ოთარ შამუგია რაჭაში რთველის მიმდინარეობის პროცესს გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია რაჭაში, ამბროლაურის მუნიციპალიტეტში იმყოფებოდა, სადაც   ადგილობრივ მევენახეებს შეხვდა და რთველის მიმდინარეობის პროცესს გაეცნო.
„რაჭაში რთველი უკვე აქტიურად მიმდინარეობს. დაახლოებით 2000 ტონამდე მოსავალს ველოდებით. დღეის მდგომარეობით 500 ტონამდე ყურძენი უკვე გადამუშავებულია. მნიშვნელოვანია, რომ ხარისხიანი მოსავალი გვაქვს. რა თქმა უნდა, შტაბი აქტიურად არის ჩართული პროცესში. ჩვენ წელსაც ვაგრძელებთ ალექსანდროულის და მუჯურეთულის ჯიშის ყურძნის სუბსიდირებას, რათა მევენახეებმა შეძლონ დროულად ჩააბარონ, დააბინაონ მათი მოსავალი და გაზრდილი შემოსავალი მიიღონ. აღსანიშნავია, რომ წელს პირველად ყურძნის მინიმალური ფასი 8 ლარია. სწორედ ამ ფასში შეუძლიათ მევენახეებს ყურძნის ჩაბარება და აქედან 4 ლარი სახელმწიფო სუბსიდიაა“, -  განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ.
26 სექტემბრის მდგომარეობით, რაჭაში გადამუშავებულია 500 ტონამდე ყურძენი, მოსავლის გადამუშავების პროცესში ამ ეტაპზე ჩართულია 27 კომპანია. ყურძენს საწარმოები 17 ლოკაციაზე იბარებენ. ადგილწარმოშობის ღვინო „ხვანჭკარის“ ჯიშობრივი სიზუსტის დაცვისა და ხარისხის უზრუნველყოფის მიზნით, ყურძნის მიმღებ ყველა პუნქტზე ამპელოგრაფები მონიტორინგს უწევენ ჩასაბარებელ ყურძენს. ამასთან, რეგიონის შემოსასვლელებში მოწყობილია სპეციალური ბლოკპოსტები, რათა არ მოხდეს ყურძნის სხვა მუნიციპალიტეტებიდან შემოტანა და მუჯურეთულსა და ალექსანდროულში შერევა.
რთველი ორგანიზებულად ჩატარების მიზნით, ქალაქ ამბროლაურში რთველის საკოორდინაციო შტაბი მუშაობს. დამატებითი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელ ხაზზე - 1501.
მინისტრი ოთარ შამუგია ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ იწაში  მევენახე კახაბერ გეწაძის ოჯახსაც ესტუმრა და რთველში მიიღო მონაწილეობა. კახაბერ გეწაძეს 1 ჰა ფართობზე გაშენებული აქვს მუჯურეთულის და ალექსანდროულის  ჯიშის ყურძენი. მევენახე 4 ტონამდე მოსავლის დიდ ნაწილს  ღვინის კომპანიას ჩააბარებს.
რთველის პროცესში კერძო სექტორის ჩართულობის გაზრდის, მოსავლის სრულად და დროულად დაბინავებისა და ყურძნის ხარისხის შენარჩუნების მიზნით, მთავრობის გადაწყვეტილებით, რაჭის რეგიონში სუბსიდირების პროგრამა ხორციელდება.
სუბსიდიას მიიღებს ყველა ის კომპანია, რომელიც შეიძენს და გადაამუშავებს ხვანჭკარას მიკროზონაში მოწეულ არანაკლებ 3 ტონა ალექსანდროულისა და მუჯურეთულის ჯიშის ყურძენს და მევენახეს გადაუხდის არანაკლებ 8 ლარს. რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში, კომპანიებზე 1 კგ ალექსანდროულისა და 1 კგ მუჯურეთულისთვის  4 ლარის ოდენობის სახელმწიფო სუბსიდია გაიცემა.
რთველში, მინისტრთან ერთად, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებული პაპუნა მარგველიძე, მაჟორიტარი დეპუტატი გოჩა ენუქიძე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე, ადგილობრივი ხელისუფლების და სამინისტროს წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

Otar Shamugia gets familiar with the ongoing harvesting process in the Racha region
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, visited Racha, Ambrolauri Municipality, where he met with local winegrowers and learned about the grape harvesting process.
"The harvest in Racha is already in full swing. We expect a yield of around two thousand tonnes. Currently, up to 500 tonnes of grapes have already been processed. It is significant to mention that we receive a quality harvest. The coordinator centers are actively involved in the mentioned process. This year, we continue to subsidize Alexandrouli and Mujuretuli grape varieties accordingly, grape growers can deliver, handle, and store their crops on time and get an increased income. It is worth mentioning that this year, the minimum price for grapes is 8 GEL for the first time. Winegrowers can deliver grapes to companies at this price with the state subsidy of 4 GEL," stated the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia.
As of September 26, up to 500 tonnes of grapes have been processed in the Racha region. 27 companies are involved in the crop processing process at this stage. Enterprises collect grapes at 17 locations. Ampelographers monitor the grapes to be delivered at all grape receiving points to safeguard the varietal accuracy and quality of the Protected Designation of Origin (PDO) "Kvanchkara" wine. In addition, special checkpoints have been set up at the entrances of the region to prevent grapes from being imported from other municipalities and mixed with Mujuretuli and Alexandrouli grape varieties.
The grape harvest coordination center operates in the Ambrolauri city to organize the harvest. Additional information can be obtained through the hotline of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture - 1501.
Minister Shamugia also visited the family of winegrower Kakhaber Getsadze in Itsa village of Ambrolauri municipality and participated in the grape harvesting. Kakhaber Getsadze has planted Mujuretuli and Alexandrouli grape varieties on one ha of area. The winegrower will deliver a substantial part of his crop, up to 4 tonnes, to the wine company.
Under the decision of the Government of Georgia, a subsidy program is implemented in the Racha region to increase the involvement of the private sector in the harvesting process, ensure timely harvesting, and maintain the quality of grapes. All companies that will purchase and process at least 3 tonnes of Alexandrouli and Mujuretuli grapes grown in the microzone of Khvanchkara will receive a subsidy and will pay the grower no more than 8 GEL. In the Racha-Lechkhumi region, companies are given a state subsidy of 4 GEL per kg of Alexandrouli and per kg of Mujuretuli grapes.
Mr. Papuna Margvelidze, state representative of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regions, the Majoritarian Deputy Mr. Gocha Enukidze, Mr. Yuri Nozadze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, representatives of local authorities and the Ministry attended the grape harvesting process in the Racha region.