აზიის განვითარების ბანკთან (ADB) ერთად, შლამის მდგრადი მართვისა და ხელახალი გამოყენების სტრატეგიის შემუშავება იწყება
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, აზიის განვითარების ბანკთან (ADB) ერთად, საქართველოში შლამის მდგრადი მართვისა და ხელახალი გამოყენების სტრატეგიის შემუშავებას იწყებს. პროექტს იტალიური კომპანია „IDROSTUDI SRL” განახორციელებს და მასში საერთაშორისო ექსპერტები იქნებიან ჩართულები.
აღნიშნული მიმართულებით არსებული გამოწვევები და პროექტის ძირითადი საკითხები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილმა აზიის განვითარების ბანკის და კომპანიის „IDROSTUDI SRL” წარმომადგენლებთან გამართულ  შეხვედრაზე განიხილა.
ერთწლიანი პროექტის მთავარი მიზანი საქართველოში შლამის მართვის გეგმის შემუშავება და საქართველოს პირობებზე მორგებული საპილოტე პროგრამის განხორციელებაა. პროექტი 4 ძირითად ამოცანას მოიცავს: არსებული მდგომარეობის შესწავლა და ამის გათვალისწინებით შემდგომი ნაბიჯების დაგეგმვა; საერთაშორისო სტანდარტების გათვალისწინებით საკანონმდებლო ბაზის ფორმირება; სახელმწიფო და კერძო სექტორთან ერთად სხვა დაინტერესებული მხარეების ჩართვა და მათი გადამზადება და შერჩეულ მუნიციპალიტეტებში საპილოტე პროექტების შემუშავება.
„იმ ფაქტის გათვალისწინებით, რომ საქართველოში იმატა შლამის რაოდენობამ და შეიქმნა ახალი გამწმენდი ნაგებობები, საჭიროა შლამის მართვის ღონისძიებების გატარება. ჩვენი ქვეყნისთვის შლამის მართვა და რეციკლირება სიახლეა და ამ მიმართულებით სახელმწიფო და კერძო სექტორის აქტიური ჩართულობა მნიშვნელოვანია”,  - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.

Georgia launches a Strategy for Sustainable Sludge Management and Reuse in Partnership with ADB.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, in collaboration with the Asian Development Bank (ADB), has initiated a strategic project aimed at sustainable sludge management and reuse in the country. The Italian company IDROSTUDI SRL will implement the project with the support of international experts.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, alongside representatives from the Asian Development Bank and IDROSTUDI SRL, discussed the challenges in this area and outlined the key objectives of the project.
The one-year project aims to develop a comprehensive sludge management plan tailored to Georgia's specific needs, including the launch of a pilot program. The project focuses on four main tasks:
1. Assessing the current situation and planning the next steps based on existing conditions.
2. Developing a legal framework aligned with international standards.
3. Engaging and training stakeholders, including the state and private sectors.
4. Developing pilot projects in selected municipalities.
"Due to the increased volume of sludge and the establishment of new treatment facilities, Georgia is required to take effective sludge management measures. This is a new area for our country, and it is crucial to ensure the active involvement of both the state and private sectors," said Deputy Minister Pavliashvili.