ოთარ შამუგია: „მიმდინარე წელს, საშუალო და მაღალი ხარისხის თხილის ღირებულება, დაახლოებით, 30-40 % მაღალია გასული წლის ამავე პერიოდთან შედარებით“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია გურიასა და სამეგრელოში იმყოფებოდა. მინისტრი თხილის მწარმოებლებს შეხვდა და მოსავლის აღების, დაბინავების და რეალიზაციის მიმდინარე საკითხებს ადგილზე გაეცნო.
„შევხვდით ფერმერებს გურიის და სამეგრელოს რეგიონებში და არსებულ ვითარებას გავეცანით. წელს თხილის მოსავალი არის გაუმჯობესებული, როგორც ხარისხობრივი, ისე რაოდენობრივი მაჩვენებლებით. რაც შეეხება ფასს, მიმდინარე წელს, საშუალო და მაღალი ხარისხის თხილის ღირებულება, დაახლოებით 30-40% მაღალია გასული წლის ამავე პერიოდთან შედარებით. ეს ნიშნავს იმას, რომ წელს  ფერმერები მიიღებენ მნიშვნელოვნად მეტ შემოსავალს თხილის რეალიზაციიდან - წელს მეთხილე ფერმერების შემოსავალი 250 მლ ლარზე მეტი იქნება. ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი. ჩვენი მიზანია, მაქსიმალურად დავუჭიროთ მხარი ფერმერებს, რომ ჰქონდეთ წვდომა ფინანსურ რესურსებზე; ასევე გადავცეთ ცოდნა იმისათვის, რომ სათანადოდ მოუარონ  ბაღებს და მიიღონ ხარისხიანი მოსავალი, რაც პირდაპირპროპორციულად ნიშნავს მეტ შემოსავალს. სწორედ ამიტომ დავიწყეთ მხარდაჭერის კიდევ ერთი პროგრამა გასულ  წელს, რომელიც წელსაც გაგრძელდა. ვეხმარებით როგორც მცირე ფერმერებს, ასევე მსხვილი ბაღების მფლობელებს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, გურისა და სამეგრელოში თხილის ბაღები და გადამმუშავებელ-შემნახველი ინფრასტრუქტურა მხარეების გუბერნატორებმა, მაჟორიტარმა დეპუტატმა, გიორგი ხახუბიამ, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, დავით წითლიძემ, თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის აღმასრულებელი საბჭოს თავმჯდომარემ, მერაბ ჭითანავამ და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლებმა დაათვალიერეს.

Otar Shamugia: "This year, the price of medium- and high-quality hazelnuts is 30–40% more expensive than in the same period last year."
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, visited the Guria and Samegrelo regions, where he met with the hazelnut producers and got familiar with the ongoing harvesting, handling, storing, and sale of products.
"We met farmers in the Guria and Samegrelo regions and got acquainted with the current situation. Both the quality and quantity of the hazelnut crop have improved this year. Regarding prices, medium- and high-quality hazelnuts are around 30–40% more expensive this year than in the same period last year. This indicates that the producers' revenue from the sale of hazelnuts will increase significantly and exceed GEL 250 million, which is essential. We make tremendous efforts to support farmers in having access to financial resources. Moreover, we teach them and raise their awareness to properly maintain their gardens for high-quality produce which directly means more income. Therefore, we started another support program, which continued this year. We help small farmers and owners of large gardens", said Mr. Otar Shamugia.
The Governors of Guria and Samegrelo regions, Majoritarian MP Mr. Giorgi Khakhubia, the Director of the Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze, the Chairman of the Executive Committee of the Hazelnut Producers Association, Mr. Merab Chitanava, and the representatives of the relevant departments accompanied the Minister of Environmental Protection and Agriculture in Guria and Samegrelo regions, where high-rank officials inspected the hazelnut orchards and processing-storage infrastructure.