თბილისში OIE ევროპის რეგიონული კომისიის 28-ე კონფერენცია იმართება
თბილისში ცხოველთა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (OIE) ევროპის რეგიონული კომისიის 28-ე კონფერენცია მიმდინარეობს. კონფერენცია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა და ცხოველთა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (OIE) გენერალურმა დირექტორმა, მონიკ ელუამ გახსნეს.
„ჩვენ აქტიურად ვთანამშრომლობთ ცხოველთა მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციასთან, რომელიც წამყვან როლს ასრულებს მსოფლიოში ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის საკითხებში. უნდა აღინიშნოს, რომ ასეთი წარმომადგენლობითი შეხვედრა საქართველოში პირველად იმართება, რაც კიდევ ერთი აღიარებაა იმ პროგრესის, რომელსაც საქართველომ ბოლო წლებში ვეტერინარული უსაფრთხოების კუთხით მიაღწია. ეს არის უმნიშვნელოვანესი წინაპირობა იმისა, რომ ცხოველური წარმოშობის პროდუქცია ექსპორტზე მრავალ ქვეყანაში გავიდეს“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
კონფერენციას ცხოველთა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (OIE) 53 წევრი და საერთაშორისო ორგანიზაციების 119 წარმომადგენელი ესწრება. კონფერენციის ფარგლებში დელეგატები გლობალიზაციის პირობებში რეგიონსა და მსოფლიოში არსებულ ახალ გამოწვევებზე, ინტეგრირებულ მიდგომებზე, რისკების პრევენციასა და ზედამხედველობის გაძლიერებაზე მსჯელობენ.
კონფერენცია ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული, ყოვლისმომცველი ინსტიტუციური განვითარების (CIB) პროგრამის და FAO-ს პროექტის „ცხოველთა იდენტიფიკაციისა და რეგისტრაციის სისტემის ჩამოყალიბება საქართველოში" (NAITS) მხარდაჭერით ტარდება.

28th Conference of OIE European Regional Commission is held in Tbilisi
The 28th Conference of the World Health Organization (OIE) is underway in Tbilisi. The conference was opened by the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili and General Director of the World Health Organization (OIE), Monique Eloit.
"We actively cooperate with the World Health Organization, which plays a significant and contributory role in animal health and welfare issues around the world. Georgia hosts such a representative conference for the first time. This fact corroborates the progress made by our Country in animal health protection.
This is an important prerequisite to implement an export of animal origin to many countries "said Levan Davitashvili.
OIE 53 member countries and 119 representatives of international organizations participate in the event. Within the frame of the conference the delegates discuss global challenges faced by the region, integrated approaches, risk prevention and supervision activities.
The conference is implemented with the financial support of the EU, comprehensive institutional development (CIB) program and FAO project "Development of Animal Identification and Registration System in Georgia" (NAITS).