშის ყურძენს და 1 კგ ყურძენში ჩამბარებელს არანაკლებ 1.00 ლარს გადაუხდის. კახეთის რეგიონში, კომპანიებზე გასაცემი სუბსიდია 1კგ რქაწითელზე 0.20 ლარს შეადგენს.
ქალაქ თელავში რთველის საკოორდინაციო შტაბი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელი ხაზი (1501) 24 საათიანი რეჟიმში მუშაობს.

Otar Shamugia: "10-12 years ago, the income of our winegrowers in Kakheti was GEL 50 million; this year, we expect it to be at least 350 million, which is the result of our sound policy."
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, attended the opening of the coordination headquarters of Grape Harvest 2024 in Telavi.
According to the Minister, the state has prioritized the viticulture and winemaking industry over the years and has made significant investments to develop the sector.
"State support and active cooperation with the private sector, winemakers, and companies gave us the result we have today, reflecting in the growth of both production and wine export.
If 10-12 years ago, the income of our winegrowers in Kakheti was GEL 50 million, this year, we expect it to be at least 350 million, which is the result of our sound policy. If there is no demand for wine, of course, the price of grapes will not be appropriate. Thus, from primary production to its sale, we support businesses and growers, and we support the overall agricultural industry.
Each year, we allocate substantial funds to global marketing events. The price of grapes only rises in response to the increasing demand for wine. While the average price was around GEL 1 and 5 Tetri, the minimum price for the Rkatsiteli grape was set within 90 Tetri last year. We expect that the price will exceed the minimal amount this year as well. It is our task to ensure that the private sector buys as many grapes as possible and then sells wine," said Mr. Otar Shamugia.
It is worth mentioning that this year, the Government of Georgia is providing grape harvest subsidies to encourage the sale of grapes grown by winegrowers and support the steady growth of the winemaking industry, enabling over 20,000 winegrowers to sell their harvest, and 500 companies involved in the harvesting process to buy and process grapes without delay.
Under the Government's decision, companies purchasing and processing at least 100 tonnes of Rkatsiteli grapes during the harvest will receive the state subsidy and pay GEL 1 to the growers per kilogram of grapes. In the Kakheti region, companies will receive a subsidy of 20 tetri per kilogram of Rkatsiteli grapes grown by local vineyards.
The grape harvest coordination headquarters and the hotline of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture (1501) work 24 hours a day in the city of Telavi.