დავით სონღულაშვილი: „კაკლოვანი კულტურები სოფლის მეურნეობის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს და დიდი საექსპორტო პოტენციალი აქვს”
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, დავით სონღულაშვილმა, ბოდბეში კომპანიის „Farmway Technologies Inc.“ თანამედროვე ნუშის ბაღი დაათვალიერა.
მინისტრის განცხადებით, ნუშის ბაღებში განხორციელებული ინვესტიციები მნიშვნელოვან როლს ასრულებს საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორის მოდერნიზაციაში, რაც ქვეყნის მდგრადი განვითარების პროცესისათვის უმნიშვნელოვანესია.
„კაკლოვანი კულტურები სოფლის მეურნეობის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს და დიდი საექსპორტო პოტენციალი აქვს. მოვინახულეთ 220 ჰა-ზე გაშენებული ნუშის ბაღი, რომელიც კერძო ინვესტიციის შედეგად შეიქმნა. მნიშვნელოვანია, რომ ამ ინიციატივის განხორციელებაში სახელმწიფოს მხარდაჭერამ გადამწყვეტი როლი ითამაშა.
სახელმწიფო ქმნის ხელსაყრელ საინვესტიციო გარემოს სოფლის მეურნეობაში, რაც მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს ქვეყნის ეკონომიკის გაძლიერებასა და აგროსექტორის თანამედროვე სტანდარტებით განვითარებას“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
კომპანიამ „Farmway Technologies Inc.“ საქართველოში უკვე განახორციელა 20 მილიონი აშშ დოლარის ინვესტიცია, ხოლო მომდევნო ეტაპზე იგეგმება ინვესტიციების გაფართოება 100 მილიონ აშშ დოლარამდე. ამჟამად, სიღნაღისა და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტებში ნუშის ბაღები 220 ჰექტარზეა გაშენებული. ახალი პროექტების ფარგლებში კი, ნუშის ბაღების ფართობი 500 ჰექტრამდე გაიზრდება. დამატებით, კომპანიას დაგეგმილი აქვს ნუშის გადამმუშავებელი საწარმოს შექმნა (ნუშის რძის ფხვნილი, ზეთი, ექსტრაქტები), ასევე, ცივი საწყობებისა და ლოგისტიკური ინფრასტრუქტურის განვითარება. კომპანია აქტიურად თანამშრომლობს სოფლის განვითარების სააგენტოსთან.
„Farmway Technologies Inc.“ აშშ-ში დაფუძნებული ფინტექ კომპანიაა, რომელიც აგრარულ მეურნეობებს ფლობს მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში - აშშ-ში, ინდოეთში, ვიეტნამსა და შრი-ლანკაში. კომპანია სოფლის მეურნეობის მდგრად განვითარებას უზრუნველყოფს თანამედროვე ტექნოლოგიების Web3, Blockchain, AI, ტოკენიზაციისა და სხვა ინოვაციური მიდგომების გამოყენებით.
მინისტრთან ერთად, ნუშის ბაღში კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ალადაშვილი, საქართველოს პარლამენტის წევრები, ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების მერები, სოფლის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელი პირები და „Farmway Technologies Inc.“-ის ინვესტორები იტალიიდან, საფრანგეთიდან და ინდოეთიდან იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili: "Nut crops represent one of the priority directions in agriculture and have great export potential."
Mr. David Songulashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, visited a modern almond orchard of the company ‘’Farmway Technologies In’’ in Bodbe, Kakheti region.
According to the Minister, investments put in almond orchards play a significant role in the modernization of Georgia’s agricultural sector, which is crucial for the country’s sustainable development.
“Nut crops are one of the priority directions in agriculture and hold substantial export potential. We visited a 220-hectare almond orchard established through private investment. It is important to emphasize that state support played a decisive role in implementing this initiative. The Government is creating a favorable investment environment in agriculture, which greatly contributes to strengthening the national economy and developing the agro-sector according to modern standards,” stated Mr. David Songulashvili.
‘’Farmway Technologies Inc.’’ has already invested USD 20 million in Georgia, and the next phase plans to increase investments up to USD 100 million. Currently, almond orchards cover 220 hectares in the municipalities of Signagi and Dedoplistskaro. Under new projects, the area of almond orchards will expand to 500 hectares. Additionally, the company plans to establish an almond processing plant (producing almond milk powder, oil, and extracts), as well as develop cold storage facilities and logistics infrastructure. The company is actively cooperating with the Agricultural Development Agency.
‘’Farmway Technologies Inc.’’ is a US-based fintech company that operates agricultural farms in several countries worldwide—including the USA, India, Vietnam, and Sri Lanka. The company ensures sustainable agricultural development by applying modern technologies, such as Web3, Blockchain, AI, tokenization, and other innovative approaches.
Mr. Giorgi Aladashvili, State Representative of the Kakheti region, members of the Parliament of Georgia, Mayors of local municipalities, Heads of the Agricultural Development Agency, and investors of ‘’Farmway Technologies Inc. ‘’ from Italy, France, and India, accompanied the Minister.