დავით სონღულაშვილი: „ქართულ დაფნაზე მსოფლიო ბაზარზე მოთხოვნა გაზრდილია, სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში მხარდაჭერილია დაფნის როგორც პირველადი წარმოება, ასევე შენახვა-გადამუშავების მიმართულება“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულ დავით ვერავასთან და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორ გიორგი დარჩიასთან ერთად, სენაკის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნოსირში იმყოფებოდა, სადაც კომპანიის „ლაურუსი“ დაფნის გადამმუშავებელ საწარმოში სამუშაო პროცესს გაეცნო და დაფნის მწარმოებელ ფერმერებს შეხვდა.
მინისტრმა შეხვედრაზე ბოლო პერიოდში ქართულ დაფნაზე მოთხოვნის ზრდაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში დაფნის როგორც პირველადი წარმოება, ასევე შენახვა-გადამუშავების მიმართულებაა მხარდაჭერილი, რაც მომავალშიც შენარჩუნდება.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მასშტაბით, პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, 2.000 ჰექტრამდე ფართობზე დაფინანსდა დაფნის ბაღების გაშენება, მათ შორის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონი ლიდერია, ბაღების გაშენება 1,200 ჰექტრამდე ფართობზეა დაფინანსებული.
კომპანიის „ლაურუსი“ დაფნის გადამმუშავებელი საწარმო სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. კომპანიამ საქმიანობის განვითარების ეტაპზე არაერთხელ ისარგებლა პროექტით „შეღავათიანი აგროკრედიტი”, მიმდინარე სესხის ოდენობა 800,000 ლარს შეადგენს. საწარმოში სეზონურად 130 ადგილობრივია დასაქმებული. გასულ წლებში კომპანია სეზონზე 200 ტონა მშრალ დაფნას აწარმოებდა, ჩინეთის ბაზარზე ქართული დაფნის მიმართ გაზრდილი ინტერესის შედეგად საწარმომ მშრალი დაფნის წარმოება 300 ტონამდე გაზარდა.
საქართველოს მასშტაბით, დაფნის გადამუშავების მიზნობრიობით გაცემული შეღავათიანი აგროკრედიტი 9,4 მლნ ლარს აღემატება, მათ შორის, სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონში დაფნის გადამუშავების მიზნობრიობით გაცემული შეღავათიანი აგროსესხების ღირებულება 6,1 მლნ ლარზე მეტია. სესხის პროცენტის სუბსიდირებას სოფლის განვითარების სააგენტო ახორციელებს.
აღსანიშნავია, რომ წარმოების და საერთაშორისო ბაზრებზე მოთხოვნის ზრდის ფონზე, მზარდია დაფნის ფოთლის ექსპორტი. 2024 წელს ექსპორტის ღირებულებამ 34.4 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2023 წლის მაჩვენებელს 94%-ით აღემატება. მთავარი საექსპორტო ბაზარი ჩინეთია.

David Songulashvili: “The demand for Georgian laurel has increased in the global market; both the primary production and storage-processing sectors are supported through state programs”.
Minister Songulashvili, along with the State Representative of Samegrelo-Zemo Svaneti Region, Mr. David Verava, and the Director of the Rural Development Agency, Mr. Giorgi Darchia, visited the village of Nosiri in Senaki Municipality. During the visit, the state officials toured the laurel processing plant of the company “Laurus” and met with local laurel farmers.
In his remarks, the Minister focused on the recent surge in demand for Georgian laurel, noting that both primary production and storage-processing sectors are supported through state programs, which will continue in the future.
Notably, the “Plant the Future” program has financed the planting of laurel gardens across Georgia, covering an area of up to 2,000 hectares. Among these, the Samegrelo-Zemo Svaneti region stands out as the leader, with the cultivation of laurel gardens spanning up to 1,200 hectares.
Currently, the company holds a loan of GEL 800,000. In total, the company employs 130 local workers on a seasonal basis. In previous years, the company produced around 200 tonnes of dried laurel per season. Due to growing interest in Georgian laurel from the Chinese market, production has increased to 300 tonnes this season.
Over GEL 9.4 million in preferential agro-credits have been issued for bay leaf processing nationwide, with more than GEL 6.1 million allocated for the Samegrelo-Zemo Svaneti region. The Rural Development Agency subsidizes the interest rate on these loans.
Amid the increasing production and demand in global markets, the export of bay leaves is increasing. In 2024, the export value amounted to USD 34.4 million, marking an impressive 94% increase compared to 2023. It should be mentioned that the primary export market of Georgian laurel is China.