დავით სონღულაშვილი ქვემო სამგორის სარწყავი სისტემის სათავე ნაგებობისა და მარჯვენა მაგისტრალური არხის სარეაბილიტაციო სამუშაოებს გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, კახეთის სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი ალადაშვილთან და მსოფლიო ბანკის წარმომადგენლებთან ერთად, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში იმყოფებოდა, სადაც ქვემო სამგორის სარწყავი სისტემის სათავე ნაგებობა და მარჯვენა მაგისტრალური არხი დაათვალიერა. მინისტრი ადგილობრივ ფერმერებს შეხვდა და მათი საჭიროებების შესახებ ინფორმაცია მოისმინა.აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ხელისუფლება, ბოლო ათწლეულის განმავლობაში, აქტიურად მუშაობს სამელიორაციო ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე, სადაც მნიშვნელოვანია საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების მხრიდან არსებული მხარდაჭერა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „საქართველოს მელიორაციის“ მიერ საგარეჯოს მუნიციპალიტეტში განხორციელებული ქვემო სამგორის სარწყავი სისტემის მარჯვენა მაგისტრალური არხის რეაბილიტაციის პროექტის ფარგლებში, 131 კილომეტრი სიგრძის გამანაწილებელი სარწყავი ქსელი მოეწყო. აღნიშნულ ქსელში 122 კმ სიგრძის დახურული მილსადენი, ხოლო 9 კმ სიგრძის ღია არხებია.
43,65 მლნ ლარის ღირებულების აღნიშნული სარეაბილიტაციო პროექტი მსოფლიო ბანკის (WB) ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა. ჩატარებული სამუშაოების შედეგად, ქალაქ საგარეჯოს, საგარეჯოსა და გურჯაანის მუნიციპალიტეტების 20-ზე მეტ სოფელში 6050 ჰექტარზე მეტ სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობზე სარწყავი წყლის მიწოდება გაუმჯობესდა.
2024-2029 წლების პერიოდში მსოფლიო ბანკი (WB), საქართველოს მთავრობასთან ერთად, 150 მლნ ევროს ღირებულების საინვესტიციო პროექტს „საქართველოს მდგრადი სოფლის მეურნეობის, ირიგაციის და მიწის პროექტი“ (GRAIL) ახორციელებს, სადაც საქართველოს მთავრობის თანამონაწილეობა 75 მლნ ევროს შეადგენს.

David Songulashvili inspected the rehabilitation works of the Headwaters of the Kvemo Samgori Irrigation System and the Right Main Canal.
Mr David Songulashvili, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, accompanied by the State Representative of the Kakheti region, Mr Giorgi Aladashvili, and representatives of the World Bank, visited Sagarejo Municipality, where state officials inspected the rehabilitation works of the headwaters of the Kvemo Samgori irrigation system and the Right Main Canal.
During the visit, the Minister met with local farmers to understand their needs and concerns.
Over the past decade, the Georgian government has been actively working on land reclamation infrastructure projects, with significant support from international donor organizations.
As part of the rehabilitation project of the Right Main Canal of the Kvemo Samgori Irrigation System, implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture through LLC "Georgian Amelioration," a comprehensive 131-kilometer-long distribution irrigation network has been set up in Sagarejo Municipality. The network comprises 122 km of closed pipelines and 9 km of open canals.
The GEL 43.65 million project was funded with the financial support of the World Bank (WB). As a result, irrigation water supply has been enhanced for more than 6,050 hectares of agricultural land, benefiting over 20 villages across Sagarejo, including Sagarejo and Gurjaani municipalities.
From 2024 to 2029, the World Bank, in collaboration with the Government of Georgia, is implementing the Georgia Resilience Agriculture, Irrigation, and Land Project (GRAIL), with the Government of Georgia contributing €75 million.