USAID| G4G –ს საკონფერენციო დარბაზში „წყლის რესურსების მართვის შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტის საჯარო განხილვა გაიმართა.
„წყლის რესურსების მართვის შესახებ“ საქართველოს კანონის ძირითადი მიზანი წყლის რესურსების ინტეგრირებული მართვის პრინციპების შესაბამისად, ადამიანის ჯანმრთელობისთვის უსაფრთხო გარემოს შექმნისთვის სხვადასხვა წყლების დაცვისა და მდგრადი გამოყენებისთვის ძირითადი საკანონმდებლო საფუძვლების ჩამოყალიბებაა.მნიშვნელოვანია ფაქტი, რომ წყლის რესურსების მართვის სფეროში ცვლილებები 1997 წლიდან არ განხორციელებულა, რეგულირების გარეშე იყო მიწისქვეშა და სანაპირო წყლები. შესაბამისად, ახალი კანონი უზრუნველყოფს წყლის რესურსების სააუზო მართვის თანამედროვე სისტემის ჩამოყალიბებას და როგორც ზედაპირული, ასევე მიწისქვეშა წყლების ხარისხის გაუარესების პრევენციას, წყლის რესურსების ეფექტურ დაცვასა და მათი მდგომარეობის გაუმჯობესებას, ასევე დამაბინძურებელი ნივთიერებების წყლის ობიექტებში მოხვედრის ან/და ჩაშვების თავიდან აცილებას.
ახალი კანონი სარგებლის მომტანი იქნება როგორც სახელმწიფოსა და მოსახლეობისთვის, ისე ბიზნეს სექტორისთვის, რადგან დაცული იქნება ფიზიკური და იურიდიული პირების კანონიერი უფლებები და ინტერესები წყლის რესურსების დაცვისა და გამოყენების სფეროში.
კანონპროექტის საჯარო განხილვას სხვადასხვა სამინისტროების, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სისტემაში შემავალი დარგობრივი უწყებების, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის, უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებების და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Public discussion on the draft law on "Water Resources Management" held at the USAID / G4G Conference Hall
The main purpose of the Law of Georgia on ‘’Water Resources Management’’ is to establish a legal basis for protection and sustainable use of various water resources to create a safe environment for human life and health and which will be in line with the principles of Integrated Water Resources Management.The changes in water resources management have not been implemented since 1997, therefore, underground and coastal waters were left without any regulations. The new law will ensure the establishment of a modern system of water resources management and prevent deterioration of the quality of surface and groundwaters, it will provide effective protection of water resources to improve their condition and will avoid and discharge pollutants into the water bodies.The new law will benefit both state, population and business sector, the legal rights / interests of natural persons and legal entities will be protected in the field of water protection and consumption; The representatives of different Ministries, Subordinate Institutions and Agencies of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Environmental Protection and Natural Resources Committee of Parliament, Higher Educational Institutions and NGOs attended the public discussion on the draft law.