ლენტეხის მუნიციპალიტეტში, ცანა 3-ის ტერიტორიაზე დარიშხანის შემცველი ნარჩენების სარკოფაგის მშენებლობის მე-2 ეტაპი დასრულდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილმა, რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე ბერდია ჩანქსელიანმა და სსიპ ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს უფროსმა ნინო უტიაშვილმა ლენტეხის მუნიციპალიტეტში სარკოფაგის კონსერვაციის სამუშაოები დაათვალიერეს, რაც მოიცავს ცანა 3-ის ტერიტორიიდან  50 500 მ3 მოცულობის სარკოფაგში დარიშხანის შემცველი ნარჩენების განთავსებას.
2026 წელს, ლენტეხის მუნიციპალიტეტი სრულად გასუფთავდება ცანა 1 და ცანა 2-ის ტერიტორიაზე არსებული  დარიშხანის შემცველი ნარჩენებისგან.
„აღნიშნული პროექტით გადაწყდება რეგიონის ეკოლოგიური მდგომარეობა, რომელიც ხელს შეუწყობს როგორც ტურიზმის განვითარებას, ასევე, ეკონომიკურ აქტივობას“, -აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს მიერ ყოველდღიურ რეჟიმში ხორციელდება სარკოფაგის მოწყობის მიმდინარე სამუშაოების მონიტორინგი.

Phase II of Arsenic Waste Sarcophagus Construction Completed in Tsana 3, Lentekhi Municipality
The second phase of constructing a sarcophagus for arsenic-containing waste in the Tsana 3 area of Lentekhi Municipality has been completed.
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Solomon Pavliashvili; Deputy State Representative of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, Mr. Berdia Chankseliani; and Head of the Nuclear and Radiation Safety Agency, Mrs. Nino Utiashvili, visited Lentekhi Municipality to inspect the conservation work of the sarcophagus. The project involves the secure placement of 50,500 m³ of arsenic-containing waste into the sarcophagus at the Tsana 3 site.
By 2026, Lentekhi Municipality is expected to be fully cleared of arsenic-containing waste from the Tsana 1 and Tsana 2 areas.
“This project will significantly improve the region’s ecological condition, contributing to both tourism development and increased economic activity,” noted Deputy Minister Mr. Solomon Pavliashvili.
The Nuclear and Radiation Safety Agency continues to carry out daily monitoring of the ongoing sarcophagus construction activities.