დავით სონღულაშვილი არასტანდარტული ვაშლის ჩაბარების პროცესს კომპანიაში „ჯეო კონცენტრატი“ გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ხილის გადამმუშავებელ კომპანიაში „ჯეო კონცენტრატი“ იმყოფებოდა, სადაც არასტანდარტული ვაშლის მიღების პროცესს გაეცნო.
შპს „ჯეოკონცენტრატი“ არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის საკოორდინაციო შტაბში რეგისტრირებული ერთ-ერთი კომპანიაა. ამ ეტაპზე, საწარმომ, პროგრამის ფარგლებში, 1 ტონაზე მეტი არასტანდარტული ვაშლი გადაამუშავა.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტულ ვაშლს ხილის გადამმუშავებელი 14 საწარმო იბარებს, მათ შორის, შიდა ქართლის რეგიონში 7 საწარმო, სამცხე-ჯავახეთში - 2, ხოლო ქვემო ქართლში, კახეთში, მცხეთა-მთიანეთისა და რაჭა-ლეჩხუმი-ქვემო სვანეთის რეგიონებში არასტანდარტულ ვაშლს თითო საწარმო იბარებს.
არასტანდარტული ვაშლის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში, არასტანდარტული ვაშლის შესყიდვის შემთხვევაში, სახელმწიფო სუბსიდიას იღებენ ხილის გადამმუშავებელი ის კომპანიები, რომლებიც 2025 წლის 15 დეკემბრამდე 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლს არანაკლებ 27 თეთრად შეისყიდიან; სოფლის განვითარების სააგენტო 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე 10 თეთრის ოდენობის სუბსიდიას გასცემს.

Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  David Songulashvili, visited the fruit processing company “Geo Concentrate”, where he observed the non-standard apples delivery process.
“Geo Concentrate’’ LLC is among the enterprises officially registered in the Coordinating Center, established to support the sale of non-standard apples. Currently, the enterprise has processed over one ton of non-standard apples under the state program.
As part  of the state program, 14 fruit processing enterprises across various regions are purchasing non-standard apples, including 7 enterprises in the Shida Kartli region, 2 in Samtskhe-Javakheti, and 1 enterprise each in Kvemo Kartli, Kakheti, Mtskheta-Mtianeti, and Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regions.
Under the Industrial Apple Sales Promotion Program, fruit processing companies that purchase non-standard apples for no less than 27 tetri per kilogram by December 15, 2025, are eligible to receive a state subsidy. The Rural Development Agency provides a 10 tetri subsidy per kilogram of non-standard apples purchased.
Minister Songulashvili was accompanied by Mr. Lasha Dolidze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture; Mr. Simon Gulgeldani, State Representative in the Shida Kartli Region; and Mr. Giorgi Avaliani, Acting Director of the Rural Development Agency.