დავით სონღულაშვილი ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის გენერალურ დირექტორს, ჯონ ბარკერს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) გენერალურ დირექტორ ჯონ ბარკერს შეხვდა. მხარეებმა საქართველოში მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარების, მსოფლიო მასშტაბით ქართული ღვინის ცნობადობის გაზრდის და ბაზრების დივერსიფიკაციის საკითხებზე იმსჯელეს.
დავით სონღულაშვილმა მადლობა გადაუხადა OIV-ის გენერალურ დირექტორს მრავალწლიანი ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის და ერთობლივი პროექტების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, მევენახეობა-მეღვინეობის დარგი და მისი განვითარება ქვეყნის სტრატეგიული მიმართულებაა. სწორედ ამიტომ, განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციასთან არსებული და სამომავლო აქტიური თანამშრომლობა.
„შეხვედრაზე განვიხილეთ შემდგომი თანამშრომლობის საკითხები; აგრეთვე, როგორ შეიძლება ქართული ღვინის ცნობადობის მეტად გაზრდა. ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციის (OIV) მხარდაჭერით, დარწმუნებული ვარ, კიდევ უფრო მეტ საინტერესო პროექტს განვახორციელებთ, რომელიც ხელს შეუწყობს ქართული ღვინის პოპულარიზაციას და მის დამკვიდრებას საერთაშორისო ბაზრებზე”, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
ჯონ ბარკერმა მჭიდრო პარტნიორობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ საქართველო ძალიან კარგად მუშაობს ღვინის ხარისხის, ვენახების ფართობის და ექსპორტის გაზრდის მიმართულებებით.
„საქართველო ღვინის აკვანია; ეს არის ქვეყანა, სადაც ღვინო არა მხოლოდ ეკონომიკური რესურსია, არამედ ისტორიისა და კულტურის ნაწილი. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია თქვენი აქტიური მონაწილეობა ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაციაში (OIV). თქვენ ძალიან კარგად მუშაობთ ღვინის ხარისხის გაუმჯობესებაზე, ვენახების ფართობის ზრდასა და ქართული ღვინის საერთაშორისო აღიარებაზე,“ – განაცხადა ჯონ ბარკერმა.
ვაზისა და ღვინის საერთაშორისო ორგანიზაცია OIV წარმოადგენს საერთაშორისო მთავრობათაშორის ორგანიზაციას, რომელშიც 51 ქვეყანა, მათ შორის საქართველოა გაწევრიანებული. ორგანიზაცია არეგულირებს ვაზისა და ღვინის სექტორს, ადგენს შესაბამის სტანდარტებს, ხელს უწყობს წევრ ქვეყნებს მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარებაში.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და მუდმივმოქმედი სადეგუსტაციო კომისიის თავმჯდომარე ანა გოდაბრელიძე ესწრებოდნენ.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, held a meeting with Mr. John Barker, Director General of the International Organization of Vine and Wine (OIV).
The parties focused on developing the viticulture and wine industry in Georgia, enhancing global awareness of Georgian wine, diversifying export markets, and deepening bilateral cooperation.
Mr. Songulashvili thanked the Director General of the OIV for its longstanding, fruitful cooperation and emphasized the importance of joint projects.
According to the Minister, the development of viticulture and winemaking is a strategic priority for Georgia, while also adding that the current and future active cooperation with the International Organization of Wine is therefore crucial.
“At today’s meeting, we explored avenues for further collaboration and initiatives to increase international recognition of Georgian wine. With continued support from the OIV, I am confident we will launch impactful projects to promote Georgian wine and expand its presence in global markets,” the Minister stated.
Mr. Barker emphasized the significance of the close partnership, noting that Georgia is making its best efforts to increase wine quality, expand vineyard areas, and boost exports.
“Georgia is the cradle of wine; this is a country where wine is not only an economic resource but also a part of its history and culture. Your active participation in the International Organization of Vine and Wine (OIV) is essential to us. You are working very well on improving wine quality, increasing vineyard area, and international recognition of Georgian wine,” said Mr. Barker.
The OIV is an intergovernmental organization comprising 51 member states, including Georgia. It is vital in setting global standards for the vine and wine sector and supporting member countries in sectoral development.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Lasha Dolidze, the Chairman of the National Wine Agency, Mr. Levan Mekhuzla, and the Chairman of the Degustation Commission of the National Wine Agency, Ms. Ana Godabrelidze, attended the meeting.