მინისტრმა შიდა ქართლში ფერმერებს განხორციელებული პროექტები გააცნო.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ქალაქ გორში ფერმერებს შეხვდა. სადაც მიმდინარე პროექტებზე, სამომავლო გეგმებსა და სამინისტროს მიერ განხორციელებულ პოლიტიკაზე ისაუბრა.
შეხვედრა კითხვა-პასუხის რეჟიმში წარიმართა. ფერმერებმა ინფრასტრუქტურის მოწესრიგებასა და მელიორაციის კუთხით არსებული საკითხები დააყენეს.
მინისტრმა რეგიონში მელიორაციაში განხორციელებულ პროექტებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ 2012 წლიდან დღემდე შიდა ქართლის რეგიონში დასრულდა სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის 54 სარეაბილიტაციო პროექტი, რაშიც ჯამურად 36 მილიონზე მეტი დაიხარჯა. შედეგად კი წყალუზრუნველყოფილია 11 547 ჰექტარი.
ასევე არაერთი პროექტი განხორციელდა სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ხელშეწყობის თვალსაზრისით. კერძოდ, მცირე გაბარიტიანი აგროტექნიკით აღჭურვის პროგრამის ფარგლებში შიდა ქართლის რეგიონში 47 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივს ღირებულების 24 %-ად გადაეცა 65 აგროკომპლექტი და 10 ხელის სათესი. მეფუტკრეობის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების მხარდაჭერის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში კი, 6 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივს 30%-იანი თანადაფინანსებით გადაეცათ 454 სკა. მნიშვნელოვანია რძის გადამმუშავებელი კოოპერაციული საწარმოს მშენებლობა, რომელიც სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში ხორციელდება.
ლევან დავითაშვილის თქმით, სახელმწიფოს მხარდაჭერით, ფერმერებისა და მეწარმეებისთვის ხელმისაწვდომი გახდა შეღავათიანი ფინანსური რესურსი. „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტის ფარგლებში გაიცა 1 მილიარდ 240 მილიონი ლარის და 247 მილიონი დოლარის 32,600-ზე მეტი სესხი, რის შედეგადაც, ამოქმედდა 180 ახალი და გადაიარაღდა 880 საწარმო. ძირითადი მიმართულებებია მესაქონლეობა, მემცენარეობა, მეხილეობა.
პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, გაშენებულია 5,600 ჰა-ზე მეტი მრავალწლოვანი ხეხილის ბაღი. სახელმწიფოს მხრიდან თანადაფინანსების ოდენობამ 29 მილიონ ლარს გადააჭარბა. პროექტის ამოქმედებით, ამორტიზებული ბაღები განახლდა.
ამასთანავე, ფერმერებს შეუძლიათ ისარგებლონ „აგროწარმოების ხელშეწყობის პროგრამით“, რომელიც ბაზარზე წვდომის და მოქნილობის პროექტის“ (AMMAR) მხარდაჭერით ხორციელდება. პროგრამას სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდი (IFAD) და გლობალური გარემოს დაცვის ფონდი (GEF) აფინანსებს. პროგრამით გათვალისწინებული სახელმწიფო თანადაფინანსება შეადგენს წარმოდგენილი პროექტის ჯამური ღირებულების 40%-ს, ხოლო ბენეფიციარის თანამონაწილეობა - 60% -ს.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ აგროდაზღვევის პროექტი ეფექტიანი ინსტრუმენტია სტიქიური მოვლენების შემთხვევაში ზარალის თავიდან ასაცილებლად. სახელმწიფოს მხრიდან ამ მიმართულებით მხარდაჭერა ფერმერებს საშუალებას აძლევს, მაქსიმალურად შეამცირონ ის რისკები, რაც აგრარულ დარგში საქმიანობას ახლავს თან. მიმდინარე წელს აგროდაზღვევის პროექტში სახელმწიფოს მხრიდან სადაზღვევო პოლისის შესყიდვაზე თანამონაწილეობა ყველა კულტურაზე 70%, ხოლო ვაზზე 50%-ია. 2018 წლის სექტემბრის მონაცემებით, საქართველოს მასშტაბით, აგროდაზღვევის პროექტის ფარგლებში, გაცემულია 12,170 პოლისი; პროექტში ჩართულია 7,460 ბენეფიციარი; სახელმწიფოს მხრიდან სადაზღვევო პრემიის სუბსიდიის თანხამ 4,395,237 ლარი შეადგინა. დაზღვეულია 11,432 ჰა ფართობი მიწის ნაკვეთი, ხოლო მოსავლის ღირებულება, ჯამში, 84,929,988 ლარია.
ასევე ხორციელდება სოფლად ახალგაზრდა მეწარმეების მხარდაჭერის პროგრამა - „ახალგაზრდა მეწარმე“, რომელიც განკუთვნილია საქართველოს მოქალაქეობის მქონე ახალგაზრდებისთვის, რომელთაც სურთ ბიზნეს საქმიანობის განხორციელება საქართველოში.
შეხვედრა გაიმართა ქალაქ გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დარბაზში და მას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე გიორგი ხანიშვილი და მხარის გუბერნატორი გიორგი ხოჯევანიშვილი ესწრებოდა.

Minister introduced farmers with the projects implemented in Shida Kartli Region
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili met with the farmers in Gori. The Minister provided farmers with the information about ongoing projects, future plans and policy implemented by the Ministry. The meeting was held in question-answer mode. The farmers expressed interest in the arrangement of agricultural infrastructure and melioration system in the country. The Minister drew his attention to the projects implemented in the region and noted, that since 2012, 54 projects of rehabilitation of irrigation systems have been completed in Shida Kartli region. Overall, more than 36 million have been spent in the irrigation projects. As a result, water is provided to 11 547 ha of land.
A number of projects have been implemented in terms of promoting agricultural cooperatives. Namely, under the frame of the small equipments program in Shida Kartli region, 47 agricultural cooperatives were provided with 10 hand operated seed sowing machines and 65 agricultural complex at 24% of its value. 6 cooperatives were provided with 454 bee hives at 30% co-financing rate within the state program of supporting beekeepers agricultural cooperatives. It is important to build a dairy processing cooperative enterprise that will be implemented within the state program.
Levan Davitashvili stated, that with the state support, farmers and entrepreneurs have an access to a preferential financial resource. Within the framework of the "preferential agro-credit" project, 1 billion 240 million gel and more than 32,600 loans amounting to 247 million dollars were issued, as a result of which, 180 new enterprises were built and 880 old plants were re-equipped. The main areas include cattle-breeding, plant growing, fruit-farming fields.
More than 5,600 ha of perennial fruit garden is cultivated, within the frame of the program "Plant the Future”. The amount of co-financing from state exceeded 29 million lari. The project enabled farmers to restore their old gardens. In addition, farmers can benefit from the "Agro-Production Program", which is implemented with the support of the project AMMAR (Agriculture Modernization, Market Access and Resilience).
The program is funded by the International Fund for Agricultural Development (IFAD) and Global Environment Fund (GEF). State co-financing provided by the program amounts 40% of the total value of the submitted project, while the beneficiary participation equals to 60%.
It is important to note, that the agro insurance project is an efficient instrument to prevent damage to natural disasters. The state supports farmers in this direction to maximize the risks associated with the activities of the agricultural sector.
This year participation of the state in the agri-insurance project to buy insurance policy at all agricultural crops amounts 70%, while 50% is for vine.
According to the September 2018 data, 12,170 policies have been issued throughout Georgia under the frame of the Agro Insurance Project; The project involves 7,460 beneficiaries; The sum of the subsidy of the insurance premium amounted to 4,395,237 GEL. 11,432 hectares of agricultural land is insured and the harvest value amounts to 84,929,988 GEL.
Young entrepreneurs support program "Young Entrepreneurs" is also implemented for young people granted with the Citizenship of Georgia who want to carry out business activities in Georgia.
The meeting was held at the Gori State University Hall and was attended by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili and Krtli Regional Governor, Giorgi Khojevanishvili.