„სახელმწიფოს მხრიდან სუბსიდირების პროგრამის განხორციელება ადგილობრივებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა“, - „მეღვინეობა ბარაკონის“ დამფუძნებელი
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია რაჭაში მოსავლის დაბინავების პროცესს გაეცნო. მინისტრი ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბოსტანაში, ყურძნის გადამმუშავებელ საწარმოში „მეღვინეობა ბარაკონი“ იმყოფებოდა. ამ ეტაპზე, საწარმოს უკვე გადამუშავებული აქვს 100 ტონა ყურძენი და 100 ტონის გადამუშავებას კიდევ გეგმავს. კომპანია პროდუქციის რეალიზაციას ახდენს როგორც ადგილობრივ ბაზარზე, ასევე, ექსპორტს  ახორციელებს ჩეხეთის რესპუბლიკასა და ბალტიისპირეთის ქვეყნებში.
საწარმოს დამფუძნებლის, კახა გორდეზიანის განცხადებით, წელს რაჭაში კარგი მოსავალია და ყურძნის ხარისხიც  კარგია.  სახელმწიფოს მხრიდან  სუბსიდირების პროგრამის განხორციელება კი, ადგილობრივებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა.
რთველის პროცესში კერძო სექტორის ჩართულობის გაზრდის, მოსავლის სრულად და დროულად დაბინავებისა და ყურძნის ხარისხის შენარჩუნების მიზნით, მთავრობის გადაწყვეტილებით, რაჭის რეგიონში სუბსიდირების პროგრამა ხორციელდება.
სუბსიდიას მიიღებს ყველა ის კომპანია, რომელიც შეიძენს და გადაამუშავებს ხვანჭკარას მიკროზონაში მოწეულ არანაკლებ 3 ტონა ალექსანდროულისა და მუჯურეთულის ჯიშის ყურძენს და მევენახეს გადაუხდის არანაკლებ 8 ლარს. რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონში კომპანიებზე 1 კგ ალექსანდროულისა და 1 კგ მუჯურეთულისთვის  4 ლარის ოდენობის სახელმწიფო სუბსიდია გაიცემა.
მინისტრთან ერთად საწარმოში რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებული პაპუნა მარგველიძე, მაჟორიტარი დეპუტატი გოჩა ენუქიძე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე, ადგილობრივი ხელისუფლების და სამინისტროს წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

"The implementation of the state subsidy program is a significant assistance for the community, - stated the founder of " Barakoni Winery"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, got familiar with the crop handling/storage process in the Racha region. The Minister visited the grape processing enterprise ‘’ Barakoni Winery in the Bostana village, Ambrolauri municipality.
Currently, the enterprise has already processed 100 tonnes of grapes and plans to process an additional 100 tonnes. The company sells its products in the domestic market and exports to the Czech Republic and the Baltic countries.
According to the founder of the enterprise, Kakha Gordeziani, this year, Racha enjoyed an excellent harvest, and the quality of the grapes was also good. Implementation of the state subsidy program is a significant support for the locals.
Under the decision of the Government of Georgia, a subsidy program is implemented in the Racha region to increase the involvement of the private sector in the harvesting process, ensure timely harvesting, and maintain the quality of grapes.
All companies that purchase and process at least 3 tonnes of Alexandrouli and Mujuretuli grapes grown in the microzone of Khvanchkara will receive a subsidy and will pay the grower no more than 8 GEL.
In the Racha-Lechkhumi region, companies are given a state subsidy of 4 GEL per kg of Alexandrouli and Mujuretuli grapes.
The State Representative of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regions, Mr. Papuna Margvelidze, Majorian MP Mr.Gocha Enukidze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Yuri Nozadze, representatives of the Ministry, including local authorities accompanied the Minister in wine company.