დავით სონღულაშვილმა, სოფელ კვარხითში, სახელმწიფო ხელშეწყობით შექმნილი სამაცივრე მეურნეობა დაათვალიერა და ფერმერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ კვარხითში, კომპანიის „ტირიფონის ხილი“  სამაცივრე მეურნეობაში იმყოფებოდა.
მეურნეობაში შეხვედრა გაიმართა ფერმერებთან, სადაც შიდა ქართლში არსებულ გამოწვევებზე გამახვილდა ყურადღება. საუბარი შეეხო სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსების გარკვეულ პროგრამებში ცვლილებების აუცილებლობას. მინისტრის განცხადებით, სამინისტრო მუშაობს სხვადასხვა მხარდამჭერი პროექტებისა და პროგრამების გარკვეულ ცვლილებებზე, მათ შორის, ცოდნაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდაზე, რაც უცხოელი აგროკონსულტანტების მომსახურების თანადაფინანსებას გულისხმობს.
შპს „ტირიფონის ხილი“ თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი სამაცივრე მეურნეობა სოფლის განვითარების სააგენტოს „გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების“ პროგრამისა და პროექტის  „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ მხარდაჭერით  შეიქმნა.
შემნახველი ინფრასტრუქტურა მოიცავს  იტალიური და გერმანული წარმოების სამაცივრე დანადგარებს, რომელთაც  1,000 ტონა ხილის შენახვის შესაძლებლობა აქვთ.
საწარმო აღჭურვილია საათში 5 ტონამდე სიმძლავრის დამხარისხებელი ხაზით, რომელიც ვაშლს ახარისხებს წონის, ზომის და შეფერილი ზედაპირის პროცენტული მაჩვენებლის მიხედვით.
სოფლის განვითარების სააგენტოს მიერ „გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროგრამის“ ფარგლებში 131,716,620 ლარით დაფინანსებულია გადამმუშავებელი და  შემნახველი 285  საწარმოს შექმნა. მათ შორის, შიდა ქართლის რეგიონში  54,869, 946 ლარით თანადაფინანსებულია  გადამმუშავებელი და შემნახველი 121 საწარმო.

David Songulashvili Visits State-Funded Cold Storage Facility in the village of Kvarkhiti and Meets with Farmers.
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited the “Tiriponi Fruits” cold storage facility in the village of Kvarkhiti, Gori Municipality.During the visit, the parties discussed key challenges facing the Shida Kartli region, including the need for modifications in certain co-financing programs implemented by the Rural Development Agency. According to the Minister, the Ministry is working on adjustments to various support projects and programs, including initiatives aimed at improving access to knowledge — specifically through the co-financing of services provided by international agri-consultants.
The “Tiriponi Fruits” cold storage facility was established with the support of the Rural Development Agency's Program ''Co-Financing of Processing and Storage Enterprises'' and the ''Preferential Agro-Credit Project''.
The facility is equipped with state-of-the-art Italian and German refrigeration systems, capable of storing up to 1,000 tonnes of fruit. Additionally, it features a grading line with a capacity of up to 5 tonnes per hour, sorting apples by weight, size, and percentage of colored surface, following modern quality standards.
Through the Co-Financing Program for Processing and Storage Enterprises, the Rural Development Agency has supported the establishment of 285 enterprises with a total investment of GEL 131.7 million. Of these, 121 enterprises in the Shida Kartli region received over GEL 54.8 million in co-financing.
Minister Songulashvili was accompanied by Deputy Minister, Mr. Lasha Dolidze, State Representative in the Shida Kartli region, Mr. Simon Gulgeldani, and Acting Director of the Rural Development Agency, Mr. Giorgi Avaliani.