ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებთან სურსათთან შემხებლობაში მყოფი ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის მოხმარების რეგულირების საკითხებზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში, პლასტიკის პროდუქციის მწარმოებლებთან, იმპორტიორებთან და სავაჭრო ქსელების წარმომადგენლებთან გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე მხარეებმა ისეთი მოდელის შემუშავების და დანერგვის აუცილებლობაზე იმსჯელეს, რომელიც დააბალანსებს ჯანმრთელობის დაცვის, გარემოს დაცვის და ეკონომიკურ ინტერესებს, უზრუნველყოფს რეგულაციების გონივრულ ვადებში დანერგვას და ხელს შეუწყობს როგორც ეკოლოგიურ უსაფრთხოებას, ისე კერძო სექტორის მდგრად განვითარებას.
„სამინისტრო აქტიურად მუშაობს ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის რეგულირებაზე, განსაკუთრებით იმ პროდუქციის მიმართ, რომელიც სურსათთან პირდაპირ კონტაქტშია. რეგულაციები ითვალისწინებს როგორც გარემოსდაცვით, ასევე ჯანმრთელობის დაცვის და სურსათის უვნებლობის ასპექტებს. ბიზნესის წარმომადგენლებთან შეხვედრაზე განვიხილეთ რეგულაციის სიკეთეები, ასევე მოვისმინეთ ბიზნესის შესაძლო გამოწვევები, ვისაუბრეთ კონკრეტულ დეტალებზე და გონივრულ ვადებზე, რომლითაც შესაძლებელი იქნება ახალი სტანდარტებისა და მოთხოვნების ეტაპობრივად დაწესება”, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
შეხვედრაზე საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის და ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებმა ახალ რეგულაციაზე გადასვლის ვადებზე გაამახვილეს ყურადღება.
„მივიღეთ ინფორმაცია, რომელიც უკავშირდება პლასტიკის გარკვეული პროდუქციის იმპორტის და ბაზარზე განთავსების აკრძალვას. მნიშვნელოვანია, რომ გადასვლა ახალ რეგულაციებზე მოხდეს ეტაპობრივად და უმტკივნეულოდ“, - აღნიშნა საქართველოს ბიზნეს ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორის პირველმა მოადგილემ, აკაკი საღირაშვილმა.
შპს „ლანჩგრუპის” დირექტორის, ნინო მელაძის განცხადებით, ბიზნესისთვის მარტივი არ იქნება ახალ რეგულაციაზე გადაწყობა.
„ერთმანეთთან მოლაპარაკების გზით, შესაძლებელია რეგულაციის ამოქმედების ვადებზე შეთანხმება. იმპორტიორებისთვის უფრო მარტივი იქნება, ვიდრე მწარმოებლებისთვის, თუმცა დაუძლეველი არაფერია”, - განაცხადა ნინო მელაძემ.
აღსანიშნავია, რომ პლასტმასის ჭარბი მოხმარება დღეს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გარემოსდაცვით გამოწვევას წარმოადგენს. საქართველოში ჩატარებული კვლევის შედეგებით, ქვეყანა ყოველწლიურად დაახლოებით 612,5 მილიონ ერთეულ ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის ჭიქას, თავსახურს, საკვების კონტეინერს, დანას, ჩანგალს, კოვზს, ე.წ. „საწრუპს“, თეფშს და სასმლის მოსარევს მოიხმარს, რაც 3.9 - 5.9 ათას ტონას შეადგენს.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები სოლომონ პავლიაშვილი, კახა კაკაბაძე, ზურაბ ეზუგბაია და შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia hosted a working meeting with representatives from the business sector to discuss the regulation of single-use plastics in contact with food.
Manufacturers, importers, and retail representatives discussed the need for a regulatory framework that balances public health and supports environmental protection with economic interests. Parties focused on adopting balanced regulations and realistic timelines that ensure both ecological safety and the private sector's sustainable growth.
“The Ministry is  working on regulating single-use plastics, particularly those that come into direct contact with food. These regulations take into account environmental concerns, public health, and food safety. During the meeting with the business representatives, we discussed the benefits of the proposed regulations, listened to potential challenges from the private sector, and highlighted specific details and reasonable timeframes for the gradual implementation of new standards and requirements," stated Mrs. Nino Tandilashvili.
During the meeting, representatives from the Business Association of Georgia and the broader business sector emphasized the importance of appropriate transition periods for the adoption of the new regulations.
"We received information regarding the ban on the import and placement on the market of certain plastic products. It is crucial that the transition to new regulations occurs gradually and with minimal disruption," stated Mr. Akaki Sagirashvili, First Deputy of the Executive Director of the Business Association of Georgia.
According to Mrs. Nino Meladze, Director of LLC “LunchGroup,” the transition to the new regulations will not be easy for businesses.
“Through dialogue and cooperation, it is possible to reach agreement on reasonable implementation timelines. The transition will likely be easier for importers than for local manufacturers, but nothing is insurmountable,” said Nino Meladze.
Excessive use of single-use plastics is a major environmental issue in Georgia. Research shows the country consumes approximately 612.5 million single-use plastic items annually—including cups, lids, food containers, and utensils—amounting to an estimated 3.9 to 5.9 thousand tonnes.
The Deputies of the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, Mr. Kakha Kakabadze, and Mr. Zurab Ezugbaia, along with representatives of relevant departments, attended the meeting.