დავით სონღულაშვილი საქართველოს ჩაის მწარმოებელთა ასოციაციის წარმომადგენლებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა საქართველოს ჩაის მწარმოებელთა ასოციაციის წარმომადგენლებთან გამართულ შეხვედრაზე ქართული ჩაის წარმოების ხელშეწყობის და საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირების საკითხები განიხილა. ყურადღება გამახვილდა სახელმწიფოს მხრიდან ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის მიმართულებით გადადგმულ პოზიტიურ ნაბიჯებზე, მცირე მეწარმეების მხარდაჭერასა და სამომავლო პროექტებზე.
„ქართული ჩაის წარმოების გაზრდის მიზნით, სამინისტრო უკვე რამდენიმე წელია ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის პროექტს ახორციელებს, რაც მნიშვნელოვან მხარდაჭერას უწევს ფერმერებს. გარდა ამისა, მოქმედებს არაერთი პროგრამა, მათ შორის სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების, რომლებიც ასევე მნიშვნელოვანი ხელშემწყობი ფაქტორებია. თუ საჭირო გახდა დამატებითი ჩართულობა, სამინისტრო მზადაა მხარდაჭერისთვის“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
საქართველოს ჩაის მწარმოებელთა ასოციაციის პრეზიდენტის, თენგიზ სვანიძის განცხადებით, სახელმწიფოს ხელშეწყობით, ამ ეტაპზე, 2,050 ჰა ჩაის პლანტაციაა რეაბილიტირებული, რაც დარგისთვის მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯია.
„ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის პროგრამის ფარგლებში ძალიან მნიშვნელოვანი სამუშაოები შესრულდა, თუმცა, გარკვეული გამოწვევები კვლავ რჩება. მიუხედავად იმისა, რომ ქართული ჩაი ადგილობრივ ბაზარზე სულ უფრო პოპულარული ხდება და დღეს ბაზრის 25% იკავებს, ექსპორტის მიმართულებით გარკვეული პრობლემები გვაქვს, სადაც სახელმწიფოს მხრიდან დამატებითი მხარდაჭერა გვჭირდება“, - აღნიშნა თენგიზ სვანიძემ.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე და მინისტრის მრჩეველი ომარ კაჭარავა ესწრებოდნენ.

Minister David Songulashvili meets with the Georgian Tea Producers Association.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, and Members of the Georgian Tea Producers Association discussed strategies for promoting Georgian tea production and expanding export markets.
The parties focused on current state initiatives, including tea plantation rehabilitation, support for small entrepreneurs, and future development projects.
“To boost Georgian tea production, the Ministry has implemented a tea plantation rehabilitation program for several years, providing significant assistance to farmers. Additionally, we are implementing various support programs, such as co-financing for agricultural machinery, and the Ministry is ready to provide additional support if further assistance is needed,” stated Minister Songulashvili.
According to the President of the Georgian Tea Producers Association, Mr Tengiz Svanidze, at this stage, 2,050 hectares of tea plantations have been rehabilitated through state support, which is a significant step forward for the sector.
“Considerable progress has been made through the rehabilitation program; however, challenges remain. While Georgian tea is gaining popularity in the domestic market, accounting for 25% of total sales, export-related difficulties persist. We require additional state support to strengthen our position in international markets,” said Svanidze.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Lasha Dolidze, and Advisor to the Minister, Mr. Omar Kacharava, attended the meeting.