საქართველოში სახეობათა აღდგენის ეროვნული გეგმა დამტკიცდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფ სახეობათა გადარჩენის პრაქტიკულ ღონისძიებათა წესების შესახებ სახელმძღვანელო - „სახეობათა აღდგენის ეროვნული გეგმა“ დაამტკიცა.
უკანასკნელი ათწლეულების განმავლობაში, მნიშვნელოვანი საფრთხე შეექმნა გარეულ ცხოველთა და ველურ მცენარეთა მრავალ სახეობას. აღნიშნული გამოწვევის საპასუხოდ შემუშავდა სახეობათა აღდგენის ეროვნული გეგმა, რომლის შესაბამისად, თითოეული პრიორიტეტული სახეობის აღდგენა უნდა ეფუძნებოდეს ამ სახეობის აღდგენის დეტალურ გეგმას.
სახეობათა აღდგენის ეროვნული გეგმა სსიპ ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეცნიერებმა და ექსპერტებმა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და შვედეთის მთავრობის ერთობლივი პროგრამის „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ ფარგლებში შეიმუშავეს.
დოკუმენტი განსაზღვრავს ეროვნულ დონეზე აღსადგენი სახეობების ნუსხას და ამ სახეობებისთვის საკონსერვაციო გეგმების შემუშავების წესებს, მეთოდებს, რეკომენდაციებსა და ვალდებულებას. ნუსხით გათვალისწინებული სახეობების აღდგენის ღონისძიებები განხორციელდება ეტაპობრივად, ამ სახეობების აღდგენის ცალკეული გეგმის შესაბამისად.
დოკუმენტი უზრუნველყოფს როგორც სახეობათა აღდგენის დაგეგმვის პროცესის გაუმჯობესებასა და რეინტროდუქციის პროგრამების შექმნას, აგრეთვე, მომავალში პრიორიტეტული სახეობების მდგრადი და სიცოცხლისუნარიანი პოპულაციების ჩამოყალიბებას.
აღსანიშნავია, რომ დღეისათვის უკვე წარმატებით ხორციელდება ხუთი პრიორიტეტული სახეობის - ქურციკის, ნაკადულის კალმახის, გნოლის, კაკბისა და ხოხბის - პოპულაციების აღდგენის ღონისძიებები. მომავალში დაგეგმილია პროგრამის გაფართოება და დოკუმენტით შემოთავაზებულია დამატებით 61 სახეობის აღდგენა.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has adopted the Endangered Species Recovery Plan, a manual outlining practical measures to rescue endangered species.
Over the past few decades, numerous species of wild animals and plants have faced significant threats. In response, a national species recovery plan has been developed, detailing how each priority species will be restored through specific, individualized recovery plans.
The plan was created by scientists and experts from Ilia State University as part of the "Save Nature - Georgia" program, a joint initiative of the Ministry and the Swedish Government.
The document outlines a list of species prioritized for restoration at the national level. It includes regulations, techniques, recommendations, and commitments to develop conservation plans for these species. Recovery efforts will be undertaken gradually as part of specific plans for each listed species.
Key goals include improving the species recovery planning process, developing reintroduction programs, and ensuring that the future populations of each priority species remain sustainable and viable.
Notably, recovery efforts are underway for five key species: the goitered gazelle, brown trout, grey partridge, chukar partridge, and pheasant (Colchicus). The initiative will soon expand to cover 61 additional species. Restoration efforts for the deer, listed on the IUCN Red List of Threatened Species, are also scheduled to begin shortly.