ციტრუსის ექსპორტი ნოემბრის თვეში 11-ჯერ მეტია წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით
საქართველოში ნარინჯისფერი რთველი აქტიურ ფაზაში შედის. კერძოდ, 2017 წლის 1-11 ნოემბრის მაჩვენებლით, 55 ტონა იყო ექსპორტირებული, 2018 წელს კი ანალოგიურ პერიოდში, ექსპორტი 610 ტონას აღწევს.გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მონაცემებით ციტრუსის ექსპორტის წლევანდელი მაჩვენებელი შარშანდელ ანალოგიურ პერიოდის მონაცემებს 6-ჯერ აღემატება. 2018 წლის, 1 სექტემბრიდან 11 ნოემბრის ჩათვლით, ციტრუსის ექსპორტმა 718 ტონას მიაღწია, შარშან კი ანალოგიურ პერიოდში 106 ტონა იყო.
წლევანდელი მოსავალი ერთ-ერთი საუკეთესოა, რაც ექსპორტის მეტ შესაძლებლობას იძლევა. პროდუქციის რეალიზაციის ძირითად ბაზრებად კვლავ რჩება რუსეთი, სომხეთი, უკრაინა და ყაზახეთი.
აჭარის მთავრობის ხელშეწყობით, აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ ციტრუსის ლოჯისტიკისა და რეალიზაციის ხელშეწყობის, ასევე ციტრუსის სუბსიდირებისთვის უზრუნველყოფის მიზნით, რეგიონში ციტრუსის რეალიზაციის საკოორდინაციო შტაბი აამოქმედა, რომლის ძირითადი მიზანია მანდარინის ჩაბარების პროცესის შეუფერხებელი მიმდინარეობის უზრუნველყოფა. შტაბში მუშაობს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინსიტროს ცხელი ხაზიც (1501), სადაც ნებისმიერ მსურველს საჭირო ინფორმაციის მიღების შესაძლებლობა აქვს. 25 ნოემბრიდან დაიწყება არასტანდარტული მანდარინის სუბსიდირების პროგრამა. აჭარის მთავრობის გადაწყვეტილებით, სამრეწველო გადამუშავების (არასტანდარტულ) 1 კგ სამრეწველო მანდარინზე 10 თეთრიანი თანადაფინანსება იქნება.

In November, 2018, citrus export figure is 11 times higher than in the same period of the previous year
Citrus season is in the active phase in Georgia. 551 tons were exported according to the November 1-11, 2017 data. Although exports has reached to 610 tons in the same period in 2018.
According to the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, this year citrus export figure is 6 times higher than in the same period of the previous year. Citrus exports reached to 718 tons from September 1 to November 11, 2018, although last year it reached to 106 tons.
In comparison with previous years, this year we enjoy an abundant harvest which gives us more opportunities to increase an export. Russia, Armenia, Ukraine and Kazakhstan are remained as major markets for our production. With the support of the government of Ajara and the Ministry of Agriculture of Adjara, the coordination center is operated in Adjara region to promote citrus fruit selling, logistics and to provide government subsidies. The center aims to ensure the smooth flow of tangerine delivery process.
The hot line of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (1501) is operated in the center, where all intereseted persons can get the necessary information. Non-standard and poor quality tangerines subsidize program will be launched from November 25.
Under the decision of the Government of Adjara, one kg of non-standard poor quality tangerines will get 10 tetri subsidy from state.