ოთარ შამუგია: „მაღალი ხარისხის თხილზე მოთხოვნა დიდია და ფასიც, შესაბამისად, მაღალი“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, გურიის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულთან, გიორგი ურუშაძესთან ერთად, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ქვემო აკეთში მეთხილე ფერმერებს შეხვდა. შეხვედრა კომპანიის „ჯი-ეიჩ-ჯი-ეი კომერშიალ“ თხილის შემნახველ საწარმოში გაიმართა. თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილ საწარმოში, ერთდროულად 1.000 ტონამდე თხილის შენახვაა შესაძლებელი.
შეხვედრაზე მეთხილე ფერმერებმა იმ პროგრამების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს, რასაც სახელმწიფო მეთხილეობის დარგის განვითარების ხელშეწყობისთვის ახორციელებს.
„წელს მნიშვნელოვნად არის გაუმჯობესებული თხილის ხარისხი, ასევე გაზრდილია რაოდენობაც. ახლა აუცილებელია, რომ თხილის დაბინავება, შენახვა, შრობა მოხდეს შესაბამის პირობებში, რათა შევინარჩუნოთ მაღალი ხარისხი, რაზეც მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული ფერმერების შემოსავალი. მაღალი ხარისხის თხილზე მოთხოვნა დიდია და ფასიც, შესაბამისად, მაღალი“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
მინისტრის განცხადებით, რეგიონში თხილის მწარმოებლებთან გამართულ შეხვედრებზე მიმდინარე პროცესების გაცნობა არის საფუძველი დარგის განვითრების ხელშეწყობის სამომავლო გეგმების შესამუშავებლად.
გურიის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის გიორგი ურუშაძის განცხადებით, თხილის წარმოების ხელშეწყობის მხარდამჭერი სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, თხილის მწარმოებლებმა შეიძინეს ბაღების მოვლისათვის საჭირო საშუალებები, რომელთა მიზნობრივმა და სწორმა გამოყენებამ დადებითი შედეგი იქონია მოსავლის როგორც ხარისხზე, ისე რაოდენობაზე.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო ბოლო რამდენიმე წელია არაერთ პროგრამას ახორციელებს დარგში არსებული გამოწვევების საპასუხოდ და მეთხილე ფერმერების მხარდასაჭერად. თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამა მეორე წელია ხორციელდება. პროგრამას მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 96 ათასამდე მოსარგებლე ჰყავს. თხილის კადასტრში რეგისტრირებულია 45.000 ჰექტარზე მეტი თხილის ბაღი. ფერმერებმა წელს უკვე მიიღეს დაახლოებით 21 მლნ ლარის მიზნობრივი დახმარება.
ფერმერებთან შეხვედრას სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი დავით წითლიძე და თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს თავმჯდომარე მერაბ ჭითანავა ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia: "The demand for high-quality hazelnuts is high, which drives up the price correspondingly
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, along with Mr. Giorgi Urushadze, the State Representative in the Guria region, met with hazelnut farmers in the village of Kvemo Aketi, Lanchkhuti municipality.Â
The meeting took place in a modern hazelnut storage facility "G-H-G-A Commercial" that can store up to 1,000 tonnes of hazelnuts.
During the meeting, hazelnut farmers emphasized the importance of the state programs aiming to promote the development of the hazelnut industry.
"The quality and quantity of hazelnuts have improved significantly this year. The farmers' income greatly depends on the good quality of the hazelnuts, which must be handled, stored, and dried under appropriate conditions. The demand for high-quality hazelnuts is high, and the price is high correspondingly," the Minister of Environmental Protection and Agriculture noted.
According to the Minister, meeting hazelnut producers and learning about current processes/challenges facing the sector is the cornerstone for elaborating further plans and promoting the development of the industry.
According to Mr. Giorgi Urushadze, the state representative in the Guria region, under the State Hazelnut Production Assistance Program, the hazelnut producers bought essential tools for maintaining their orchards, the targeted and proper use of which had a positive impact on both the quality and quantity of the harvest.
It is worth mentioning that the state has been implementing several programs over the past few years to respond to field-related challenges and support hazelnut farmers. The State Hazelnut Production Assistance Program is being implemented for the second year. The program has up to 96 thousand beneficiaries throughout the country. More than 45,000 hectares of hazelnut orchards are registered in the hazelnut cadastre. Farmers have already received about GEL 21 million in targeted assistance this year.
The Director of the Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze, and the Chairman of the Executive Board of the Hazelnut Producers' Association, Mr. Merab Chitanava, attended the meeting.Â