ნინო თანდილაშვილი: „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში დაგეგმილი ცვლილებების მიზანი პრაქტიკაში გამოვლენილი ხარვეზების აღმოფხვრაა“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი საქართველოს ბიზნესასოციაციისა და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა და გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში დაგეგმილი ცვლილებების პაკეტი გააცნო.
ცვლილებების პაკეტი გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ საქართველოს პარლამენტთან ერთად შეიმუშავა.
„საქართველოს ბიზნესასოციაციაში წარმოვადგინეთ გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში დაგეგმილი ცვლილებები, რომელთა მთავარი მიზანი პრაქტიკაში გამოვლენილი ხარვეზების აღმოფხვრაა. ეს ცვლილებები, ძირითადად, გარემოზე ზემოქმედების შეფასების (გზშ) საკითხებს ეხება და კოდექსით გათვალისწინებული პროცედურების დახვეწას, ადმინისტრაციული წარმოების ვადების შემცირებას და პროცესების მეტი გამჭვირვალობას ითვალისწინებს. მოხარული ვარ, რომ ბიზნესსექტორმა დადებითად შეაფასა სამინისტროს მიერ მომზადებული ცვლილებების პროექტი. აღსანიშნავია, რომ წარმოდგენილი ცვლილებები შეესაბამება საქართველოს მიერ აღებულ საერთაშორისო ვალდებულებებს და ევროკავშირის შესაბამის დირექტივებს“, - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
კომპანია „გალფ ჯორჯიას“ ბიზნესის განვითარების დირექტორის, შავლეგ მიშველაძის განცხადებით, კოდექსში შესატანი ცვლილებები მნიშვნელოვნად გაამარტივებს ბიზნესისთვის ადმინისტრაციულ პროცედურებს, რაც უდავოდ წინ გადადგმული ნაბიჯია.
საქართველოს ბიზნესასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი ლევან ვეფხვაძე გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში დაგეგმილ ცვლილებებს დროულ, მნიშვნელოვან და უაღრესად საჭიროდ მიიჩნევს. მისი თქმით, აღნიშნული ცვლილებების განხორციელება ხელს შეუწყობს ახალი პროექტების დაწყებასა და ზრდას, რაც ბიზნესის განვითარებისათვის დამატებითი სტიმული იქნება.
„შეხვედრაზე წარმოდგენილი იყო ბევრი კომპანია, რომლებმაც კმაყოფილება გამოთქვეს პროცედურების მნიშვნელოვნად გამარტივებასთან დაკავშირებით. ჩვენი მიზანია, პროექტები ეფექტიანად განხორციელდეს, ეკონომიკა განვითარდეს და, ამავდროულად, გარემოსდაცვითი სტანდარტები დაცული იყოს. დაგეგმილი ცვლილებები შეამცირებს ბიუროკრატიას, რაც ყველას სჭირდებოდა და, შესაბამისად, მეტ სტიმულს მისცემს ახალი პროექტების დაწყებას და განვითარებას“, – განაცხადა ლევან ვეფხვაძემ.
გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში შესატანი ცვლილებები მოიცავს საქმიანობის ექსპლუატაციის პირობების ცვლილებების შესახებ ახალი პროცედურების შემოღებას, ასევე, გზშ-ს ანგარიშში წარმოდგენილი ინფორმაციის, შინაარსისა და შესაბამისი დოკუმენტაციის მკაფიო განსაზღვრას. აღნიშნული ცვლილებებით, ასევე, გათვალისწინებულია სტრატეგიულ გარემოსდაცვით შეფასებას (სგშ) დაქვემდებარებული სივრცითი დოკუმენტების ჩამონათვალის დაზუსტება, დანართებში მოცემული საქმიანობების კორექტირება და შესაბამისი ზღვრების დაწესება.
ბიზნესასოციაციაში გამართულ შეხვედრას საქართველოს ბიზნესასოციაციის პრეზიდენტი სოსო ფხაკაძე, ბიზნესომბუდსმენის მოადგილე ნინო კვეტენაძე, გარემოს ეროვნული სააგენტოს უფროსი ვასილ გედევანიშვილი და საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის წევრები ესწრებოდნენ.

Nino Tandilashvili: “The Proposed Amendments to the Environmental Assessment Code Aim to Address Identified Shortcomings”.
Mrs. Nino Tandilashvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, recently met with representatives from the Georgian Business Association and the broader business community to introduce a proposed package of Amendments to the Environmental Assessment Code.
Notably, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, jointly with the Parliament of Georgia, developed the package of Amendments.
“We submitted the proposed Amendments to the Environmental Assessment Code at the Georgian Business Association to eliminate the shortcomings identified in practice. The mentioned Amendments focus primarily on enhancing the environmental impact assessment (EIA) process, streamlining administrative procedures, reducing deadlines, and increasing transparency.
I am pleased to report that the business community has positively evaluated the Draft Amendments prepared by the Ministry. Importantly, these changes align with Georgia’s international commitments and relevant EU directives,” stated Mrs. Tandilashvili.
Mr. Shavleg Mishveladze, Chief Business Development Officer at Gulf Georgia, emphasized that the proposed Amendments would significantly simplify administrative procedures for businesses, which would be a substantial step forward.
Mr. Levan Vepkhvadze, Executive Director of the Georgian Business Association, also welcomed the planned changes, calling them timely, crucial, and necessary while noting that the implementation of these amendments would stimulate the launch and growth of new projects, providing a significant boost to business development.
“Many companies represented at the meeting expressed satisfaction with simplifying of procedures. We aim to effectively implement projects, foster economic growth, and uphold environmental standards. These planned changes will reduce bureaucratic hurdles, which have been much needed, and will create a more favorable environment for the initiation and growth of new ventures,” said Mr. Vepkhvadze.
The proposed Amendments to the Environmental Assessment Code include new procedures for modifications in the operational conditions of activities alongside clear definitions of the information, content, and required documentation within EIA reports.
The changes aim to clarify the list of spatial documents subject to strategic environmental assessments (SEA), refine the activities listed in the annexes, and establish appropriate thresholds.
Mr. Soso Pkhakadze, President of the Georgian Business Association Mrs. Nino Kvetenadze, Deputy Business Ombudsman Mr. Vasil Gedevanishvili, Head of the National Environmental Agency and the Members of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia attended the meeting.