ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების ინვენტარიზაციის პროცესი 2027 წლის 1 იანვრამდე მთელი ქვეყნის მასშტაბით დასრულდება
პარლამენტმა საგაზაფხულო სესიის პლენარულ სხდომაზე მხარი დაუჭირა „ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების პროექტს, რომელიც ითვალისწინებს ინვენტარიზაციის პროცესის ვადის გახანგრძლივებას 2027 წლის 1 იანვრამდე. ცვლილების პროექტი საქართველოს პარლამენტში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა წარადგინა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ ხაზი გაუსვა, ინვენტარიზაციის პარალელურად, ქარსაფარი ზოლების აღდგენა/გაშენების პროცესის დაწყების მნიშვნელობას.
„მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნულ სააგენტოს აქტიური კომუნიკაცია აქვს ადგილობრივ მუნიციპალიტეტებთან და ფერმერებთან. პირველ ეტაპზე დაგეგმილი გვაქვს საგარეჯოსა და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტების ტერიტორიაზე აღდგენითი სამუშაოების დაწყება. საუბარია, დაახლოებით 32 ჰექტარ ტერიტორიაზე. მოგეხსენებათ, აღნიშნული მუნიციპალიტეტები სასოფლო-სამეურნეო კუთხით საკმაოდ დატვირთული ტერიტორიებია და ნიადაგის დაცვის თვალსაზრისით ქარსაფრის გაშენებას დიდი მნიშვნელობა აქვს“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების ინვენტარიზაციის სახელმწიფო პროგრამა 2021 წელს დაიწყო; ამ ეტაპისთვის, ინვენტარიზაცია ჩატარებულია 6675.53 ჰექტარ ტერიტორიაზე 12 მუნიციპალიტეტში.

The inventory process for windbreak (shelter) belts across Georgia will be completed by January 1, 2027.
During the spring plenary session, the Parliament of Georgia adopted a draft amendment to the Law on Windbreaks (shelter belts), extending the inventory process to 2027.
Mrs. Nino Tandilashvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, presented the amendment.
Mrs. Tandilashvili underlined the importance of conducting the inventory and simultaneously, restoring and planting the windbreaks.
"The National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring is actively collaborating with local municipalities and farmers. In the initial phase, we plan to start restoration efforts in the Sagarejo and Dedoplistskaro municipalities on approximately 32 hectares. These are agricultural land areas where windbreak cultivation is crucial for soil protection," the Deputy stated.
The state program for windbreak inventory began in 2021. So far, the inventory has been conducted on 6675.53 hectares in 12 municipalities.