საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა, „ელჩების კონფერენცია 2024” -ის ფარგლებში სამინისტროს მიერ მიღწეულ პროგრესსა და სამომავლო გეგმების შესახებ ისაუბრა
მინისტრის თქმით, საქართველოს მთავრობამ, ბოლო 12 წლის განმავლობაში, სოფლის მეურნეობის განვითარების ხელშეწყობისთვის, შედეგზე ორიენტირებული ნაბიჯები გადადგა; ხელისუფლების მიზანია, რომ მომავალი 4 წლის განმავლობაში, საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით, გაზარდოს ქვეყნის გავლენა გლობალურ ასპარეზსა და გლობალურ ბაზრებზე შეღწევადობაზე. მიზნის მისაღწევად კი, აუცილებელია რეფორმების გაგრძელება, ქვეყნის რესურსებისა და პოტენციალის სრული გამოყენება, ამ მიმართულებით კი სამინისტროს გუნდი  აქტიურ მუშაობას აგრძელებს.
„აგრარული დარგის განვითარებისთვის არაერთი სახელმწიფო პროგრამა განხორციელდა, რამაც მნიშვნელოვნად გაზარდა ხარისხიანი ქართული პროდუქციის წარმოება. 2025-2028 წლებში სახელმწიფოს მიერ დარგის მხარდაჭერა კიდევ უფრო მეტად გაიზრდება. განსაზღვრულია 3 მილიარდ ლარამდე ფინანსური რესურსის გამოყოფა“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა პანელური დისკუსიის მიმდინარეობისას გარემოს დაცვის მიმართულებით ქვეყნის ბუნებრივი რესურსების დაცვის, მდგრადი განვითარებისა და ეკოლოგიური მდგრადობის უზრუნველყოფაზეც გაამახვილა ყურადღება.
დავით სონღულაშვილმა ქართული ღვინისა და სხვა აგროსასურსათო პროდუქციის ცნობადობის ამაღლების მიზნით დაგეგმილ მარკეტინგულ აქტივობებსა და ბაზრების დივერსიფიკაციაზე მიმართულ პროგრამებზეც ისაუბრა და აღიშნა, რომ ამ სამუშაოების გაწევის შემდეგ, სამინისტროს მოლოდინი აქვს, რომ 2028 წლისთვის ღვინის ექსპორტი 500 მლნ დოლარს მიაღწევს.
„საქართველოს მთავრობის ეკონომიკური პოლიტიკა ეკონომიკის თავისუფლების და მაკროეკონომიკური სტაბილურობის მუდმივ გაჯანსაღებას ეფუძნება და მიმართულია ძლიერი, მდგრადი და ინკლუზიური ეკონომიკის ჩამოყალიბებისკენ. მთავრობის პოლიტიკის მიზანია მოსახლეობის კეთილდღეობის ზრდა და ქვეყნის გრძელვადიანი ეკონომიკური სტაბილურობის უზრუნველყოფა, რომელიც დაეფუძნება ქვეყნის მდგრად განვითარებას და ეკონომიკური ზრდის გაძლიერებას“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, David Songulashvili, addressed the Ministry's achievements and plans as part of the “Ambassadors’ Conference 2024”.
According to the Minister, over the past 12 years, the Government of Georgia has implemented significant, result-oriented measures to promote agricultural development in the country. Looking ahead, the Government aims to enhance the country’s global influence and expand access to international markets over the next four years through close cooperation with international partners. To achieve these objectives, the continuation of reforms and the full utilization of the nation’s resources and potential are essential. The Ministry remains steadfast in its efforts to achieve these goals.
“Several state programs have been successfully implemented to advance the agricultural sector, leading to a substantial increase in the production of high-quality Georgian products. From 2025 to 2028, state support for the sector will see a significant boost, with up to GEL 3 billion to allocate in financial resources,” stated Mr. David Songulashvili.
During the panel discussion, the Minister also emphasized the importance of protecting Georgia’s natural resources, fostering sustainable development, and promoting environmental sustainability. He underlined the Ministry’s commitment to balancing economic growth with environmental preservation.
The Minister highlighted planned marketing initiatives increasing global awareness of Georgian wine and other agricultural products. Programs focusing on market diversification are expected to bolster the export potential of these goods. “By 2028, we expect wine exports will reach $500 million,” Mr. Songulashvili noted.
The Minister emphasized the broader economic strategy of the Georgian Government, emphasizing its focus on enhancing economic freedom and maintaining macroeconomic stability. “The state policy seeks to establish a robust, sustainable, and inclusive economy. Our ultimate goal is to improve the well-being of our citizens and ensure the country’s long-term economic stability, grounded in sustainable development and accelerated economic growth,” said Mr. Songulashvili.