რუსთავის ჰაერის გაუმჯობესების საკითხზე საწარმოების წარმომადგენლებთან შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, ქალაქ რუსთავის მერი ნინო ლაცაბიძე, საქართველოს პარლამენტის დეპუტატები ალექსანდრე დალაქიშვილი და ირაკლი შატაკიშვილი რუსთავში მოქმედი საწარმოების წარმომადგენლებს შეხვდნენ. სამუშაო შეხვედრაზე მხარეებმა ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესებისა და გარემოსდაცვითი ვალდებულებების შესრულების საკითხები განიხილეს.მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, ქალაქ რუსთავში, ბოლო წლების განმავლობაში, ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიმართულებით გარკვეული პროგრესი უკვე მიღწეულია, თუმცა გამოწვევები ისევ არსებობს.
„არაერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება გატარდა იმისათვის, რომ ქალაქ რუსთავში ეკოლოგიური მდგომარეობა გაუმჯობესებულიყო. ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ნაბიჯი უწყვეტი თვითმონიტორინგის სისტემების დანერგვაა, რომელიც დღეს თითქმის ყველა საწარმოს აქვს. თუმცა, ბოლო პერიოდში ქალაქ რუსთავში შეიმჩნევა უსიამოვნო სუნის გავრცელება. ჰაერის დაბინძურების კუთხით გამოწვევები კვლავ აქტუალურია. სწორედ ამ საკითხებზე გვქონდა შეხვედრა საწარმოების წარმომადგენლებთან“, – აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
ბიზნესსექტორთან გამართულ შეხვედრაზე გადაწყდა, რომ გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი ქალაქ რუსთავში მოქმედი საწარმოების კონტროლს კიდევ უფრო გააძლიერებს. აღსანიშნავია, რომ დეპარტამენტი უწყვეტ რეჟიმში ახორციელებს ყველა მსხვილი საწარმოს ინსპექტირებას.
„სამინისტროს ხელმძღვანელ პირებთან ერთად შევხვდით საწარმოების წარმომადგენლებს და მათგან მოვისმინეთ ინფორმაცია მიმდინარე საკითხებზე, რომლებმაც პოზიტიური გავლენა უნდა მოახდინოს ქალაქის ეკოლოგიური მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე. რა თქმა უნდა, მაღალია ინტერესი, თუ როგორ მუშაობენ საწარმოები რუსთავში და რას აკეთებენ იმისთვის, რომ მოხდეს გადაიარაღება და თანამედროვე სტანდარტების დანერგვა“, - აღნიშნა ნინო ლაცაბიძემ.
აღსანიშნავია, რომ რუსთავის ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესება ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის 2023–2025 წლების გეგმის ფარგლებში მიმდინარეობს, რომლის მთავარი პრიორიტეტებია სამრეწველო, სამშენებლო და სატრანსპორტო სექტორებიდან წარმოშობილი დამაბინძურებელი ნივთიერებების შემცირება.
ქალაქ რუსთავში ფუნქციონირებს ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის სადგური, რომელიც აღჭურვილია თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისი ხელსაწყო-დანადგარებით და უზრუნველყოფს გარემოს ეროვნული სააგენტოსთვის ატმოსფერული ჰაერის მდგომარეობის შესახებ სრულყოფილი მონაცემების უწყვეტ, 24 საათიან მიწოდებას.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრას გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსი ლევან ჯღარკავა, გარემოს ეროვნული სააგენტოს უფროსი ელენე ღუბიანური და შესაბამისი დეპარტამენტების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

A meeting was held with enterprise representatives to discuss concrete steps for improving air quality in Rustavi
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, First Deputy Minister Mrs. Nino Tandilashvili, Mayor of Rustavi Mrs. Nino Latsabidze, and Members of Parliament of Georgia, Mr. Aleksandre Dalakishvili and Mr. Irakli Shatakishvili, met with representatives of enterprises operating in the town of Rustavi. During the working meeting, the parties discussed issues related to improving air quality and ensuring compliance with environmental obligations.According to the First Deputy Minister, certain progress has been achieved in recent years in improving air quality in Rustavi; however, challenges remain.
“Several important measures have been implemented to improve the ecological situation in Rustavi. One of the most significant steps has been the adoption of continuous self-monitoring systems, which are currently installed in almost all enterprises. However, in recent periods, the spread of unpleasant odours has been observed in the city. Challenges related to air pollution remain relevant. These were precisely the issues discussed during our meeting with enterprise representatives,” noted Mrs Nino Tandilashvili.
As mentioned, the Environmental Supervision Department would further strengthen control over enterprises operating in Rustavi. Notably, the Department conducts continuous inspections of all major enterprises.
“Together with the Ministry’s leadership, we met with representatives of enterprises and received information on ongoing issues that should have a positive impact on improving the ecological condition in the town. Naturally, there is strong interest in how enterprises operate in Rustavi and what measures they are taking to modernise their operations and introduce contemporary standards,” stated Mrs Nino Latsabidze.
Notably, air quality improvement efforts in Rustavi are being implemented within the framework of the 2023–2025 Atmospheric Air Quality Management Plan, which prioritises the reduction of pollutants originating from the industrial, construction, and transport sectors.
An atmospheric air quality monitoring station operates in Rustavi, equipped with state-of-the-art instruments, ensuring the National Environmental Agency with comprehensive, continuous, 24-hour data on ambient air conditions.
The Head of the Environmental Supervision Department, Mr Levan Jgharkava, the Head of the National Environmental Agency, Mrs Elene Ghubianuri, and heads of the relevant departments attended the meeting.