ოთარ შამუგია აზიის განვითარების ბანკის გენერალური დირექტორის მოადგილეს შოუჰოუნგ იანგს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია აზერბაიჯანში, ქალაქ ბაქოში მიმდინარე გაეროს კლიმატის ცვლილების მხარეთა კონფერენციის (COP 29) ფარგლებში, აზიის განვითარების ბანკის გენერალური  დირექტორის მოადგილეს, შოუჰონგ იანგს საქართველოს პავილიონში შეხვდა.
მინისტრმა შეხვედრაზე ყურადღება გაამახვილა დასავლეთ საქართველოში სადრენაჟე სისტემების განვითარების პროექტის მნიშვნელობაზე. მისი განცხადებით, მნიშვნელოვანია სადრენაჟე სისტემების მართვის საკანონმდებლო დონეზე მოწესრიგება და საჭირო ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელება. დრენირებული ნიადაგი დამატებითი სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების გაჩენის შესაძლებლობას იძლევა, რაც ხელს შეუწყობს დასავლეთ საქართველოში ფერმერთა ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას.
როგორც შოუჰონგ იანგმა განაცხადა, საქართველოსთან თანამშრომლობა მრავალი წელია ნაყოფიერად მიმდინარეობს. სახეზეა პროგრესი სხვადასხვა სექტორში, მნიშვნელოვანია გავაძლიეროთ საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორი, რომელიც ეფუძნება მდგრად განვითარებას, კლიმატის ცვლილებისადმი მდგრადობას და ბუნებრივი რესურსების ეფექტიან გამოყენებას.
შეხვედრაზე ასევე ყურადღება გამახვილდა აზიის განვითარების ბანკთან თანამშრომლობის კიდევ ერთ მნიშვნელოვან კომპონენტზე - საქართველოს სოფლის მეურნეობის სარწყავი სისტემების მოდერნიზაციაზე. აღინიშნა, რომ კლიმატის ცვლილება მნიშვნელოვან გამოწვევებს ქმნის, განსაკუთრებით წყლის რესურსების მართვის მიმართულებით.
„ამ გამოწვევების საპასუხოდ ჩვენ დავიწყეთ კლიმატგონივრული სარწყავი სექტორის განვითარების პროგრამა (2023-2028), რომელიც მიზნად ისახავს ჩვენი სოფლის მეურნეობის სექტორის მდგრადობისა და პროდუქტიულობის გაზრდას. ეს ამბიციური პროგრამა ფოკუსირებულია სარწყავი სისტემების მოდერნიზებაზე ქვემო სამგორში, რომელიც მოიცავს 7300 ჰექტარზე მეტ სასოფლო-სამეურნეო მიწას. მოძველებული ღია არხების თანამედროვე სარწყავი სისტემებით ჩანაცვლებით, ჩვენ არა მხოლოდ გავაუმჯობესებთ წყლის გამოყენების ეფექტიანობას, არამედ უზრუნველვყოფთ წყალზე უკეთ წვდომას ფერმერებისთვის”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
აზიის განვითარების ბანკის გენერალური დირექტორის მოადგილესთან შეხვედრას, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში ზურაბ პატარაძე ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia meets with the Deputy Director General of the Asian Development Bank, Xiaohong Yang.
During the UN Climate Change Conference (COP29) in Baku, Azerbaijan, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Otar Shamugia, met with the Deputy Director General of the Asian Development Bank (ADB), Mr Xiaohong Yang, at the Georgian pavilion.
The discussion highlighted the importance of the drainage system development project in Western Georgia, which aims to regulate drainage system management at the legislative level and initiate vital infrastructure projects. Minister Shamugia emphasized the transformative potential of this initiative, noting that drained soil allows for the expansion of arable land, thereby improving the economic prospects of farmers in the region.
Mr. Yang commended the longstanding and fruitful collaboration between ADB and Georgia, focusing on the progress achieved across various sectors. He emphasized the importance of enhancing Georgia's agriculture sector through sustainable development, climate resilience, and efficient natural resource utilization.
The parties also addressed the modernization of agricultural irrigation systems in Georgia, another critical area of collaboration with ADB. As mentioned, climate change creates significant challenges, particularly in water resource management.
“To address these challenges, we have launched the Climate-Smart Irrigation Sector Development Program (2023–2028). This ambitious initiative aims to enhance the sustainability and productivity of Georgia’s agricultural sector. For example, in Kvemo Samgori, covering over 7,300 hectares, outdated open canals will be replaced with modern irrigation systems. This will not only improve water use efficiency but also ensure reliable water access for farmers,” stated Minister Shamugia.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Azerbaijan, Mr. Zurab Pataradze, attended the meeting.