საქართველოს მთავრობამ თბილისის აგლომერაციისთვის ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის 2024-2026 წლების გეგმა დაამტკიცა
თბილისის აგლომერაციისთვის ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის 2024-2026 წლების გეგმის მიზანი ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტში პრობლემური მავნე ნივთიერებებით გამოწვეული დაბინძურების შემცირება და სხვა მავნე ნივთიერებების დონეების ნორმის ფარგლებში შენარჩუნებაა. დოკუმენტში წარმოდგენილია 3-წლიანი სამოქმედო გეგმა, რომელშიც გაწერილია განსახორციელებელი აქტივობები, განხორციელებაზე პასუხისმგებელი უწყებები, შესრულების ინდიკატორები, ვადები და ბიუჯეტი.სამოქმედო გეგმა 4 ძირითად ამოცანას მოიცავს - თბილისის აგლომერაციაში ატმოსფერული ჰაერის მყარი ნაწილაკებით დაბინძურების შემცირებას, ასევე, აზოტის დიოქსიდის (NO2) გაფრქვევის შემცირებას, ატმოსფერული ჰაერის ხარისხისა და ადამიანის ჯანმრთელობაზე ჰაერის დაბინძურების ზემოქმედების შეფასების გაუმჯობესებას და ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას.
ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის გეგმა სექტორული მიმართულების პოლიტიკის დოკუმენტია, რომლის მიზანიც, შედეგზე ორიენტირებული ღონისძიებების გზით, ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესებაა.
საქართველოს მთავრობის განკარგულების პროექტი საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და სხვა სამთავრობო უწყებების, საქართველოს პარლამენტის, თბილისის მერიის და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების ჩართულობით და ევროკავშირის მხარდაჭერით მომზადდა, რომელშიც ქართველი და ევროპელი ექსპერტები მონაწილეობდნენ; პროექტთან დაკავშირებით საჯარო კონსულტაციები და საჯარო განხილვა მოეწყო.
თბილისის აგლომერაციისთვის ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის 2024-2026 წლების გეგმა „ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონის და „პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავების, მონიტორინგისა და შეფასების წესის დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის დადგენილების შესაბამისად მომზადდა. გეგმა ასევე მოიცავს საქართველოს სხვა ეროვნული სტრატეგიული დოკუმენტებითა და საერთაშორისო ვალდებულებებით გათვალისწინებულ საკითხებს.
აღსანიშნავია, რომ ატმოსფერული ჰაერის ხარიხის მართვის გეგმების შემუშავება ევროკავშირის ქვეყნებში ატმოსფერული ჰაერის დაბინძურების პრობლემის გადაჭრის საუკეთესო პრაქტიკას წარმოადგენს.

The Government of Georgia approves the 2024-2026 Air Quality Management Plan for the Tbilisi Agglomeration
The goal of the 2024-2026 Air Quality Management Plan for the Tbilisi Agglomeration is to reduce pollution caused by harmful substances in Tbilisi Municipality and maintain other toxic substances within acceptable limits. The document outlines a 3-year action plan, detailing specific activities, the responsible agencies, performance indicators, deadlines, and the budget.
The action plan focuses on four main objectives:
• Reducing particulate matter pollution in the Tbilisi agglomeration;
• Reducing nitrogen dioxide (NO₂) emissions in the Tbilisi agglomeration;
• Enhancing the assessment of air quality and the impact of air pollution on human health in the Tbilisi agglomeration;
• Raising public awareness about air protection in the Tbilisi agglomeration.
The Air Quality Management Plan serves as a sectoral policy document, designed to improve ambient air quality through targeted, results-driven measures.
The Draft Government Decree was developed with the involvement of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, other government agencies, the Parliament of Georgia, Tbilisi City Hall, and civil society representatives, with support from the European Union and the participation of Georgian and European experts. Public consultations and discussions were held during the drafting process.
The 2024-2026 Air Quality Management Plan for the Tbilisi Agglomeration was prepared in accordance with the Law of Georgia "On Protection of Ambient Air" and the Government Resolution "On Approving the Rules for Development, Monitoring, and Evaluation of Policy Documents." The plan also incorporates elements from other national strategic documents and Georgia’s international commitments.
It is worth noting that the development of air quality management plans follows best practices used by EU countries to address air pollution issues.