ოთარ შამუგია სოფელ აკურაში ყურძნის ჩაბარების პროცესს გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, კახეთის მხარის რწმუნებულ გიორგი ალადაშვილთან ერთად, რთველის მიმდინარეობას თელავის მუნიციპალიტეტში, სოფელ აკურაში, სახელმწიფო საწარმოში შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ გაეცნო.
„საფერავის ჯიშის ყურძნის ნაწილში სახელმწიფოს აქტიურ ჩართულობას ორი მიზეზი აქვს - ერთი უხვი მოსავალი და მეორე, კლიმატური პირობები, რომლის გამოც მევენახეები ცდილობენ, რაც შეიძლება სწრაფად ჩააბარონ ყურძენი. აქედან გამომდინარე, ყოველდღიურად მზარდია გადამუშავებული საფერავის რაოდენობა. მევენახეებს უნდა მივცეთ საშუალება, დროულად ჩააბარონ ყურძენი; სწორედ ამიტომ გაჩნდა საჭიროება, რომ სახელმწიფომ სხვადასხვა ლოკაციაზე მიიღოს ყურძენი და შესაბამისი თანხა გადაუხადოს მევენახეებს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის რთველის სეზონზე გადამუშავებული საფერავის რაოდენობა 2-ჯერ აჭარბებს გასული წლის ანალოგიური პერიოდის მაჩვენებელს. ჭარბი მოსავლის და კლიმატური პირობების გათვალისწინებით, საფერავი საჭიროებს დროულ დაბინავებას, რომ ხარისხი არ გაუარესდეს. მთავრობის გადაწყვეტილებით, შპს „მოსავლის მართვის კომპანია“ იწყებს მევენახე ფერმერებისგან 1 კგ საფერავის ჯიშის ყურძნის 1.50 ლარად მიღებას. ამასთან ერთად, მევენახეებს, რომლებსაც დღემდე ლარნახევარზე ნაკლებ ფასად აქვთ ჩაბარებული საფერავის ჯიშის ყურძენი, საქართველოს მთავრობა დაუკომპენსირებს სხვაობას ლარნახევარსა და მიღებულ საფასურს შორის.
გადაწყვეტილებას მევენახეები დადებითად აფასებენ და აღნიშნავენ, რომ მათთვის ეს გარკვეული შეღავათია.
კახეთის მხარის რწმუნებულის, გიორგი ალადაშვილის განცხადებით, კახეთში რთველი არის ზეიმი.
„ის რომ საფერავის ჯიშის ყურძნის ჩაბარება შესაძლებელი იქნება 1.50 ლარად კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მთავრობა მუდმივად ზრუნავს დარგის განვითარებაზე“, - განაცხადა გიორგი ალადაშვილმა.
მინისტრთან ერთად, ყურძნის ჩაბარების პროცესს თელავის, ახმეტის, ყვარლისა და ლაგოდეხის მაჟორიტარი ირაკლი ქადაგიშვილი, პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაული, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები გაეცნენ.

Otar Shamugia got acquainted with the grape delivery process in the village of Akura
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, along with Mr Giorgi Aladashvili, the representative of the Kakheti region, got acquainted with the harvesting in the state enterprise "Harvest Management Company" LLC, in Akura village, Telavi municipality.
" The state's active involvement in the Saperavi grapes delivery process is due to the abundant harvest and climatic conditions, which forced grape growers to deliver their grapes to companies as rapidly as possible. Consequently, the volume of recycled grapes increases daily,  and we should permit growers to deliver grapes on time. Therefore, the state is in need of obtaining grapes from different locations and paying the winegrowers properly, " said Minister Shamugia.
It is worth mentioning that the amount of recycled grapes this season is two times more than last year.
Considering the excess harvest and climatic conditions, Saperavi grapes require prompt handling to prevent quality deterioration.
Under the decision of the government of Georgia, "Harvest Management Company" Ltd starts to receive 1 kg of grapes of the Saperavi variety for GEL 1.50 from the winegrowers. At the same time, the government of Georgia will compensate the growers who have delivered the Saperavi grape variety for less than GEL 1.50.
The winegrowers positively evaluate the state's decision, noting that it will be helpful for them.
According to Giorgi Aladashvili, state representative of the Kakheti region, harvest is a celebration in Kakheti.
"The fact that it will be possible to sell the Saperavi grape variety for GEL 1.50 once again confirms that the government is continuously taking care of the development of the industry," said Giorgi Aladashvili.
Mr Gela Samkharauli, Chairman of the Agrarian Issues Committee of the Parliament, and Mr. Irakli Kadagishvili, Majoritatioan MP of Telavi, Akhmeta, Kvareli, and Lagodekhi municipalities, the Chairman of the National Wine Agency, Mr. Levan Mekhuzla and representatives of relevant agencies included in the Ministry's system accompanied the Minister in Kakheti region, where state officials got acquainted with the grape delivery process.