დავით სონღულაშვილი: „გურჯაანის ღვინის ფესტივალი“ 2017 წლიდან ტარდება, რაც იმას ნიშნავს, რომ ტრადიციად ჩამოყალიბდა და ყველაზე მასშტაბური ღვინის ფესტივალი გახდა საქართვლოში“
11 ოქტომბერს, გურჯაანმა უკვე მეცხრედ უმასპინძლა გურჯაანის ღვინის ფესტივალს, რომელზეც ასობით კომპანიის სხვადასხვა სახეობის 200 ღვინო იყო წარმოდგენილი.
ღონისძიებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი, მთავრობისა და საკანონმდებლო ორგანოს წარმომადგენლები დაესწრნენ.
„გურჯაანის ღვინის ფესტივალი 2017 წლიდან ტარდება, რაც იმას ნიშნავს, რომ უკვე ტრადიციად ჩამოყალიბდა, ოქტომბრის მეორე შაბათს გურჯაანმა უამრავ სტუმარს უმასპინძლოს. ეს არის განსაკუთრებული დღე, როგორც კახეთისთვის, ისე საქართველოსთვის; ეს არის შესაძლებლობა მცირე და საშუალო მარნებისთვის, მეღვინეებისთვის, რომ საკუთარი ღვინოები გააცნონ ფართო აუდიტორიას; ეს არის შესაძლებლობა, საქმიანი კონტრაქტების გაფორმების და ასეთი არაერთი შემთხვევა ყოფილა, რაც კიდევ უფრო საინტერესოს ხდის ღვინის ფესტივალს მონაწილეებისთვის. მოგეხსენებათ, შარშან ფესტივალს 30 ათასზე მეტი სტუმარი ეწვია, წელს უფრო მეტს ველოდებით.
ყოველწლიურად სულ უფრო იზრდება მასშტაბები. 500-ზე მეტი მონაწილე გვყავს, რაც კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამს ფესტივალის აქტუალობას. მინდა, წარმატება ვუსურვო გურჯაანის ღვინის ფესტივალს, მუნიციპალიტეტს და რეგიონს. „გურჯაანის ღვინის ფესტივალი“ ყველაზე მასშტაბური ღვინის ფესტივალია საქართვლოში“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრმა ფესტივალის ფარგლებში წარმოდგენილი სტენდები დაათვალიერა და ღვინის მწარმოებლებს შეხვდა.
ღონისძიების მიზანია ღვინის ტურიზმის ხელშეწყობა, ქვევრის ღვინის, როგორც იუნესკოს არამატერიალური კულტურული მემკვიდრეობის ძეგლის პოპულარიზაცია და ადგილწარმოშობის დასახელების ღვინოების განვითარება.
ფესტივალის ფარგლებში წარმოდგენილი იყო როგორც დიდი, ისე მცირე მარნების მიერ წარმოებული სხვადასხვა ტიპის ღვინო, ტრადიციული კერძები, ხელნაკეთი ნივთები და კულტურული პროგრამა.
ფესტივალი 2022 წლიდან სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოს მხარდაჭერით საერთაშორისო ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების კონკურსის (IWSC) ოფიციალური პარტნიორი გახდა.

The Prime Minister, Government Officials, and Legislators attended the event.
“The Gurjaani Wine Festival has been held since 2017, which means it has become a tradition for Gurjaani to welcome numerous guests every second Saturday of October. It’s a special day not only for the Kakheti region but for the whole country.
It provides an excellent opportunity for small and medium-sized wineries and winemakers to present their wines to a wider audience. It’s also a valuable platform for establishing business partnerships—something that has happened more than once, making the festival even more exciting for its participants.
Notably, last year the festival hosted over 30,000 visitors, and this year we expect even more.
Every year, the festival's scale continues to increase. With over 500 participants this year, it clearly highlights the relevance and importance of the event.
I would like to wish the Gurjaani Wine Festival, the municipality, and the entire region continued success. The Gurjaani Wine Festival is the largest wine event in Georgia,” said Mr. David Songulashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
As part of the festival, the Minister toured the exhibition stands and met with local wine producers.
The main goals of the festival are to promote wine tourism, raise awareness about Qvevri wine—recognized by UNESCO as part of the Intangible Cultural Heritage of Humanity—and support the development of wines with protected designation of origin.
The festival featured wines produced by both large-scale and boutique wineries, including traditional Georgian cuisine, handmade crafts, and a cultural program.
Since 2022, the festival has become an official partner of the International Wine and Spirit Competition (IWSC), with the support of the National Wine Agency of Georgia.