ისრაელის სახელმწიფოში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში დავით სონღულაშვილი ვოლკანის ცენტრს ეწვია
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, ისრაელის სახელმწიფოს სოფლის მეურნეობისა და სურსათის უსაფრთხოების მინისტრ ავი დიხტერთან ერთად, ვოლკანის ცენტრს ეწვია.ვოლკანის ცენტრი ისრაელის ეროვნული სასოფლო-სამეურნეო კვლევითი ინსტიტუტია. ცენტრის ხელმძღვანელმა, პროფესორმა ბენი ჩეფეზმა მინისტრებს მუშაობის ძირითადი პრინციპები და მიმდინარე სამუშაოები გააცნო.
ვოლკანის ცენტრი 1921 წელს დაარსდა და ექვს კვლევით ინსტიტუტს აერთიანებს: მცენარეთა მეცნიერების; ნიადაგის, წყლის და გარემოსდაცვითი მეცნიერების; ცხოველთა მეცნიერების; მცენარეთა დაცვის; მოსავლის აღების შემდგომი და კვების მეცნიერების; სოფლის მეურნეობისა და ბიოლოგიური ინჟინერიის. თითოეული ინსტიტუტი საკუთარ მიმართულებაზე მუშაობს.
როგორც პროფესორმა ბენი ჩეფეზმა განაცხადა, 2017 წელს, ვოლკანის ცენტრს მიენიჭა იუნესკოს საერთაშორისო პრემია სიცოცხლის შემსწავლელ მეცნიერებათა სფეროში კვლევისთვის, სოფლის მეურნეობაში მისი ინოვაციების აღიარების ნიშნად. ცენტრი გლობალურ დონეზე თანამშრომლობს სხვა კვლევით ინსტიტუტებთან, მთავრობებთან, უნივერსიტეტებთან და კერძო სექტორთან საკუთარი ტექნოლოგიებისა და ექსპერტული კვლევების გადასაცემად. მართავს სამეცნიერო ინფორმაციის ცენტრს, რომელიც ეხმარება მკვლევარებს მონაცემებით, პუბლიკაციებით, პატენტებით და ტრენინგებით.
როგორც დავით სონღულაშვილმა აღნიშნა, საქართველოს შეუძლია ისარგებლოს წყლის გამოყენების მიმართულებით არსებული ინოვაციებით, განსაკუთრებით გვალვიანი რაიონებისთვის; მნიშვნელოვანია ვოლკანის ცენტრის მუშაობის გამოცდილების გაზიარება როგორც კლიმატის ცვლილებისთვის შესაფერისი ჯიშების განვითარებისთვის, ასევე, მოსავლის აღების შემდგომი დანაკარგების და საკვების ნარჩენების მართვის მიმართულებით. მინისტრმა ხაზი გაუსვა ვოლკანის ცენტრთან თანამშრომლობას - სტუდენტებისა და ფერმერების გადამზადებას გაცვლითი პროგრამებით და ერთობლივ სამეცნიერო კვლევებს.
პროფესორმა ბენი ჩეფეზმა მზადყოფნა გამოთქვა თანამშრომლობის გაღრმავებისთვის.
„ჩვენთვის პატივია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მასპინძლობა ვოლკანის ცენტრში. მზად ვართ, თანამშრომლობის გაღრმავებისთვის ჩვენ უნივერსიტეტსა და საქართველოს ყველა აგრარულ-სამეცნიერო დაწესებულებას შორის, რათა ხელი შევუწყოთ გამოცდილების გაზიარებას როგორც სურსათის, ასევე სასურსათო უსაფრთხოების მიმართულებებით”, - განაცხადა ბენი ჩეფეზმა.
ვოლკანის ცენტრში, დავით სონღულაშვილთან ერთად, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ისრაელის სახელმწიფოში ზაზა კანდელაკი და საქართველოს საპატიო კონსული მენი ბენიში ესწრებოდნენ.

During His Working Visit to Israel, David Songulashvili visited the Volcani Center.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, along with Israeli Minister of Agriculture and Food Safety, Mr. Avi Dichter, visited the Volcani Center.
The Volcani Center is Israel’s national agricultural research institute. The Head of the Center, Professor Benny Chefetz, briefed the Ministers on its core principles, ongoing projects, and research priorities.
Founded in 1921, the Volcani Center comprises six research institutes dedicated to: plant sciences; soil, water, and environmental sciences; animal sciences; plant protection; post-harvest and food sciences; and agricultural and biological engineering. Each institute focuses on its own specialized field.
According to Professor Benny Chefetz, in 2017, the Volcani Center received UNESCO’s international award in the life sciences in recognition of its innovative contributions to agriculture. The center collaborates globally with research institutes, governments, universities, and the private sector to share its technologies and scientific expertise. It also operates a scientific information center that provides researchers with data, publications, patents, and training.
As Minister Songulashvili stated, Georgia can benefit from the Volcani Center’s innovations in water management, particularly for drought-prone regions. He emphasized the importance of sharing the Center’s experience in developing climate-resilient crop varieties, as well as in post-harvest loss reduction and food-waste management. The Minister highlighted cooperation with the Volcani Center through exchange programs for students and farmers, along with joint scientific research.
Professor Benny Chefetz expressed readiness to deepen cooperation.
“It is an honor for us to host the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia at the Volcani Center. We stand ready to expand cooperation between our university and all agricultural and scientific institutions of Georgia, to facilitate the exchange of experience in both food production and food safety,” said Prof. Chefetz.
Minister Songulashvili was accompanied at the Volcani Center by Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Lasha Dolidze, Georgia’s Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the State of Israel, Mr. Zaza Kandelaki, and Georgia’s Honorary Consul, Mr. Meni Benish.