რძისა და რძის ნაწარმზე დამატებითი ეტიკეტირების შემოღების საკითხზე რძის სექტორის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში რძის სექტორის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა, სადაც „რძისა და რძის ნაწარმის შესახებ“ ტექნიკურ რეგლამენტში დაგეგმილი ცვლილებები განიხილეს. ცვლილებები რძის, რძის ნაწარმისა და რძის შემცველი პროდუქტების დამატებითი ეტიკეტირების შემოღებას ითვალისწინებს.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანი ხელმძღვანელობდა.
მინისტრის მოადგილის განცხადებით, ცვლილებების მიზანია ადგილობრივი რძის წარმოების წახალისება და საბოლოო მომხმარებლის ინფორმირებულობის გაზრდა.
„რძის მწარმოებლებთან და გადამმუშავებლებთან შეხვედრაზე განვიხილეთ დამატებითი ეტიკეტირების ინიციატივა. გაიმართა დისკუსია და მოვისმინეთ ინდუსტრიის წარმომადგენელთა მოსაზრებები. ჩვენი მიზანია ადგილობრივი წარმოების მხარდაჭერა და მომხმარებლისთვის მკაფიო ინფორმაციის მიწოდება; ამასთანავე, მნიშვნელოვანია, რომ გადამმუშავებელთა ინტერესებიც სრულად იყოს გათვალისწინებული“, - განაცხადა ლაშა ავალიანმა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ტექნიკურ რეგლამენტში ცვლილებების ამოქმედების ვადებსა და კონკრეტული ნიშანდების საკითხზე იმსჯელეს.
„შეხვედრაზე დეტალურად განვიხილეთ ეტიკეტირების საკითხი, რომლის მიხედვითაც თითოეულ პროდუქტზე მკაფიოდ განისაზღვრება, რა ნედლეულისგან არის ის წარმოებული. ეს მნიშვნელოვანი ნაბიჯია დარგის განვითარებისთვის, გაიზრდება მოთხოვნა ნედლ რძეზე, რაც ფერმერებს დამატებით სტიმულს მისცემს. გრძელვადიან პერსპექტივაში ეს დადებითად აისახება სოფლის ეკონომიკასა და ინვესტიციებზე“, - აღნიშნა რძის მწარმოებელ-გადამმუშავებელი კომპანიის „კავკასიის გენეტიკა“ აღმასრულებელმა დირექტორმა გიორგი ხატიაშვილმა.
შეხვედრის ფარგლებში, სურსათის ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლებმა სექტორს გააცნეს 2025 წლის სახელმწიფო კონტროლის შედეგები რძისა და რძის ნაწარმის წარმოების, გადამუშავებისა და რეალიზაციის მიმართულებით. ასევე აღინიშნა, რომ 2026 წლისთვის დაგეგმილია ლაბორატორიული კვლევების გაფართოება, გაიზრდება ნიმუშების რაოდენობა და სხვადასხვა პროდუქციის შემოწმება დაახლოებით 150-მდე ქიმიურ და მიკრობიოლოგიურ მაჩვენებელზე.
შეხვედრას ესწრებოდნენ სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი და სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორი ირაკლი გულედანი.

Working Meeting Held with Dairy Sector Representatives on the Adoption of Additional Labeling Requirements for Milk and Dairy Products
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia convened a working meeting with representatives of the dairy sector to review proposed amendments to the Technical Regulation on “Milk and Dairy Products,” with the primary goal of introducing new labeling requirements and consulting industry stakeholders.The objective of the proposed changes is to introduce additional labeling requirements for milk, dairy products, and products containing milk.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Lasha Avaliani, chaired the meeting, where he emphasized that the amendments aim to support domestic milk production and improve consumer awareness.
“At the meeting with milk producers and processors, we discussed the initiative on additional labeling. A constructive discussion was held, and we listened carefully to the views of industry representatives. Our goal is to support local production and provide consumers with clear and transparent information. At the same time, it is essential that the interests of processors are fully taken into account,” stated Mr. Avaliani.
During the meeting, the parties also discussed the implementation timeline and the specific labeling details outlined in the proposed amendments.
“We thoroughly reviewed the labeling issue, according to which each product will clearly indicate the type of raw material used in its production. This represents a significant step for ensuring the development of the sector; as a result, the demand for raw milk will increase, providing additional incentives for farmers. In the long term, this will have a positive impact on the rural economy and investment climate,” noted Mr. Giorgi Khatiashvili, Executive Director of the milk-producing and processing company Caucasus Genetics.
As part of the meeting, representatives of the National Food Agency presented the results of the 2025 state control activities in the production, processing, and distribution of milk and dairy products.
It was also noted that laboratory testing will be expanded in 2026, with an increased number of samples and inspections of various products on approximately 150 chemical and microbiological indicators.
Mr. Giorgi Iakobashvili, Head of the National Food Agency, and Mr. Irakli Guledani, Director of the State Laboratory of Agriculture, attended the meeting.