„საქართველო გარემოსდაცვითი მმართველობისა და სტანდარტების გაუმჯობესების კუთხით მოწინავე პოზიციებზეა“, - გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის აღმასრულებელი მდივნის მოადგილე დმიტრი მარიასინი
გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკაში, ქალაქ ბონში გამართული ,,ევროპის ტყეების’’ მინისტერიალის ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა პირისპირ შეხვედრა გამართა გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის აღმასრულებელი მდივნის მოადგილე დმიტრი მარიასინთან.
შეხვედრაზე საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და გაეროს ევროპის ეკონომიკურ კომისიასთან არსებული თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს. კერძოდ, ისაუბრეს ჰაერის დაცვის მიმართულებით მიმდინარე პროექტზე, რომლის ფარგლებშიც სამრეწველო სექტორიდან დაბინძურების შემცირების კუთხით ერთობლივი მუშაობა ხორციელდება; ასევე, აქტიურად მიდის თანამშრომლობა ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა ტყის მდგრადი მართვა, ბიომრავალფეროვნების დაცვა და სხვა გარემოსდაცვითი მიმართულებები.
შეხვედრაზე დმიტრი მარიასინმა ხაზი გაუსვა საქართველოს მიერ სატყეო სექტორში არსებულ თვალსაჩინო პროგრესს და ყურადღება გაამახვილა საქართველოში ევროპულ სტანდარტებთან თანხვედრაში არსებულ რეფორმებზე, მათ შორის, ახალ ტყის კოდექსსა და ტყის ეროვნულ ინვენტარიზაციაზე.
აღინიშნა, რომ საქართველო გარემოსდაცვითი მმართველობისა და სტანდარტების გაუმჯობესების კუთხით მოწინავე პოზიციებზეა და გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისია საქართველოსთან სამომავლოდ თანამშრომლობის კიდევ უფრო გაძლიერებას გეგმავს.

"Georgia holds an advanced position in environmental governance and the improvement of the standards", - stated the Deputy Executive Secretary of the United Nations Economic Commission for Europe, Dmitry Mariyasin.
ÂDuring the "European Forests" Ministerial meeting in the Federal Republic of Germany, the city of Bonn, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, held a face-to-face meeting with the Deputy Executive Secretary of the United Nations Economic Commission for Europe, Mr. Dmitry Mariyasin.Â
During the meeting, discussions focused on cooperation between the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the United Nations Economic Commission for Europe. In particular, the parties highlighted the ongoing project on air protection, which involves joint efforts to reduce industrial pollution. Additionally, active collaboration continues on sustainable forest management, biodiversity protection, and other environmental initiatives.
Mr. Mariyasin highlighted Georgia's significant progress toward the forestry sector, emphasizing reforms aligned with European standards, including the new Forest Code and the National Forest Inventory.
As mentioned, Georgia is well-positioned to improve environmental management and standards, and the UN Economic Commission for Europe plans to enhance cooperation with Georgia.