სოფელ ცანაში დარიშხანშემცველი ნარჩენების სარკოფაგის მოწყობის პირველი ეტაპის სამუშაოები დასრულების ეტაპზეა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები სოლომონ პავლიაშვილი და კახა კაკაბაძე ლენტეხის მუნიციპალიტეტის სოფელ ცანაში დარიშხანშემცველი ნარჩენების სარკოფაგის მოწყობის პროექტის ფარგლებში მიმდინარე სამუშაოებს ადგილზე გაეცნენ.
„ლენტეხის მუნიციპალიტეტში, დარიშხანშემცველი ნარჩენების განთავსების ადგილებზე, რთული ეკოლოგიური ვითარება გასული საუკუნის 90-იანი წლებიდან არსებობს. მას შემდეგ, აღნიშნულ ტერიტორიაზე სამთო-ქიმიური ქარხნები დაიხურა და დარიშხანშემცველი ნარჩენები ღია ცის ქვეშ, ყოველგვარი კონტროლის გარეშე დარჩა. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, საქართველოს მთავრობასთან კოორდინაციით და საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტების ჩართულობით, დარიშხანშემცველი ნარჩენების სარკოფაგის მოწყობის მიზნით ჩატარდა კვლევები და მომზადდა ანგარიშები; გაიმართა არაერთი საჯარო განხილვა, შესაბამისი სამინისტროების წარმომადგენლების, მეცნიერების, არასამთავრობო სექტორის და მოსახლეობის მონაწილეობით. შედეგად, მომზადდა პროექტი და დავიწყეთ რეალური ნაბიჯების გადადგმა აღნიშნული პრობლემის მოგვარებისთვის“, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
პროექტის პირველი ეტაპის სამუშაოები წარმატებით მიმდინარეობს. უკვე დასრულებულია რკინა-ბეტონის არხისა და სალექარის სამშენებლო სამუშაოები. აქტიურად მიმდინარეობს მდინარე ყორულდაშზე ნაპირსამაგრი დამცავი კედლის მშენებლობაც. პირველი ეტაპის დასრულების შემდგომ, მომავალი წლის გაზაფხულზე, მეორე ეტაპის სამუშაოები დაიწყება.

The first stage of constructing the arsenic-waste-containing sarcophagus in Tsana village is nearing completion.
The Deputy Ministers of Environmental Protection and Agriculture, Mr Solomon Pavliashvili and Mr Kakha Kakabadze got acquainted with the ongoing operations for the sarcophagus construction project in Tsana village, Lentekhi municipality.
"Since the closure of mining and chemical facilities in the region during the 1990s, the Lentekhi Municipality has faced significant ecological challenges, with arsenic-containing waste left exposed to the open air and uncontrolled. On the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, in collaboration with the Government of Georgia and with the participation of both foreign and local experts, studies and reports have been completed to address this issue by establishing a sarcophagus for arsenic-contaminated waste," said Mr. Pavliashvili.
The Deputy added that several public discussions were held with officials from the relevant Ministries, scientists, NGOs, and the general public, which resulted in the development of the project and concrete steps toward solving this longstanding problem.
The initial stage of the project is progressing well. A reinforced concrete channel and clarifier (sedimentation tank) have already been constructed, and work on building floodwalls and embankments along the Koruldashi River is ongoing. The second stage of construction is scheduled to begin in the spring of next year, following the successful completion of the current phase.