20 ნოემბერი ფერმერის დღეა!
ოთარ შამუგია: „ქართული აგროწარმოების განვითარების ხელშეწყობა უკვე ათეულ წელზე მეტია სახელმწიფომ პრიორიტეტულ მიმართულებად გამოაცხადა, რაც იმას ნიშნავს, რომ უკვე ათეულ წელზე მეტია იქმნება და ხორციელდება შეღავათიან ფინანსურ რესურსზე, სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკაზე, თანამედროვე განათლებაზე, საერთაშორისო ბაზრებზე წვდომის ხელშემწყობი სახელმწიფო პროგრამები; უმჯობესდება სამელიორაციო ინფრასტრუქტურა, მიზნობრივი მხარდაჭერით იზრდება გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების რაოდენობა. უკვე ათეულ წელზე მეტია ჩვენი ფერმერები და მეწარმეები, სახელმწიფოს მხარდაჭერით, ქმნიან ხარისხიან, ადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზრებზე მოთხოვნად ქართულ პროდუქციას და აძლიერებენ ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკას.
2015 წლიდან, 20 ნოემბერს ფერმერის დღეს ყოველწლიურად აღვნიშნავთ. ამ დღეს განსაკუთრებულად, ხაზგასმით გამოვხატავთ პატივისცემას ჩვენი ფერმერებისადმი თავდაუზოგავი შრომისთვის, განვითარებასა და წინსვლაზე ორიენტაციისთვის და, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, ქართული გამორჩეული პროდუქციის შექმნით და საერთაშორისო ბაზრებზე გატანით საქართველოს შესაძლებლობების წარმოჩენისთვის.
გილოცავთ დღევანდელ დღეს! კიდევ მეტად გაძლიერებას, წარმატებებს გისურვებთ!“
მიმდინარე წელს, ფერმერის დღის აღსანიშნავი ღონისძიებები 30 ნოემბერს, საგამოფენო  ცენტრ „ექსპოჯორჯიაში“ გაიმართება. 12:00 საათზე, მე-6 პავილიონში აგრობაზრობა გაიხსნება, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია და მოწვეული სტუმრები დაათვალიერებენ.
ღონისძიების ოფიციალური ნაწილი, 13:00 საათზე მე-3 პავილიონში ჩატარდება. დამსწრე საზოგადოებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია სიტყვით მიმართავს. სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი დავით წითლიძე სააგენტოს საქმიანობის შესახებ ანგარიშს წარადგენს. ოფიციალური ღონისძიების დასკვნით ნაწილში 2024 წლის წარმატებულ ფერმერებს დააჯილდოებენ. გამოვლინდება 9 ნომინაციაში გამარჯვებული ფერმერი (წლის ახალგაზრდა ფერმერი, ქალი ფერმერი, კაცი ფერმერი, წლის აღმოჩენა ფერმერი, წლის რეგიონში დაბრუნებული ფერმერი, ინოვატორი ფერმერი, ეკოფერმერი, აგროტურიზმზე ორიენტირებული ფერმერი და საუკეთესო სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივი).
„ფერმერის დღის“ აღნიშვნის პარალელურად, საგამოფენო ცენტრ  „ექსპოჯორჯიაში“  „სოფლის მეურნეობის, კვების მრეწველობის, გადამმუშავებელი და შემფუთველი ტექნოლოგიების საერთაშორისო გამოფენა“ გაიმართება. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ფერმერის დღეს 2015  წლიდან, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან ერთად აღნიშნავს.

National Farmer's Day Celebrated on November 20
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, extended his heartfelt congratulations to farmers across Georgia in honour of National Farmer's Day.
Otar Shamugia: "The development of Georgian agricultural production has been a top state priority for over a decade. Through creating and launching various programs, the government has supported access to preferential financial resources, modern agricultural machinery, contemporary education, and international markets.
Moreover, land reclamation infrastructure is developing, and the number of processing and storage companies is expanding with targeted assistance. For over a decade, Georgian farmers and entrepreneurs, with state backing, have cultivated high-quality products that are in demand both locally and globally. Their tireless efforts are a cornerstone of our country’s economic growth. Since 2015, we have been celebrating Farmer's Day annually on November 20.
On this special day, we honour our farmers for their dedication and resilience and for showcasing Georgia's potential by developing unique products and exporting them worldwide. I extend my warmest congratulations to all farmers on National Farmer's Day and wish them even greater strength and success!
The Expo Georgia Exhibition Center will host the National Farmer's Day festivities on November 30, 2024.
The event will feature an agricultural trade fair in Pavilion 6. The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Otar Shamugia, and other distinguished guests will attend the official opening ceremony, which will commence at 12:00 PM.
The official opening ceremony will take place in Pavilion 3 at 1:00 PM, where Mr Otar Shamugia will deliver a keynote address.
Following the opening remarks, the Director of the Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze, will present a comprehensive report on the Agency's achievements and activities.
The event will conclude with the much-anticipated "Successful Farmers of 2024" Awards, recognizing excellence in nine categories:
Young Farmer of the Year
Female Farmer of the Year
Male Farmer of the Year
Discovery Farmer of the Year
Returning to the Region
Innovative Farmer of the Year
Eco-Farmer of the Year
Agro-tourism-Oriented Farmer of the Year
Best Agricultural Cooperative
In addition to celebrating National Farmer's Day, the "International Exhibition of Agriculture, Food Industry, Processing, and Packaging Technologies" will also be held at the Expo Georgia Exhibition Center.
Since 2015, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture has celebrated National Farmer's Day with the Georgian Farmers' Association (GFA).