ოთარ შამუგია: „2025 წელს საქართველოში საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი ამინდის პროგნოზირებისა და ადრეული შეტყობინებების სისტემა დაინერგება“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, ფინეთის რესპუბლიკის დედაქალაქ ჰელსინკში, საქართველოს გარემოს ეროვნულ სააგენტოსა და ფინეთის მეტეოროლოგიურ ინსტიტუტს შორის მეტეოროლოგიის, კლიმატოლოგიისა და გარემოს სფეროში თანამშრომლობის შესახებ ურთიერთგაგების მემორანდუმის ხელმოწერის ღონისძიებას დაესწრო.
სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ოთარ შამუგია ფინეთის მეტეოროლოგიური ინსტიტუტის (FMI) გენერალურ დირექტორს პეტერ ტაალასს შეხვდა. მინისტრმა საქართველოს გარემოს ეროვნულ სააგენტოსა და ფინეთის მეტეოროლოგიურ ინსტიტუტს შორის ხელმოწერილი მემორანდუმის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული ზემოქმედების შესარბილებლად ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
„მემორანდუმი საშუალებას მოგვცემს, თქვენი ჩართულობით მოვახდინოთ მეტეოროლოგიური და გარემოსდაცვითი დაკვირვების ქსელების, ასევე, შესაბამისი აღჭურვილობის და ლაბორატორიების მოდერნიზება; ამინდის, კლიმატის და ჰაერის ხარისხის მოდელირების და პროგნოზირების სისტემების განვითარება; ასევე, ადრეული გაფრთხილების სერვისის მიწოდების პლატფორმის მოდერნიზება, ახალი სერვისების და პროდუქტების შექმნა, რომელიც სარგებელს მოუტანს მოსახლეობას და დაინტერესებულ მომხმარებლებს; გავაუმჯობესოთ კლიმატის ცვლილების მიმართულებით კვლევის მეთოდები და ინსტრუმენტები”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ახორციელებს ჰიდრომეტეოროლოგიური სადამკვირვებლო ქსელის გაფართოების, თანამედროვე საინფორმაციო-სატელეკომუნიკაციო და საპროგნოზო სისტემების დანერგვის სამუშაოებს. ქვეყნის მასშტაბით უკვე დამონტაჟებულია 231 ჰიდრომეტეოროლოგიური სადგური, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ამინდის პროგნოზირების ხარისხისა და მოსალოდნელი სტიქიური მოვლენების შესახებ ადრეული გაფრთხილების ეფექტიანობის გაზრდას.
ფინეთის მეტეოროლოგიური ინსტიტუტის (FMI) გენერალური დირექტორის, პეტერ ტაალასის განცხადებით, მეტეოროლოგიური საერთაშორისო სისტემების დახვეწა ქვეყანაში ეკონომიკური განვითარების წინაპირობას წარმოადგენს; შესაბამისად, ძალიან მნიშვნელოვანი და მისასალმებელია, რომ საქართველოს ხელისუფლება ამ მიმართულებით ინვესტიციებს ახორციელებს.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ საქართველო ევროკავშირის წევრი ქვეყნების სტანდარტების შესაბამის რეფორმებს ნერგავს. ჩვენ გავაგრძელებთ თანამშრომლობას და ცოდნის გაზიარებას ქართველი ექსპერტებისთვის“, - აღნიშნა ფინეთის მეტეოროლოგიური ინსტიტუტის (FMI) გენერალურმა დირექტორმა.
ფინეთის მეტეოროლოგიურ ინსტიტუტში გამართულ შეხვედრას და მემორანდუმის გაფორმების ღონისძიებას, ოთარ შამუგიასთან ერთად, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ფინეთის რესპუბლიკასა და შვედეთის სამეფოში ირაკლი ხუცურაული და საქართველოს გარემოს ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელი ვასილ გედევანიშვილი ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia: "In 2025, Georgia will adopt a weather forecasting and early warning system complied with international standards".
The Finnish Meteorological Institute and the National Environmental Agency of Georgia signed the Memorandum of Understanding on cooperation in the meteorology, climatology, and environmental fields in Helsinki, the capital of the Republic of Finland.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, attended the event.
As part of his working visit, Minister Shamugia met with the Director General of the Finnish Meteorological Institute (FMI), Mr. Petteri Taalas.
In his remarks, the Minister emphasized the significance of the Memorandum signed between the National Environmental Agency of Georgia and the Finnish Meteorological Institute and stressed the need for strengthening bilateral collaboration to mitigate the effects of climate change.
"With your involvement, the MoU will enable us to modernize meteorological and environmental observation networks, update relevant equipment and laboratories, develop weather, climate, and air quality modeling and forecasting systems, modernize the early warning service delivery platform, create new services and products that will benefit the population and interested users and improve research methods and tools related to climate change", said Mr. Otar Shamugia.
As stated by the Minister, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is expanding the hydrometeorological observation network and adopting modern information-telecommunication and forecasting systems. 231 hydrometeorological stations have already been installed across the country, which will significantly improve the quality of weather forecasting and increase the effectiveness of early warning about anticipated natural hazards.
According to the Director General of the Finnish Meteorological Institute (FMI), Mr. Petteri Taalas, the improvement of international meteorological systems is a prerequisite for economic development in the country; he also mentioned that it is crucial and commendable that the Government of Georgia is investing in this area.
"It is essential that Georgia carries out reforms in line with the standards of EU member states. We will continue to cooperate and share our knowledge with Georgian experts," said Mr. Petteri Taalas.
Mrs.Nino Tandilashvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Irakli Khutsurauli, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Finland and the Kingdom of Sweden, and Mr. Vasil Gedevanishvili, Head of the National Environmental Agency of Georgia, accompanied Minister Shamugia at the event.