მთავრობის ადმინისტრაციაში მყინვარული ხეობების კვლევის შედეგების პრეზენტაცია გაიმართა
შვეიცარიული კომპანიის „GEOTEST AG“ ექსპერტმა დანიელ ტობლერმა საქართველოს მთავრობის წევრებს მყინვარულ ხეობებში ბუნებრივი საფრთხეების კვლევის შედეგები გააცნო. აღნიშნული კვლევა გარემოს ეროვნულ სააგენტოსთან 2024 წელს გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში ჩატარდა.
აღსანიშნავია, რომ კლიმატის ცვლილებით შექმნილ გამოწვევებთან გასამკლავებლად, სულ უფრო მეტად აქტუალური ხდება მოსალოდნელ ბუნებრივ საფრთხეებზე ინფორმაციის მაქსიმალურად ოპერატიულად მიღების და დამუშავების სისტემის შექმნა.
„დღეს, შვეიცარიული კომპანიის „GEOTEST AG“ მიერ მყინვარულ ხეობებში ბუნებრივი საფრთხეების შესახებ კვლევის პრეზენტაცია გაიმართა. მსგავსი მასშტაბის და სიღრმისეული კვლევა რეგიონში პირველად განხორციელდა, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს მის მნიშვნელობას. ხაზი მინდა გავუსვა იმ ფაქტს, რომ საქართველოში ამ დროისთვის არსებული მონიტორინგისა და პროგნოზირების ტექნოლოგია აკმაყოფილებს მსოფლიო მეტეოროლოგიური ორგანიზაციის (WMO) მოთხოვნებს. შესაბამისად, დღეს უფრო ზუსტი, დროული და სანდო მონაცემები გვაქვს, რაც გვაძლევს შესაძლებლობას, რომ უკეთ შევაფასოთ გარემოში მიმდინარე ბუნებრივი პროცესები და მისი პოტენციური გავლენები“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა.
კვლევის ფარგლებში, ქვეყნის მასშტაბით 22 მყინვარულ ხეობაში შეფასდა საფრთხეები. შედეგად, დადგენილია ის გეოგრაფიული არეალები, სადაც გარკვეული გამოწვევები არსებობს და სადაც აუცილებელია თანამედროვე მონიტორინგის სისტემებისა და შესაბამისი დანადგარების განთავსება. პროცესი უკვე მიმდინარე წლიდან დაიწყება და ეტაპობრივად განხორციელდება.
მასშტაბურ კვლევაში ჩართული იყვნენ ქართველი სპეციალისტებიც. ასეთი მასშტაბის კვლევაში ქართველი სპეციალისტების ჩართულობას, მათი გამოცდილების და საქართველოს გეოგრაფიისა და გეოლოგიური თავისებურებების სიღრმისეული ცოდნის გაზიარებას განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება.
აღსანიშნავია, რომ „GEOTEST AG” ერთ-ერთი  წამყვანი შვეიცარული კომპანიაა, რომელსაც მსოფლიოს  თითქმის ყველა ქვეყანაში, მათ შორის ევროპის, სამხრეთ და ჩრდილოეთ ამერიკის, აზიის და სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებში საფრთხეების შეფასების და საპრევენციო რეკომენდაციების გაცემის კუთხით მუშაობის გამოცდილება აქვს. კომპანიასთან გარემოს ეროვნული სააგენტო 2014 წლიდან თანამშრომლობს.

Presentation of the Results of the Study on Glacial Valleys Held at the Government Administration
At the Government Administration of Georgia, Daniel Tobler, an expert from the Swiss company GEOTEST AG, delivered a presentation to members of the Georgian Government on the results of a comprehensive study assessing natural hazards in glacial valleys.The study was conducted under a contract signed with the National Environmental Agency in 2024.
Notably, to effectively address the challenges posed by climate change, the establishment of a system enabling the rapid collection and processing of information on anticipated natural hazards is becoming increasingly important.
“Today, the Swiss company GEOTEST AG presented the results of its research on natural hazards in glacial valleys. A study of this scale and depth has been carried out in the region for the first time, which once again underscores its significance. I would emphasize that the monitoring and forecasting technologies currently in place in Georgia meet the requirements of the World Meteorological Organization (WMO). Accordingly, we now have more accurate, timely, and reliable data, enabling us to better assess ongoing natural processes and their potential impacts,” stated the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili.
As part of the study, hazards were assessed in 22 glacial valleys across the country. As a result, geographic areas with specific challenges have been identified where the installation of modern monitoring systems and relevant equipment is necessary. This process will commence in the current year and will be gradually implemented over successive phases.
Georgian specialists were also involved in the large-scale study. The participation of local experts in research of this magnitude is crucial, as it facilitates the sharing of their experience and their in-depth knowledge of Georgia’s geographical and geological characteristics.
It is worth mentioning that GEOTEST AG is one of Switzerland’s leading companies, with experience in hazard assessment and the development of preventive recommendations in nearly every region of the world, including Europe, South and North America, Asia, and the South Caucasus. The National Environmental Agency has been cooperating with the company since 2014.