მწვანე და აგროსტიპენდიანტების დაჯილდოება გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა, განათლების, მეცნიერების და ახალგაზრდობის მინისტრის მოადგილე ბაია კვიციანმა, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მუდმივმა წარმომადგენელმა საქართველოში დაგლას უებმა, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძემ და სოფლის მეურნეობის კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაულმა „მწვანე და აგრო სტიპენდიების“ პროგრამის გამარჯვებული სტუდენტები დააჯილდოვეს.
ღონისძიებაზე დავით სონღულაშვილმა ახალგაზრდებს გამარჯვება მიულოცა და პროფესიული განვითარების გზაზე წარმატებები უსურვა. მინისტრის განცხადებით, დღევანდელ სწრაფად ცვალებად გარემოში მსოფლიო ერთდროულად აწყდება კლიმატის ცვლილების, გეოპოლიტიკური არასტაბილურობისა და სასურსათო უსაფრთხოების სერიოზულ გამოწვევებს, რის გამოც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სფეროების გაძლიერება.
„საქართველოს მთავრობისთვის გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობა და სოფლის მეურნეობის განვითარება ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების ხედვის განუყოფელი ნაწილია. ეს ის სფეროებია, სადაც განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება განათლებულ, კვალიფიციურ და მოტივირებულ ახალგაზრდებს. პროფესიონალი და კვალიფიციური კადრები არის წარმატების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საფუძველი. სამინისტროს მიერ განხორციელებული პროგრამები მნიშვნელოვნად ეხმარება დეფიციტური პროფესიების პოპულარიზაციას და ახალგაზრდების მხარდაჭერას, რათა მათ შეეძლოთ საკუთარი შესაძლებლობების მაქსიმალურად რეალიზება აღნიშნულ სფეროებში“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
„მწვანე და აგროსტიპენდიების“ პროგრამას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი 2022 წლიდან ახორციელებს. პროგრამა ხელს უწყობს გარემოსდაცვითი და აგრარული დეფიციტური პროფესიების პოპულარიზაციას, წარჩინებული სტუდენტების წახალისებას და მათთვის პრაქტიკული გამოცდილების მიღების შესაძლებლობის შექმნას შესაბამის სახელმწიფო უწყებებში.
„მწვანე და აგროსტიპენდიების“ პროგრამა უკვე მეოთხე წელია წარმატებით ხორციელდება და ყოველწლიურად უფრო მეტ ახალგაზრდას აძლევს შესაძლებლობას, აქტიურად ჩაერთოს კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული გამოწვევების დაძლევის პროცესში. მიმდინარე წელს სტიპენდია 72 სტუდენტს გადაეცა, მათ შორის 32 სტუდენტს -  „მწვანე სტიპენდია“, ხოლო 40 სტუდენტს - „აგროსტიპენდია“.
სტიპენდიანტები წარმოადგენენ საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში მოქმედ საგანმანათლებლო დაწესებულებებს. პროგრამის ფარგლებში თითოეულ მათგანს 1500-ლარიანი სტიპენდია გადაეცა.
„მწვანე და აგროსტიპენდიების“ პროგრამა პროექტის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ ფარგლებში ხორციელდება, რომელიც დაფინანსებულია საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვედეთისა და შვეიცარიის მთავრობების მიერ, ხოლო მის განხორციელებას გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) უზრუნველყოფს.

Green and Agro Scholarship Award Ceremony Was Held
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili; the Deputy Minister of Education, Science and Youth, Mrs. Baia Kvitsiani; the United Nations Development Programme (UNDP) Resident Representative in Georgia, Mr. Douglas Webb; the Chair of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, Mrs. Maia Bitadze; and the Chairperson of the Agrarian Issues Committee, Mr. Gela Samkharauli, awarded the winning students of the “Green and Agro Scholarships” Program.
During the ceremony, Minister David Songulashvili congratulated the young scholars on their achievements and wished them success in their professional development, noting that in today’s rapidly changing world, humanity is simultaneously facing serious challenges related to climate change, geopolitical instability, and food security, making the strengthening of the environmental protection and agriculture sectors particularly important.
“For the Government of Georgia, environmental responsibility and agricultural development are integral to the country’s economic development vision. These sectors rely heavily on educated, highly qualified, and motivated young professionals. Strong human capital is a fundamental driver of long-term success. Through its programs, the Ministry actively promotes high-demand professions and provides meaningful support to young people, enabling them to fully develop their potential and contribute effectively to these vital fields,” stated Mr. Songulashvili.
The “Green and Agro Scholarships” Program is implemented within the project “ Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia,” which is funded by the Government of Georgia, the Green Climate Fund (GCF), and the governments of Sweden and Switzerland. The project is implemented by the United Nations Development Programme (UNDP).
The scholarship recipients represent educational institutions across various regions of Georgia. Within the program, each student was awarded a GEL 1,500 scholarship.
Now in its fourth consecutive year, the program continues to expand, offering an increasing number of young people the opportunity to actively engage in addressing climate change-related challenges. This year, 72 students received scholarships, including 32 recipients of the “Green Scholarship” and 40 recipients of the “Agro Scholarship.”