ოთარ შამუგია: „ინვესტიცია განსაკუთრებით მისასალმებელია სოფლის მეურნეობის გადამმუშავებელ სექტორში”
ქობულეთში ციტრუსის მიმღებ-გადამმუშავებელი ახალი საწარმოს გახსნის ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია პირველ ვიცე-პრემიერ ლევან დავითაშვილთან და აჭარის მთავრობის თავმჯდომარე თორნიკე რიჟვაძესთან ერთად დაესწრო.
როგორც ოთარ შამუგიამ აღნიშნა, ასეთი მასშტაბის პროექტების განხორციელება უმნიშვნელოვანესია აგრარული დარგის განვითარებისთვის.
„ქობულეთში ციტრუსის გადამმუშავებელი ახალი საწარმო სრულად არის აღჭურვილი თანამედროვე ტექნოლოგიებით. განხორციელდა უცხოური ინვესტიცია, რაც განსაკუთრებით მისასალმებელია სოფლის მეურნეობის გადამმუშავებელ სექტორში. ყოველწლიურად რეგიონში 10-15 ათასი ტონა ციტრუსის გადამუშავება ხდება. რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვანია თანამედროვე საწარმოს ფუნქციონირება, რომელიც უზრუნველყოფს ფერმერებისგან ციტრუსის მიღებას და გადამუშავებას, შემდგომ დაამზადებს კონცენტრირებულ წვენს, რომლის ექსპორტი განხორციელდება, მათ შორის, ევროკავშირის ბაზარზე, შესაბამისად, შეიქმნება დამატებული ღირებულება. ასეთი მასშტაბის პროექტები ჩვენი ქვეყნისთვის, სოფლის მეურნეობისთვის არის უმნიშვნელოვანესი. ჩვენ მივესალმებით და მაქსიმალურად მხარს დავუჭერთ ინვესტორებს”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
აღსანიშნავია, რომ ახალი საწარმო სარეალიზაციოდ მოამზადებს მანდარინს, ციტრუსის წვენის კონცენტრატს და პლასტმასის ყუთებს ხილის ტრანსპორტირებისთვის. კომპანიას ასევე აქვს სამაცივრო მეურნეობა 3000 ტონამდე ცოცხალი ხილის და ბოსტნეულის შესანახად. კომპანია მზადაა, უკვე მიმდინარე წელს ადგილობრივი ფერმერებისგან შეისყიდოს მანდარინი და გადაამუშაოს.
ქობულეთის საწარმოში ქართულ-სლოვაკური ინვესტიცია კომპანიამ „შპს იბერია ორბი“ განახორციელა. ამ ეტაპისთვის, 3,5 მლნ ევროზე მეტი დაიხარჯა, თუმცა კომპანია დამატებითი ინვესტიციის განხორციელებას და ასორტიმენტის გაზრდას გეგმავს.

Otar Shamugia: "Investments in the agriculture processing industry are particularly encouraging".
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, along with the First Vice Prime Minister, Mr. Levan Davitashvili, and the Chairman of the Government of Adjara, Mr. Tornike Rizhvadze attended the opening event of the new citrus receiving-processing enterprise in the Kobuleti seaside resort of the Adjara region.
According to Mr Shamugia, implementing projects of such a scale is essential for developing the agricultural sector.
"The new citrus processing enterprise in Kobuleti is fully equipped with modern technologies, marking a significant step forward in the agricultural processing industry. Foreign investment has played a key role in this development, which is particularly encouraging. Every year, 10-15 thousand tonnes of citrus fruits are processed in the region.
The operation of a modern enterprise like this is crucial, as it ensures the efficient receipt of citrus from farmers, its processing, and the production of concentrated juice. This juice will be exported to various countries, including EU markets, thereby generating added value. Such large-scale projects are essential for the growth of our country and our agricultural sector. We warmly welcome these investors and will support them in every possible way", said Mr. Shamugia.
It is worth mentioning that the new enterprise will prepare tangerines and citrus juice concentrate for sale and plastic boxes for fruit transportation.
Moreover, the company has a cold storage facility for storing up to 3,000 tonnes of fresh fruits and vegetables. This year, the company is ready to buy tangerines from local farmers and process the citrus.
The Georgian-Slovak company Iberia Orbi LTD has invested over EUR 3.5 mln in the venture and plans to expand its investment and product line.