ნინო თანდილაშვილი ბაქოში გამართულ მინისტერიალზე სიტყვით გამოვიდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი მინისტერიალზე „სოფლის მეურნეობის ინოვაციების მისია კლიმატისთვის“ (Agriculture Innovation Mission for Climate - AIM for Climate) სიტყვით გამოვიდა.
მინისტერიალი ამერიკის შეერთებული შტატებისა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების ერთობლივი ინიციატივის ფარგლებში ქალაქ ბაქოში გაიმართა.
მინისტერიალი აშშ-ის სოფლის მეურნეობის მდივანმა(მინისტრი) ტომას ვილსაკმა და არაბთა გაერთიანებული საამიროების კლიმატის ცვლილების და გარემოს მინისტრმა, ამნა ბინთ აბდულა ალ დაჰაკიმ გახსნეს.
AIM for Climate მიზნად ისახავს კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობისა და კვებითი სისტემების მიმართულებით ინოვაციების და ინვესტიციების განხორციელების გზით კოლექტიური ჩართულობის მნიშვნელოვნად გაზრდას.
როგორც ნინო თანდილაშვილმა მინისტერიალზე სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, საქართველო აქტიურად მუშაობს სოფლის მეურნეობის სექტორზე კლიმატის ცვლილების უარყოფითი ზეგავლენის შესამცირებლად. აგრარული სექტორისთვის ადაპტაციური შესაძლებლობების გაზრდა საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი პრიორიტეტია.
„საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების 2021-2027 წლების სტრატეგიაში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის პრაქტიკის დანერგვა-განხორციელებას. წყლის რესურსის დაზოგვა და მათი რაციონალურად გამოყენება გახლავთ მიდგომა, რომელიც სოფლის მეურნეობის სექტორში კლიმატის ცვლილებების ფონზე ინერგება. საქართველოს მთავრობა 2028 წლამდე აპირებს 3 მილიარდი ლარის დახარჯვას სოფლის მეურნეობის სექტორში ფერმერების მხარდასაჭერად, ასევე, 300 მილიონი აშშ დოლარი მობილიზებულია თანამედროვე სარწყავი სისტემების განვითარებისთვის. დარწმუნებული ვარ, სოფლის მეურნეობაში შესაბამისი ინოვაციების დანერგვა ხელს შეუწყობს აგრარულ სექტორზე კლიმატის ცვლილების უარყოფითი ზეგავლენის შემცირებას, პროდუქტიულობის გაზრდას და რომ ერთიანი ძალისხმევით, შევძლებთ მნიშვნელოვანი ნაბიჯების გადადგმას“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა სიტყვით გამოსვლისას.
აზერბაიჯანში, ქალაქ ბაქოში მიმდინარე გაეროს კლიმატის ცვლილების მხარეთა კონფერენციის (COP 29) ფარგლებში გამართულ მინისტერიალს „სოფლის მეურნეობის ინოვაციების მისია კლიმატისთვის“ 20-მდე ქვეყნის მაღალი რანგის დელეგატი ესწრებოდა.

The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Nino Tandilashvili, delivered a keynote address at the Agriculture Innovation Mission for Climate (AIM for Climate) Ministerial in Baku, Azerbaijan.
The event, a joint initiative by the United States (U.S.) and the United Arab Emirates (UAE), featured opening remarks by U.S. Secretary of Agriculture Mr. Thomas J. Vilsack and the UAE Minister of Climate Change and Environment, His Excellency Dr. Abdulla Al Dahak.
AIM for Climate seeks to significantly boost global engagement through innovation and investment in climate-smart agriculture and food systems.
In her address, Mrs. Tandilashvili highlighted Georgia’s active efforts to mitigate the negative impacts of climate change on agriculture, emphasizing the government’s commitment to building resilience and adaptive capacity in the sector.
“The Agriculture and Rural Development Strategy 2021–2027 prioritizes the adoption and implementation of climate-smart agricultural practices. Efficient management of water resources, including their conservation and rational use, is central to our approach to addressing climate challenges. By 2028, the Government of Georgia plans to invest GEL 3 billion in the agricultural sector to support farmers, with USD 300 million already mobilized to develop modern irrigation systems. I believe that the adoption of innovative solutions will help reduce the impact of climate change on agriculture and enhance productivity. Through collective efforts, we will be able to take significant steps,” stated Mrs. Tandilashvili.
The Ministerial "Agricultural Innovations for Climate Mission" held within the framework of the ongoing UN Climate Change Conference (COP 29) in Baku, Azerbaijan, brought together high-ranking delegates from about 20 countries worldwide.