ოთარ შამუგიამ ბაქოში, ქართულ პავილიონში, შვეიცარიის, სამხრეთ კორეის, ლიხტენშტეინის, მექსიკისა და მონაკოს გარემოს დაცვის მინისტრებს უმასპინძლა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია აზერბაიჯანში, ქალაქ ბაქოში მიმდინარე გაეროს კლიმატის ცვლილების მხარეთა კონფერენციის (COP 29) ფარგლებში, ქართული მხარის ინიციატივით, გარემოსდაცვითი ინტეგრირების ჯგუფის (EIG) წევრ მინისტრებს (შვეიცარია, საქართველო, სამხრეთ კორეა, მექსიკა, ლიხტენშტეინი, მონაკო) ქართულ პავილიონში შეხვდა. გარემოსდაცვითი ინტეგრირების ჯგუფს შვეიცარია თავმჯდომარეობს.
როგორც ოთარ შამუგიამ შეხვედრაზე განაცხადა, გარემოსდაცვითი ინტეგრირების ჯგუფში მონაწილე ქვეყნებისთვის გარემოსდაცვითი მიმართულების მნიშვნელოვანი საკითხები განიხილება. საერთაშორისო არენაზე ერთიანი პოზიციის გაჟღერება განსაკუთრებული მნიშვნელობის მატარებელია. გარემოსდაცვითი ინტეგრირების ჯგუფს აქვს შესაძლებლობები, საერთო ტრიბუნიდან წარმოადგინოს როგორც განვითარებული, ისე განვითარებადი ქვეყნების პოზიციები.
„ჩემთვის, როგორც კლიმატის პოლიტიკის განმსაზღვრელი უწყების ხელმძღვანელისთვის, მნიშვნელოვანია, საქართველოსთვის საკვანძო საკითხები გაზიარებული იყოს ჩვენი პარტნიორებისთვის; შეჯერებული ერთიანი პოზიცია წარმოდგენილი იყოს გაეროს კლიმატის ცვლილების მხარეთა კონფერენციის სხვადასხვა ფორმატში“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
შეხვედრაზე მინისტრებმა გაეროს კლიმატის ცვლილების მხარეთა კონფერენციის (COP 29) პრიორიტეტებზე იმსჯელეს და გამოხატეს სურვილი კონფერენციის შედეგები იყოს  ხელშესახები როგორც განვითარებადი, ისე განვითარებული ქვეყნებისთვის.

At the Georgian Pavilion in Baku, Otar Shamugia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, hosted the Ministers of Environment from Switzerland, South Korea, Liechtenstein, Mexico, and Monaco.
As part of the ongoing UN Climate Change Conference (COP 29) in Baku, Azerbaijan, at the initiative of the Georgian side, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Otar Shamugia, met with the member Ministers of the Environmental Integrity Group (EIG) (Switzerland, Georgia, South Korea, Mexico, Liechtenstein, Monaco) at the Georgian Pavilion.
It is noteworthy that Switzerland currently chairs the Environmental Integrity Group.
According to Mr Shamugia, the EIG addresses significant environmental issues relevant to its member states.
"For me, as the head of the climate policy-making agency, it is essential to share key issues for Georgia with our partners and present a unified, coordinated position in various formats of the UN Climate Change Conference," Mr Shamugia stated.
The Minister further emphasized the importance of presenting a collective voice on the international stage. "The Environmental Integrity Group provides an opportunity to represent the perspectives of both developed and developing countries from a shared platform," he added.
During the meeting, the Ministers discussed the priorities of the UN Climate Change Conference COP 29, expressing their shared aspiration for the conference to yield tangible outcomes for countries across all levels of development.