გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, ბოტანიკურ ბაღში, მეტყევის დღე აღინიშნა
მინისტრმა ოთარ შამუგიამ მეტყევეებს პროფესიული დღე მიულოცა და სატყეო სექტორის განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის მადლობა გადაუხადა. ღონისძიებაზე გამოვლინდა წლის წარმატებული მეტყევეებიც, რომლებსაც განსაკუთრებულად რთული და რისკის შემცველი საქმიანობისთვის ჯილდოები და სიმბოლური საჩუქრები გადაეცათ. ღონისძიებაზე ვოდეორგოლის „მე მეტყევე ვარ“ პრეზენტაცია გაიმართა.
„თითოეულ მეტყევეს ვულოცავ პროფესიული დღეს და განსაკუთრებულ მადლობას ვუხდი საქმიანობისთვის. მე ვიტყოდი, რომ ეს არის საამაყო, საპატიო და, ამავდროულად, ძალიან საპასუხისმგებლო პროფესია. მნიშვნელოვანია, რომ მეტყევეებს ჰქონდეთ სათანადო შრომის პირობები, ღირსეული ანაზღაურება, შესაბამისი აღჭურვილობა. ჩვენ წლებია ამაზე ვზრუნავთ. ჩვენი დღის წესრიგის ნაწილია, რომ მომავალში კიდევ უფრო მეტად განვითარდეს ჩვენი სატყეო სააგენტოს შესაძლებლობები, მეტყევეებს ჰქონდეთ სოციალური გარანტიები, შესაბამისი ინფრასტრუქტურა, აღჭურვილობა იმისთვის, რომ კიდევ უფრო ეფექტიანად შეძლონ საქმიანობის განხორციელება. კიდევ ერთხელ მინდა მადლობა გადავუხადო თითოეულ მეტყევეს, რომელიც კეთილსინდისიერად ემსახურება ჩვენს ქვეყანას”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრის განცხადებით, სატყეო სექტორს აქვს  ის შედეგები, რომლებიც მომავალში კიდევ უფრო მეტ სარგებელს მოუტანს ქვეყნის მოსახლეობას. ამ სარგებლის მიღებისთვის საჭიროა ტყის რესურსის სწორი მართვა, ტყეების დაცვა, მოვლა და აღდგენაზე ზრუნვა,  რაშიც მეტყევეების როლი განსაკუთრებულია.
მეტყევის დღის აღნიშვნის ღონისძიებას ესწრებოდა საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე.
კომიტეტის თავმჯდომარემ პროფესიული დღე მიულოცა მეტყევეებს და მადლობა გადაუხადა იმ რთული და სპეციფიკური საქმიანობისთვის, რასაც ტყეში მუშაობა ჰქვია.
„საქართველოს პარლამენტის ჩვენი კომიტეტის სახელით მინდა მხარდაჭერა  გამოვუცხადო სამინისტროსა და სააგენტოს, თითოეულ მეტყევეს. ჩვენ მაქსიმალურად რაც შეგვეძლება, სამინისტროსთან ერთად, ყველაფერს გავაკეთებთ იმისთვის, რომ გაუმჯობესდეს სააგენტოს მუშაობის ხარისხი”, - განაცხადა მაია ბითაძემ.
მეტყევეებს პროფესიული დღე მიულოცა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ,  კახა კაკაბაძემ.   მინისტრის მოადგილემ  ქვეყნის უნიკალური რესურსის დაცვისთვის გაწეული შრომისთვის მადლობა გადაუხადა როგორც მეტყევეებს, ასევე, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს გაწეული მხარდაჭერისთვის. მისივე განცხადებით, ყოველწლიურად იზრდება ტყის აღდგენის მასშტაბები,  თუმცა, ჯერ კიდევ გამოწვევაა უკანონო ტყითსარგებლობა და ამ მიმართულებით ხდება როგორც ეროვნული სატყეო სააგენტოს, ისე გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ტექნიკური და ადამიანური რესურსით გაძლიერება.
ღონისძიებაზე ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა კახა ცერცვაძემ  საინფორმაციო კამპანიებში მუდმივი ჩართულობისთვის, საზოგადოებისთვის ცნობილი სახეები, სპორტსმენები, მსახიობები, მომღერლები და მედიის წარმომადგენლები  დააჯილდოვა.
მეტყევის დღის აღსანიშნავ ღონისძიებას  საკანონმდებლო ორგანოს, აკადემიური წრის, გარემოსდაცვითი არასამთავრობო და პარტნიორი საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

At the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Day of the Forester was celebrated at the Botanical Garden.
The Minister, Otar Shamugia, congratulated the foresters on their professional day and expressed gratitude for their contributions to the development of the forestry sector. During the event, the most successful foresters of the year were recognized and awarded with prizes and symbolic gifts for their dedication to this challenging and often risky profession. The celebration also featured the video clip-"I am a Forester."
"I extend my heartfelt congratulations to every forester on this special day and express my deep appreciation for their dedicated work. Forestry is a profession of pride, nobility, and great responsibility. Foresters need to have proper working conditions, fair compensation, and the right equipment to perform their duties effectively. We have committed to improving this area over the years and remain dedicated to further strengthening the capacity of our Forestry Agency. Furthermore, it is a priority on our agenda to ensure foresters with social guarantees, proper infrastructure, and the tools necessary for their work, and once again, I sincerely thank each forester for their conscientious service to our country ‘’, said Mr Shamugia.
According to Minister Shamugia, the forestry sector has achieved significant results that will bring even greater benefits to the country's population. To fully reap these benefits, it is essential that forest resources are properly managed, protected, maintained, and restored, and foresters play a crucial and unique role in this process.
The Chair of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, Mrs Maia Bitadze, attended the event.
Mrs Bitatze congratulated the foresters on their professional day and thanked them for their arduous and specialized efforts, known as working in the forests.
"On behalf of our Committee in the Parliament of Georgia, I would like to express my full support for the Ministry, the Forestry Agency, and every forester. We are committed to working closely with the Ministry to enhance the quality of the Agency's work, and we will do everything in our power to help achieve this goal, "said Mrs Maia Bitadze.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Kakha Kakabadze, congratulated the foresters on their professional day and thanked them and the representatives of non-governmental and international organizations for their support and efforts to protect the unique resources of the country.
According to Mr Kakabadze, the scope of forest restoration is expanding each year; however, illegal forest use remains a significant challenge. Moreover, the National Forestry Agency and the Department of Environmental Supervision are ensured with technical and human resources to tackle this issue.
During the event, the Head of the National Forestry Agency, Mr. Kakha Tsertsvadze, awarded well-known people, athletes, actors, singers, and media representatives for their ongoing participation in information campaigns.
Representatives of the legislative body, the academic circle, environmental non-governmental, and partner international organizations attended the event.