დავით სონღულაშვილი: „ისრაელის სახელმწიფოში საპასუხო ვიზიტის ფარგლებში, ჩვენ ვაგრძელებთ ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობის მიმართულებების განხილვას“
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი,  ისრაელის სახელმწიფოში სამუშაო ვიზიტით იმყოფება.
„სოფლის მეურნეობისა და სურსათის უვნებლობის მინისტრი, ბატონი ავი დიხტერი, მის გუნდთან ერთად, სულ ცოტა ხნის წინ იმყოფებოდა საქართველოში. კიდევ ერთხელ დავადასტურეთ ჩვენს ქვეყნებს შორის ძლიერი პარტნიორობა, თანამშრომლობის გაღრმავებისადმი საერთო სურვილი და შესაძლებლობები. ისრაელი სოფლის მეურნეობის ინოვაციების, ტექნოლოგიებისა და კვლევის ლიდერი სახელმწიფოა.
დღეს ხელი მოვაწერეთ განზრახულობათა დეკლარაციას, რომელიც ქმნის ახალი და ამბიციური ერთობლივი ინიციატივების შესანიშნავ საფუძველს. განზრახულობათა დეკლარაციის ფარგლებში თანამშრომლობა მრავალმხრივია, მათ შორის, სოფლის მეურნეობის პროდუქციით ვაჭრობის გაფართოება, სასურსათო პოლიტიკისა და სურსათის უვნებლობის სფეროში თანამშრომლობის გაძლიერება, თანამედროვე საირიგაციო სისტემების დანერგვა, სამეცნიერო-კვლევით ინსტიტუტებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავება, სასწავლო პროგრამები. ხელმოწერილი დოკუმენტის თანახმად, იგეგმება სამუშაო ჯგუფის შექმნა. სამუშაო ჯგუფი განსაზღვრავს წინასწარ იმ პრიორიტეტებს რომელიც ემსახურება ორივე ქვეყნის სოფლის მეურნეობის თანამშრომლობის მიმართულებების განსაზღვრას“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრმა ისრაელის ეროვნულ სასოფლო-სამეურნეო კვლევით ინსტიტუტში, ვოლკანის ცენტრში ვიზიტით შეაფასა და აღნიშნა, რომ აღნიშნულ ცენტრთან საქართველოს ნაყოფიერი თანამშრომლობის 10 წლიანი ისტორია აკავშირებს.
„ვოლკანის ცენტრში გამართულ შეხვედრაზე ჩვენ სამომავლო თანამშრომლობის მიმართულებები განვსაზღვრეთ. რა თქმა უნდა, პრიორიტეტად რჩება სასწავლო პროგრამები და ერთობლივი კვლევები; განსაკუთრებულად აღსანიშნავია სტუდენტების გაცვლითი პროგრამები, რომლებიც, ერთი მხრივ, ხელს შეუწყობს ცოდნის გაზიარებას, ხოლო, მეორე მხრივ, კიდევ უფრო გააღრმავებს ქვეყნებს შორის მეგობრობას. ამავე დროს, მნიშვნელოვანია თანამშრომლობა წყლის მართვის, კლიმატის ცვლილების ფონზე კლიმატგამძლე კულტურების გამოცდის, ასევე პროდუქტიულობის გაზრდისთვის თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის მიმართულებებით“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.

David Songulashvili: “During our follow-up visit to the State of Israel, we continue to discuss areas of cooperation between the two countries.”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Davit Songulashvili, is paying a working visit to the State of Israel.
“The Minister of Agriculture and Food Safety, Mr. Avi Dichter, along with his team, visited Georgia recently. We reaffirmed the strong partnership between our countries, including our shared commitment and capacity to deepen our bilateral cooperation. Israel is a global leader in agricultural innovation, technology, and research.
Today, we signed a Declaration of Intent, which lays a solid foundation for new and ambitious joint initiatives. Cooperation under the Declaration of Intent is multifaceted, including expanding trade in agricultural products, strengthening collaboration in food policy and food safety, introducing modern irrigation systems, enhancing cooperation among scientific research institutes, and developing educational programs. In accordance with the signed document, a working group will be established, which will identify priority areas to guide future agricultural cooperation between the two countries,” stated Minister  Songulashvili.
The Minister also assessed his visit to Israel’s national agricultural research institute, the Volcani Center, noting that Georgia has a fruitful 10-year history of cooperation with the institution.
“During our meeting at the Volcani Center, we outlined the directions for future cooperation. Educational programs and joint research remain priorities; in particular, student exchange programs are of great importance, as they will not only facilitate the sharing of knowledge but also further strengthen the friendship between our nations. Equally important is cooperation in water management, testing climate-resilient crop varieties against the backdrop of climate change, and introducing modern technologies to increase productivity,” the Minister of Environmental Protection and Agriculture noted.