გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი: „სახელმწიფო მომავალშიც გააგრძელებს ქართული ჩაის ხელშეწყობას“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი მთაწმინდის პარკში გამართულ ქართული ჩაის ფესტივალს დაესწრო. ფესტივალი 2005 წლიდან იმართება და მისი მიზანი ქართული ჩაის პოპულარიზაცია და ჩაის მწარმოებლების მხარდაჭერაა. მინისტრის მოადგილის განცხადებით, სახელმწიფო ქართული ჩაის მწარმოებლების ხელშესაწყობად არაერთ პროგრამას ახორციელებს და ისინი მომავალშიც გაგრძელდება.
„ჩაის ფესტივალი კარგი პლატფორმაა იმისთვის, რომ ჩაის მწარმოებლებმა საკუთარი პროდუქციის პოპულარიზაცია მოახდინონ. ჩვენი ძირითადი ამოცანა ექსპორტის წახალისება და ახალი ბაზრების მოძიებაა; ამ მიმართულებაში სახელმწიფო აქტიურადაა ჩართული. ქართული ჩაის ხელშესაწყობად სახელმწიფო ჩაის რეაბილიტაციის პროგრამას ახორციელებს, რომლის ფარგლებშიც 1200 ჰა-ზე მეტი ჩაის პლანტაცია უკვე რეაბილიტირებულია; ამასთან ერთად, შესაბამისი ტექნიკითაც ვეხმარებით ფერმერებს”, -აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ქართული ჩაის ფესტივალი ჩაის მწარმოებელთა ასოციაციის ორგანიზებით და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით გაიმართა. მასში მონაწილეობას ქართული ჩაის და თაფლის 20-მდე მწარმოებელი იღებდა. ჩაის მწარმოებელთა ასოციაციის ხელმძღვანელის, თენგიზ სვანიძის თქმით, ქართული ჩაი ადგილობრივ ბაზარზე სულ უფრო პოპულარული ხდება და დღეს მას ბაზრის 25% უკავია.
„ქართული ჩაი, განსაკუთრებით ბოლო წლებში, ძალიან ხარისხიანი და კონკურენტუნარიანია; ხარისხით არცერთ უცხოურ ჩაის არ ჩამოუვარდება, ზოგ შემთხვევაში, სჯობს კიდეც. ქართულ ჩაის დიდი პერსპექტივა აქვს ქართული ეკონომიკის განვითარებაში. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერა ამ მიმართულებით უდავოა; რამდენიმე წელია მიმდინარეობს ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის სახელმწიფო პროგრამა, რაც მნიშვნელოვნად დაეხმარა დარგის განვითარებას“, - განაცხადა თენგიზ სვანიძემ.
ქართული ჩაის მწარმოებლები მსგავსი სახის ღონისძიებებს მიესალმებიან. მათი თქმით, ფესტივალი საშუალებას აძლევთ მომხმარებლებთან პირდაპირი კომუნიკაცია დაამყარონ და ახალი პროდუქცია გააცნონ.

Deputy Minister Solomon Pavliashvili: "The State will Continue to Promote Georgian Tea''
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, attended the Georgian Tea Festival in Mtatsminda Park. The event has been held annually since 2005 to promote Georgian tea and support local tea growers.
In his remarks, the Deputy Minister emphasized the state's ongoing efforts to assist the Georgian tea industry, noting that the support will continue in the future as well.
"The Tea Festival is an excellent platform for producers to showcase their products. Our main goal is to boost exports and identify new markets. The state is actively working in this direction. Through the tea rehabilitation program, over 1,200 hectares of tea plantations have been restored. In addition, we support farmers by providing them with the necessary equipment," noted Mr. Pavliashvili, highlighting the government’s initiatives to promote the sector.
The Georgian Tea Festival was organized by the Georgian Tea Producers Association, with support from the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The event brought together around 20 producers of Georgian tea and honey.
Mr. Tengiz Svanidze, Head of the Georgian Tea Producers Association, remarked on the growing popularity of Georgian tea in the local market, where it now holds a 25% share.
"Georgian tea, especially in recent years, is of very high quality and highly competitive. In terms of quality, it rivals, and in some cases surpasses, foreign teas. Georgian tea holds significant potential for the country’s economic growth. The Ministry’s support through the tea plantation rehabilitation program has been invaluable in advancing the industry. The state program for the rehabilitation of tea plantations has been ongoing for several years, which significantly helped the development of the industry," said Mr. Tengiz Svanidze.
Producers at the festival also welcomed the event, noting that it provided an excellent opportunity to engage directly with consumers and introduce new products to the market.