ოთარ შამუგია: „მევენახეებს შესაძლებლობა აქვთ რაჭასა და ქვემო სვანეთში შექმნან მარნები, საკუთარი ყურძენი თავად გადაამუშაონ და მეტი შემოსავალი მიიღონ“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულთან, პაპუნა მარგველიძესთან ერთად, ცაგერის მუნიციპალიტეტის სოფელ გვესოში თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი საოჯახო მარანი „თამანი“ დაათვალიერა.
„მევენახეობა-მეღვინეობის განვითარების ხელშეწყობა სამინისტროსთვის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია. ჩვენ მევენახეების და მეღვინეების მხარდამჭერ არაერთ პროექტს ვახორციელებთ. ლეჩხუმი არის ერთ-ერთი გამორჩეული კუთხე მეღვინეობა-მევენახეობის მიმართულებით. წელს, რთველი აქაც წარმატებით ჩატარდა, 1000 ტონაზე მეტი ყურძენი გადამუშავდა. მაღალმთიან რეგიონებში ჩვენ ვახორციელებთ პროგრამას სამეწარმეო საქმიანობის განვითარების, მათ შორის მარნების შექმნის ხელშეწყობისთვის. პროექტი შესაძლებლობას აძლევს  მევენახეებს რაჭასა და ქვემო სვანეთში შექმნან მარნები, საკუთარი ყურძენი თავად გადაამუშაონ და წარმოებული ღვინის რეალიზაციით, მეტი შემოსავლები მიიღონ“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
მარნის მფლობელი ეკატერინე ცვარიანი სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამების ბენეფიციარია. მან საოჯახო მარნის „თამანი“ აშენება და თანამედროვე ინვენტარით აღჭურვა  „მაღალმთიან დასახლებებში სამეწარმეო საქმიანობის ხელშეწყობის პროგრამის“ ფარგლებში განახორციელა.  ასევე სარგებლობს სახელმწიფო პროექტით „შეღავათიანი აგროკრედიტი“.  მეწარმემ, ბიზნესის განვითარებისთვის, სოფლის განვითარების სააგენტოსგან, დაახლოებით, 50.000 ლარი საგრანტო თანადაფინანსებაც მიიღო.
ეკატერინე ცვარიანი ცოლიკაურის ჯიშის ყურძნისგან ბიო ღვინოს აწარმოებს. საოჯახო მეურნეობას ის მეუღლესთან და შვილებთან ერთად უძღვება. 2024 წელს, ყურძნის მიღება- გადამუშავება ოჯახმა უკვე  ახალ მარანში შეძლო.
მინისტრთან ერთად, საოჯახო მარანი „თამანი“ მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილმა, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის მაჟორიტარმა დეპუტატმა, გოჩა ენუქიძემ, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორმა, დავით წითლიძემ და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა დაათვალიერეს.
აღსანიშნავია, რომ „მაღალმთიან დასახლებებში სამეწარმეო საქმიანობის ხელშეწყობის პროგრამას“ სოფლის განვითარების სააგენტო ახორციელებს. პროგრამის ფარგლებში, ხელშეკრულება 59 ბენეფიციარს გაუფორმდა. ინვესტიციის ოდენობამ შეადგინა 8.8 მლნ ლარზე მეტი, საიდანაც  სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 4.5 მლნ  ლარს აჭარბებს. რაჭა-ლეჩხუმსა და ქვემო სვანეთის რეგიონში, 21 ბენეფიციარის ინვესტიციის ოდენობამ შეადგინა 2.6 მლნ ლარზე მეტი, საიდანაც სააგენტოს თანადაფინანსება 1.4  მლნ  ლარს აღემატება.

Minister Otar Shamugia: "Vinegrowers in Racha and Kvemo Svaneti have the opportunity to establish wineries, process their grapes, and increase their income".
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Otar Shamugia, along with the State Representative of the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region, Papuna Margvelidze, recently visited the modern family wine cellar “Tamani” in the village of Gveso, Tsageri municipality.
"Supporting the development of viticulture and winemaking is a top priority for our Ministry. We implement various projects to support winegrowers and winemakers. Lechkhumi, in particular, is one of the exceptional regions for viticulture and winemaking in Georgia. This year, the grape harvest in the region was organized successfully, with over 1,000 tonnes processed. In the highland regions, we are implementing a program to promote entrepreneurial activities, including creating wineries. This program enables vinegrowers in Racha and Kvemo Svaneti to create wineries, process their grapes, and increase their income by selling their wine," said Minister Shamugia.
The Owner of the Winery, Ekaterine Tsvariani, is a beneficiary of the Rural Development Agency's programs. She established her family cellar "Tamani" and equipped it with modern technology through the Program for the Promotion of Entrepreneurial Activities in Highland Settlements. She also benefits from the Preferential Agro Credit program.
Additionally, the Rural Development Agency co-financed her business development efforts with a grant of approximately GEL 50,000.
Ekaterine manages the family winery alongside her husband and children. In 2024, they processed grapes in the newly equipped cellar for the first time.
Minister Shamugia was accompanied by Deputy Minister Solomon Pavliashvili, Majoritarian MP of the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regions, Gocha Enukidze, Rural Development Agency Director Davit Tsitlidze, and local officials.
''The Program for the Promotion of Entrepreneurial Activities in Highland Settlements'' is managed by the Rural Development Agency. Under this initiative, 59 beneficiaries have signed contracts, with investments exceeding GEL 8.8 million. Of this, the Rural Development Agency has contributed more than GEL 4.5 million in co-financing. In the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region alone, 21 beneficiaries have invested more than GEL 2.6 million, with agency co-financing exceeding GEL 1.4 million.