დამატებითი განმარტებები M1 კატეგორიის მსუბუქ ავტომობილებთან დაკავშირებულ რეგულაციებზე
მთავრობის დადგენილების შესაბამისად, 2026 წლის 1 აპრილიდან საქართველოში აიკრძალება 6 წელზე მეტი ასაკის M1 კატეგორიის მსუბუქი ავტომობილების როგორც პირველადი, ისე დროებითი რეგისტრაცია.
M1 კატეგორია მოიცავს არაუმეტეს 5 ტონა სრული მასის მქონე ავტომობილებს, რომლებიც განკუთვნილია მგზავრების გადასაყვანად (მძღოლის ადგილის გარდა არაუმეტეს 8 დასაჯდომი ადგილით) და მათი ბარგის ტრანსპორტირებისთვის. კონკრეტული ავტომობილის M1 კატეგორიასთან შესაბამისობის დასადგენად კონსულტაციის გავლა შესაძლებელია შსს-ს სსიპ მომსახურების სააგენტოში.
დადგენილი შეზღუდვა არ შეეხება ელექტრომობილებს და მათი რეგისტრაცია დასაშვებია გამოშვების წლის მიუხედავად. აკრძალვა ასევე არ ვრცელდება ავტომობილების იმპორტზე იმ შემთხვევაში, თუ იმპორტიორი არ ახორციელებს მათ საქართველოში რეგისტრაციას, აგრეთვე, რეექსპორტზე, ტრანზიტსა და ექსპორტზე.
შეზღუდვა არ შეეხება საქართველოში უკვე რეგისტრირებულ ავტომობილებს, ასევე იმ ავტომობილებს, რომლებიც იმპორტირებულია 2026 წლის 1 აპრილამდე.
გამონაკლისი ვრცელდება იმ ავტომობილებზეც, რომელთა ტრანსპორტირება საქართველოს მიმართულებით დაწყებულია 2026 წლის 1 აპრილამდე. საზღვაო გადაზიდვის შემთხვევაში, კონოსამენტში ან გადამზიდავის მიერ გაცემულ შესაბამის დოკუმენტში მითითებული უნდა იყოს, რომ ავტომობილი გამომგზავნ პორტში ან გემზე მიღებულია ან კონტეინერში ჩატვირთულია 2026 წლის 1 აპრილამდე. საავტომობილო, სარკინიგზო ან თვითსვლით წამოსული ავტომობილების შემთხვევაში გამონაკლისი იმოქმედებს მხოლოდ მაშინ, თუ ავტომობილი საქართველოს სახელმწიფო საზღვარს გადმოკვეთს არაუგვიანეს 2026 წლის 1 ივლისისა და იმპორტიორი წარმოადგენს დამადასტურებელ დოკუმენტაციას, რომ ტრანსპორტირება დაწყებულია 2026 წლის 1 აპრილამდე.
ამასთან, ძალაში რჩება მოთხოვნა, რომლის მიხედვითაც ავტომობილი უნდა აკმაყოფილებდეს ევრო 5ბ სტანდარტს და აღნიშნულ მოთხოვნასთან დაკავშირებით დამატებითი გამონაკლისი არ ვრცელდება.

Pursuant to a Government Decree, effective April 1, 2026, the initial and temporary registration in Georgia of M1 category passenger vehicles older than six years will be prohibited.
The M1 category covers motor vehicles with a maximum gross weight of up to 5 tonnes. These vehicles are designed to transport passengers and their luggage and have no more than eight seats in addition to the driver’s seat. To check if a vehicle is in the M1 category, you may consult the LEPL Service Agency of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The restriction does not apply to electric vehicles, regardless of their year of manufacture. Vehicles imported into Georgia are also exempt, as long as the importer does not register them. The prohibition also does not apply to vehicles meant for re-export, transit, or export.
The restriction does not apply to vehicles already registered in Georgia or those imported before April 1, 2026.
An exception also applies to vehicles whose transportation to Georgia commenced before April 1, 2026.
In the case of maritime transportation, the bill of lading or other relevant document issued by the carrier must indicate that the vehicle was received at the port of departure, loaded onto the vessel, or placed in a container before 1 April 2026.
For vehicles transported by road, rail, or self-propelled means, the exception will apply only if the vehicle crosses the state border of Georgia by July 1, 2026, and the importer provides documentation confirming that transportation commenced before April 1, 2026.
Furthermore, the requirement that vehicles comply with the Euro 5b emissions standard remains in force, and no additional exemptions apply with respect to this requirement.