ოთარ შამუგია ზუგდიდში თხილის შემნახველი და გადამმუშავებლი საწარმოების წარმომადგენლებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია სამეგრელოს რეგიონში მოქმედ თხილის შემნახველი და გადამმუშავებელი საწარმოების წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ, საქართველოს მასშტაბით, ,,გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის“ ფარგლებში, თხილის შემნახველი და გადამმუშავებელი  23  საწარმოს შექმნა თანადაფინანსებულია 10.2 მლნ ლარით; მათ შორის,  სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში 12 ახალი საწარმოა შექმნილი; თანადაფინასების ოდენობა 5.6 მლნ ლარს შეადგენს.
„სახელმწიფოს მხარდაჭერით შენდება თხილის ახალი ბაღები, იქმნება შემნახველი და გადამმუშავებელი ინფრასტრუქტურა, ფერმერებისათვის ხელმისაწვდომია მხარდაჭერა საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვის მიმართულებით, რაც  ექსპორტის  გაზრდისა და  საექსპორტო ბაზრების გაფართოების  წინაპირობაა“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ მწარმოებლებთან გამართულ შეხვედრაზე.
სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულმა, გიორგი გუგუჩიამ შეხვედრაზე ყურადღება დარგობრივი ცოდნის მნიშვნელობაზე გაამახვილა და აღნიშნა, რომ 600-მდე ტრენინგი, რომელიც სახელმწიფოს ხელშეწყობით ჩატარდა, პირდაპირპროპორციულად ისახება წარმოებაზე და თხილის გაუმჯობესებულ ხარისხზე, რაც კონკურენტუნარიანობის აუცილებელი პირობაა.
შეხვედრაზე ასევე აღინიშნა სახელმწიფოს მხრიდან ფინანსური მხარდაჭერის განსაკუთრებული მნიშვნელობის საკითხი. პროექტის ,,შეღავათიანი აგროკრედიტი“ ფარგლებში, თხილის შენახვა-გადამუშავების მიზნობრიობით, საქართველოს მასშტაბით 63 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების  სესხებია გაცემული; სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 18 მლნ ლარს აღემატება. მათ შორის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში, თხილის შენახვა-გადამუშავების მიზნობრიობით 39 მლნ ლარის ღირებულების სესხებია გაცემული, სოფლის განვითარების სააგენტოს დაფინანსება 11.7 მლნ ლარს აღემატება.
მეწარმეებთან შეხვედრა თხილის გადამმუშავებელი კომპანიის „NUTSGE“ საწარმოში გაიმართა. შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი დავით წითლიძე ესწრებოდა.

Otar Shamugia meets with the representatives of hazelnut storage and processing enterprises in Zugdidi city.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, met with the representatives of hazelnut storage and processing enterprises operating in the Samegrelo region.
As mentioned, within the framework of the "Co-financing for Processing and Storage Enterprises Project", the creation of 23 hazelnut storage and processing enterprises was co-financed with GEL 10.2 million, including twelve new enterprises created in the Samegrelo-Zemo Svaneti region, with the co-financing amounting to GEL 5.6 million.
"With the state support, new hazelnut orchards are planted, storage and processing infrastructure is being created, and support is available for farmers in adopting international standards, which is a prerequisite for increasing exports and expanding export markets," Mr. Otar Shamugia stated.
During the meeting, Mr. Giorgi Guguchia, the state representative, emphasized the importance of sectoral knowledge, pointing out that the production and better quality of hazelnuts—a prerequisite for competitiveness are closely correlated with the 600 training conducted with state support.
The parties also underlined the significance of financial support from the state.
Within the "Preferential Agrocredit" project, loans exceeding GEL 63 million have been issued throughout Georgia for storing and processing hazelnuts. The co-financing of the Rural Development Agency exceeds GEL 18 million, including GEL 39 million worth of loans issued in the Samegrelo-Zemo Svaneti region for storing and processing hazelnuts, with the financing of the Rural Development Agency exceeding GEL 11.7 million.
‘’NUTSGE ‘’LLC, a hazelnut processing and exporting company, hosted the entrepreneurs, the representatives of the relevant services of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, and the Director of the Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze.