შეხვედრები ფაროსანას თემაზე ბაღდათისა და ვანის მუნიციპალიტეტებში
აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის ღონისძიებების შედეგები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა ბაღდათისა და ვანის მუნიციპალიტეტებში ფერმერებთან შეხვედრაზე განიხილა.
გიორგი ხანიშვილის განცხადებით, აზიურ ფაროსანასთან ბრძოლის მიზნით, სახელმწიფოს მიერ ჩატარებული ღონისძიებები სტრატეგიის შესაბამისად წარმატებულად მიმდინარეობს, ამის პარალელურად, იმ ფერმერებმა ვინც გაითვალისწინა სპეციალისტების რეკომენდაციები და სხვა დაავადებების საწინააღმდეგოდაც ჩაატარა სამუშაოები, კარგი მოსავალი მიიღო.
მინისტრის მოადგილემ უშუალოდ ფერმერებისგან მოისმინა ინფორმაცია, როგორც აზიური ფაროსანას წინააღმდეგ ჩატარებული ღონისძიებების შედეგების შესახებ, ასევე იმ პრობლემურ საკითხებზე, რომლებიც თხილის კულტურაში სოკოვანი და ბაქტერიული დაავადებების გავრცელებას უკავშირდება. აღინიშნა, რომ ხარისხიანი მოსავლის მიღებისთვის აუცილებელია ფერმერების ჩართულობა და აგროსამუშაოების დროულად ჩატარება.
შეხვედრებზე წარმატებულმა ფერმერებმა საკუთარ გამოცდილებაზე ისაუბრეს. ხაზგასმით აღინიშნა, რომ მიმდინარე წელს აზიური ფაროსანას მიერ მოსავლის დაზიანება მინიმალურია, სხვა დაავადებებთან დაკავშირებით ჩატარებულ ღონისძიებებიც შედეგინია. შეხვედრას ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების ხელმძღვანელი პირები და საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Brown Marmorated Stink Bug related issues to discuss at the meeting in Baghdati and Vani municipalities
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili met with the farmers in Baghdati and Vani municipalities. The issues related to the Brown Marmorated Stink Bug invasion in west part of Georgia, as well as outcomes received after the implemented activities was discussed at the meeting.
The measures taken by Georgian Government against the Asian stink bug invasion are still in progress in accordance with the strategy, although,  those farmers who took recommendations from specialists and implemented biological control of plant diseases including fungal pathogens received a good harvest-was noted by  Giorgi Khanishvili.
The farmers provided the Deputy Minister with their activities and problems related to the fungal and bacterial diseases of hazelnuts. Therefore, farmers' involvement and timely taken agricultural measures is essential to get a high quality harvest -was noted at the meeting.
Successful farmers shared their experience. The damage caused by Asian stink bug is minimal in the current year, moreover, favorable results were achieved by means of measures taken in connection with other plant diseases. The heads of local municipalities and representatives of information-consulting service centers attended the meeting.