20 ნოემბერი ფერმერის დღეა!
მიმდინარე წელს, ფერმერის დღის აღსანიშნავი ღონისძიებები 30 ნოემბერს, საგამოფენო ცენტრ „ექსპოჯორჯიაში“ გაიმართება. 12:00 საათზე, მე-6 პავილიონში აგრობაზრობა გაიხსნება, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია და მოწვეული სტუმრები დაათვალიერებენ.
ღონისძიების ოფიციალური ნაწილი, 13:00 საათზე მე-3 პავილიონში ჩატარდება. დამსწრე საზოგადოებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია სიტყვით მიმართავს. სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი დავით წითლიძე სააგენტოს საქმიანობის შესახებ ანგარიშს წარადგენს. ოფიციალური ღონისძიების დასკვნით ნაწილში 2024 წლის წარმატებულ ფერმერებს დააჯილდოებენ. გამოვლინდება 9 ნომინაციაში გამარჯვებული ფერმერი (წლის ახალგაზრდა ფერმერი, ქალი ფერმერი, კაცი ფერმერი, წლის აღმოჩენა ფერმერი, წლის რეგიონში დაბრუნებული ფერმერი, ინოვატორი ფერმერი, ეკოფერმერი, აგროტურიზმზე ორიენტირებული ფერმერი და საუკეთესო სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი).
„ფერმერის დღის“ აღნიშვნის პარალელურად, საგამოფენო ცენტრ „ექსპოჯორჯიაში“ „სოფლის მეურნეობის, კვების მრეწველობის, გადამმუშავებელი და შემფუთველი ტექნოლოგიების საერთაშორისო გამოფენა“ გაიმართება. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ფერმერის დღეს 2015 წლიდან, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან ერთად აღნიშნავს.

National Farmer's Day Celebrations – November 30, 2024
The ExpoGeorgia Exhibition Center will host the National Farmer's Day festivities on November 30, 2024.
The event will feature an agricultural trade fair in Pavilion 6. The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, and other distinguished guests will attend the official opening ceremony, which will commence at 12:00 PM.
The official opening ceremony will take place in Pavilion 3 at 1:00 PM, where Mr Otar Shamugia will deliver a keynote address.
Following the opening remarks, the Director of the Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze, will present a comprehensive report on the Agency's achievements and activities.
The event will conclude with the much-anticipated "Successful Farmers of 2024" Awards, recognizing excellence in nine categories:
Young Farmer of the Year
• Female Farmer of the Year
• Male Farmer of the Year
• Discovery Farmer of the Year
• Returning to the Region
• Innovative Farmer of the Year
• Eco-Farmer of the Year
• Agrotourism-Oriented Farmer of the Year
• Best Agricultural Cooperative
In addition to celebrating National Farmer's Day, the "International Exhibition of Agriculture, Food Industry, Processing, and Packaging Technologies" will also be held at the ExpoGeorgia Exhibition Center.
Since 2015, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture has celebrated National Farmer's Day with the Georgian Farmers' Association (GFA).