საქართველო „მსოფლიო სურსათის დღის” აღნიშვნას შეუერთდა
საქართველო, მსოფლიოს 150-მდე ქვეყანასთან ერთად, „მსოფლიო სურსათის დღეს“ აღნიშნავს. წლევანდელი სურსათის დღის სლოგანია „ხელიხელ უკეთესი სურსათის და უკეთესი მომავლისათვის“. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი მსოფლიო სურსათის დღისადმი მიძღვნილ ღონისძიებას დაესწრო. მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ღონისძიების ორგანიზატორს, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციას (FAO) მრავალწლიანი პარტნიორობისა და თანამშრომლობისთვის, ასევე, საზოგადოებაში მსოფლიო სურსათის დღისადმი ცნობიერების ამაღლების მიზნით განხორციელებული აქტიური კამპანიისთვის. დავით სონღულაშვილმა FAO-ს 80 წლის იუბილეც მიულოცა.„გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციამ მნიშვნელოვანი როლი შეიტანა მსოფლიოს მოსახლეობისათვის უსაფრთხო სურსათზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიმართულებით. ამ პროცესში აქტიურად არის ჩართული საქართველოს მთავრობაც. ჩვენი ამოცანა და მიზანია, ქვეყანაში გვქონდეს მაქსიმალურად მაღალი ხარისხის პროდუქცია და სრულად გამართული ღირებულებათა ჯაჭვი, რომელიც უზრუნველყოფს ქართული პროდუქცია იყოს კონკურენტუნარიანი მსოფლიო ბაზარზე. ამ პროცესში FAO წარმოადგენს აქტიურ პარტნიორს და მნიშვნელოვან მხარდამჭერს”, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
ღონისძიებაზე მისულ სტუმრებს შესაძლებლობა ჰქონდათ, დაეთვალიერებინათ ინტერაქტიული სტენდები, სადაც წარმოდგენილი იყო FAO-ს რეგიონული და ეროვნული ინიციატივები და პროგრამები, მათ შორის: სურსათის ბანკები, „ერთი ქვეყანა - ერთი პრიორიტეტული პროდუქტი“ (OCOP), ციფრული სოფლების ინიციატივა (DVI), ახალგაზრდების გაძლიერება აგროსასურსათო სისტემებში და ერთიანი ჯანმრთელობა (One Health).
„მსოფლიო სურსათის დღეს ვიყენებთ იმ ფაქტის ხაზგასასმელად, რომ სოფლის მეურნეობა და სურსათი არის უმნიშვნელოვანესი ელემენტები, რომელთა მხარდაჭერაც გადამწყვეტია ადამიანის განვითარებისათვის. FAO-ს 80-წლიანი გამოცდილება და ძალისხმევა სოფლის მეურნეობისა და სურსათის სისტემების ტრანსფორმაციის მიმართულებით დღეს უფრო აქტუალური და საჭირო გახდა, ვიდრე ოდესმე”, - განაცხადა FAO-ს წარმომადგენელმა საქართველოში, რაიმუნდ იელემ.
ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა დიალოგი ახალგაზრდების როლის შესახებ აგროსასურსათო სისტემების ტრანსფორმაციაში, სადაც მონაწილეებმა საკუთარი გამოცდილება და იდეები გააზიარეს.
მსოფლიო სურსათის დღეს FAO განსაკუთრებულად უსვამს ხაზს „სურსათის გმირების“ როლს - ფერმერების, შეფების, მოხალისეების, მასწავლებლებისა და მოქალაქეების, რომელთა ძალისხმევაც ხელს უწყობს უვნებელ სურსათზე ხელმისაწვდომობას. წელს, მდგრადი აგროსასურსათო სისტემების განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის, „სურსათის გმირებად“ დასახელდნენ სოფიო ტაბატაძე, ახალგაზრდა ფერმერი, რომელიც ახორციელებს მდგრად სასოფლო-სამეურნეო პრაქტიკებს; ნანა ოლქიშვილი, საქართველოს პირველი აკრედიტებული სურსათის ბანკის „ენკენია“ ხელმძღვანელი, რომლის საქმიანობაც მნიშვნელოვან წვლილს იძლევა სურსათის უსაფრთხოების და სოციალური ერთიანობის გაძლიერებაში.

Georgia Joins the Global Celebration of World Food Day
Georgia, together with more than 150 countries worldwide, marked World Food Day. This year’s theme — “ Hand in Hand for Better Foods and a Better Future” — emphasizes collective action for a more sustainable and food-secure future.
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, attended the event dedicated to World Food Day. In his address, the Minister thanked the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) for its long-standing partnership and active efforts to raise public awareness about the importance of the day. He also congratulated FAO on its 80th anniversary.
“FAO has played a crucial role in improving access to safe food for people around the world. The Government of Georgia is actively engaged in this process. Our goal is to ensure the highest quality of agricultural products in the country and to establish a fully functional value chain that will make Georgian products competitive on the global market. FAO remains an active partner and an important supporter in achieving this mission,” said Minister Songulashvili.
During the event, guests explored interactive exhibits showcasing FAO’s regional and national initiatives and programs, including Food Banks, One Country – One Priority Product (OCOP), the Digital Villages Initiative (DVI), Youth Empowerment in Agri-Food Systems, and One Health.
“World Food Day reminds us that agriculture and food are fundamental elements for human development, and supporting them is essential. FAO’s 80 years of experience and efforts in transforming agricultural and food systems are now more relevant and necessary than ever,” stated Raimund Jehle, FAO Representative in Georgia.
The event also featured a youth dialogue on the role of young people in transforming agri-food systems, where participants shared their experiences and ideas.
On World Food Day, FAO places special emphasis on the role of “Food Heroes” — farmers, chefs, volunteers, teachers, and citizens whose efforts contribute to ensuring access to safe and nutritious food.
This year, in recognition of their outstanding contributions to sustainable agri-food system development, Sopho Tabatadze, a young farmer promoting sustainable agricultural practices, and Nana Olqishvili, head of Georgia’s first accredited food bank “Enkenia,” were named Food Heroes. Their work plays a vital role in enhancing food security and strengthening social inclusion across Georgia.