ნინო თანდილაშვილი „ახალი რეგულაციით ავტოპარკის გაახალგაზრდავება მოხდება, შემოვა ხარისხიანი ავტოსატრანსპორტო საშუალებები, რომელთა გაფრქვევა იქნება ნაკლები და მათი მხრიდან ნაკლებად მოხდება ჰაერის დაბინძურება“
დღეს გამართულ მთავრობის სხდომაზე მიიღეს დადგენილება, რომლის თანახმად საქართველოში 1 აპრილიდან იკრძალება 6 წელზე მეტი ასაკის M1 კატეგორიის ავტომობილების იმპორტი, პირველადი და დროებითი რეგისტრაცია.ავტოტრანსპორტი ატმოსფერული ჰაერის მყარი ნაწილაკებითა და აზოტის ოქსიდებით დაბინძურების მნიშვნელოვან წყაროს წარმოადგენს. საქართველოში ტრანსპორტით ჰაერის დაბინძურების მაღალი მაჩვენებლები ავტოპარკის ასაკით და, შესაბამისად, ავტომობილების ტექნიკური გაუმართაობით არის გამოწვეული.
საქსტატის მონაცემებით, 2024 წელს საქართველოში რეგისტრირებულია 1,814 მლნ ავტოსატრანსპორტო საშუალება, რომლის აბსოლუტურ უმრავლესობას (85.7%) მსუბუქი ავტომობილები შეადგენენ. რეგისტრირებულ ავტომობილთა 80.6%-ის ასაკი 10 წელზე მეტია.
ახალი რეგულაცია ითვალისწინებს საქართველოში 6 წელზე მეტი ასაკის M1 კატეგორიის ავტომობილების იმპორტის/პირველადი რეგისტრაციის/დროებითი რეგისტრაციის აკრძალვას, რომელიც იმოქმედებს შესაბამისი დადგენილებით განსაზღვრული ემისიის (ევრო 5/V) სტანდარტებთან ერთად. აღნიშნული შეზღუდვა უზრუნველყოფს ავტოპარკის და განსაკუთრებით მსუბუქი ავტომობილების პარკის გაჯანსაღებას, რაც ქვეყანაში ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების და, შედეგად, ჯანმრთელობის დაცვის კუთხით გადადგმული კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია.
„მიუხედავად იმისა, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხრიდან, ბოლო წლების განმავლობაში, ჰაერის ხარისხის გასაუმჯობესებლად არაერთი მნიშვნელოვანი ღონისძიება განხორციელდა, მნიშვნელოვანია, რომ მივიღოთ დამატებითი ზომები იმისათვის, რომ უკეთესი მდგომარეობა გვქონდეს ჰაერის ხარისხის კუთხით, რაც საბოლოო ჯამში მნიშვნელოვანია, როგორც თითოეული ჩვენგანის, ასევე ჩვენი შვილების ჯანმრთელობისთვის. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება, რომ დროთა განმავლობაში გაახალგაზრდავდეს ავტოპარკი, შემოვიდეს ხარისხიანი ავტოსატრანსპორტო საშუალებები, რომელთა გაფრქვევა იქნება ნაკლები და მათი მხრიდან ნაკლებად მოხდება ჰაერის დაბინძურება“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა.
რეგულაცია ძალაში შედის 2026 წლის 1 აპრილიდან. გამონაკლისები ვრცელდება იმ M1 კატეგორიის ავტომობილებზე, რომელთა ტრანსპორტირება დაწყებულია 1 აპრილამდე ან რომელიც უკვე შემოყვანილია საქართველოს საბაჟო ტერიტორიაზე. ასეთი ავტომობილების პირველადი რეგისტრაცია მოხდება პირველ აპრილამდე არსებული პირობების შესაბამისად.

Nino Tandilashvili: “The new regulation will rejuvenate the vehicle fleet, bring in higher-quality motor vehicles with lower emissions, and reduce air pollution.”
Today, at the Government session, a resolution was adopted stipulating that, from April 1, 2026, the import, primary, and temporary registration of M1 category vehicles older than six years will be prohibited in Georgia.
Motor vehicles represent a significant source of atmospheric pollution, specifically in terms of particulate matter and nitrogen oxides. In Georgia, the persistently high levels of transport-related air pollution are largely the result of an aging vehicle fleet and the associated technical shortcomings of a substantial share of vehicles.
According to the National Statistics Office of Georgia (Geostat), 1.814 million motor vehicles were registered in the country in 2024, of which the overwhelming majority (85.7%) are passenger cars. Notably, 80.6% of registered vehicles are over 10 years old.
The new regulation introduces a ban on the import, primary registration, and temporary registration of M1 category vehicles older than six years. The measures will be implemented in conjunction with the applicable emission standards (Euro 5/V) established under the relevant governmental decree.
The restriction is intended to ensure the renewal and improvement of the national vehicle fleet, particularly passenger cars, thereby contributing to improved air quality and representing another significant step toward safeguarding public health.
“Although the Ministry of Environmental Protection and Agriculture has implemented a number of significant measures in recent years to improve air quality, it is essential that we take additional steps to further enhance air quality and environmental conditions, which ultimately is crucial for the health of each of us, our children, and future generations.
The objective is to gradually rejuvenate the vehicle fleet by introducing higher-quality motor vehicles with lower emissions, thereby reducing air pollution,” stated Mrs. Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
The regulation takes effect on April 1, 2026. Exceptions will apply to M1 category vehicles whose transportation commenced prior to April 1 or which have already entered the customs territory of Georgia. The primary registration of such vehicles will be carried out in accordance with the regulations in force prior to April 1.