ნინო თანდილაშვილი: „საქართველო პირნათლად ასრულებს ყველა საერთაშორისო ვალდებულებას, რომელიც გამომდინარეობს საქართველოს წევრობისგან კლიმატის ცვლილების კუთხით საერთაშორისო კონვენციებში და შეთანხმებებში“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების და ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე კლიმატის ცვლილების სფეროში საქართველოს მიერ საერთაშორისო ხელშეკრულებებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების ანგარიში წარადგინა, გატარებულ ღონისძიებებსა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრა.
როგორც მინისტრის პირველმა მოადგილემ აღნიშნა, საქართველო პასუხობს კლიმატის ცვლილების გლობალურ გამოწვევას. ასევე, სრულად ასრულებს კლიმატის ცვლილების ეროვნულ პოლიტიკასა და საერთაშორისო ვალდებულებებს, რომლებიც მიზნად ისახავს არა მხოლოდ სათბური გაზების ემისიების შემცირებას, არამედ ქვეყნის ეკონომიკის კლიმატგონივრულ განვითარებას.
„ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ საქართველო პირნათლად ასრულებს იმ ყველა საერთაშორისო ვალდებულებას, რომელიც გამომდინარეობს საქართველოს წევრობისგან კლიმატის ცვლილების კუთხით საერთაშორისო კონვენციებში და შეთანხმებებში. რა თქმა უნდა, ამ მიმართულებით ჩვენ გვაქვს ერთ-ერთი მთავარი კონვენცია - გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენცია და ასევე, პარიზის შეთანხმება, რომელიც წევრ სახელმწიფოებს ძალიან კონკრეტულ ვალდებულებებს განუსაზღვრავს კლიმატის ცვლილების კუთხით.
მომდევნო წლებში უფრო მეტი ამბიციური პროექტის დაგეგმვა და განხორციელება მოგვიწევს, რადგან მავნე აირების გაფრქვევის 50%-მდე შემცირება 2035 წლისთვის ეს არ არის მარტივად შესასრულებელი მაჩვენებელი. თუმცა, იმ გათვლებით და იმ კონკრეტული პროექტებით, რაც სახელმწიფოს აქვს გეგმაში, სამთავრობო პროგრამით, რაც ჩვენ წარმოდგენილი გვაქვს და რა პროგრამითაც ვხელმძღვანელობთ სხვადასხვა სექტორის დაგეგმარების და განვითარების პროცესში, ეს ყველაფერი პირდაპირ პროპორციულია საქართველოს მიერ კლიმატის ცვლილების კუთხით საერთაშორისო ვალდებულებების პოზიტიურად შესრულებასთან და გვაძლევს სწორედ ამბიციის გაზრდის საშუალებას, რომ ფაქტობრივად გავანახევროთ 2035 წლისათვის ჩვენი ეროვნული გაფრქვევები“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა.
უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველო აქტიურად მონაწილეობს კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლის საერთაშორისო პროცესებში. ქვეყანა არის გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის და მისი პარიზის შეთანხმების მხარე. შესაბამისად, საქართველომ ამ შეთანხმებების ვალდებულებით მოამზადა თავისი ეროვნულად განსაზღვრული წვლილის დოკუმენტი (NDC), რითიც აიღო უპირობო ვალდებულება 2030 წლისთვის, სათბური გაზების ემისიები 35%-ით შეამციროს 1990 წლის დონესთან შედარებით.
NDC-ის შერბილების ნაწილის შესასრულებლად, ქვეყანამ დაამტკიცა ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი დოკუმენტი - საქართველოს კლიმატის ცვლილების 2030 წლის სტრატეგია, რომელიც დეტალურად აღწერს სამიზნე მიმართულებებს და ქმედებებს.
„ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სტრატეგიული დოკუმენტი, რომელზეც ჩვენ ახლა ვიწყებთ მუშაობას, არის ეროვნული ადაპტაციის გეგმა. სწორედ ეროვნული ადაპტაციის გეგმის მიზანი გახლავთ ის, რომ ქვეყანამ ჩამოაყალიბოს ერთიანი ხედვა და განსაზღვრული კონკრეტული ღონისძიებები, იმისთვის თუ როგორ შეიძლება მოვახდინოთ ჩვენ ადაპტირება შეცვლილ კლიმატურ პირობებთან“, - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ ყოველწლიურად მზადდება საერთაშორისო ანგარიშები, მათ შორის მეხუთე ეროვნული შეტყობინება, გამჭვირვალობის და ინვენტარიზაციის ანგარიშები, რომლებიც საერთაშორისო კონვენციებს წარედგინება და რომელიც დადებითად აფასებს იმ ტემპს, რაც საქართველოს აქვს ბოლო წლების განმავლობაში კლიმატის ცვილების კუთხით, როგორც პოლიტიკის დაგეგმვის, ასევე, მისი შესრულების ნაწილში.

Nino Tandilashvili: “Georgia faithfully fulfils all international obligations stemming from its participation in international climate change conventions and agreements."
At the joint session of the Parliamentary Committees on Environmental Protection, Natural Resources, and European Integration, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs Nino Tandilashvili, presented a comprehensive report on Georgia’s progress in fulfilling its international obligations related to climate change, emphasizing implemented measures and plans for the future.
Mrs. Tandilashvili stated that Georgia remains committed to addressing the global challenge of climate change by faithfully implementing its national climate change policy and international commitments. These efforts aim not only to reduce greenhouse gas emissions but also to foster climate-resilient economic development.
“Georgia faithfully fulfils all international obligations stemming from its participation in international climate change conventions and agreements. The most important are the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) and the Paris Agreement, which outline specific climate change-related commitments for member states. Looking ahead, Georgia will need to pursue increasingly ambitious projects to meet its targets. Achieving a 50% reduction in greenhouse gas emissions by 2035 is a significant challenge, but the country is on the right path. With detailed calculations, targeted initiatives, and strategic government programs already in place for different sectors, we are confident that Georgia’s efforts are aligned with our international obligations. These efforts also enable us to increase our ambition and work toward halving national emissions by 2035.
We should mention that Georgia actively participates in international climate change initiatives and is a signatory to both the UNFCCC and the Paris Agreement. Following these commitments, Georgia has developed its Nationally Determined Contribution (NDC), pledging to reduce greenhouse gas emissions by 35% by 2030 compared to 1990 levels. To achieve these goals, Georgia has adopted a cornerstone document — the 2030 Climate Change Strategy — which outlines specific policy directions and actions for emission reduction. We are also beginning work on a vital strategic document — the National Adaptation Plan, aiming to establish a comprehensive vision and concrete steps for adapting to the impacts of climate change,” said Mrs Nino Tandilashvili.
Georgia’s progress is consistently recognized in international reports prepared annually, such as the Fifth National Communication, Transparency Reports, and Inventory Reports, all of which are submitted to international climate bodies. These reports reflect positively on the country’s climate efforts in both policy formulation and implementation.